Jak najít sňatek?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak najít sňatek?

Příspěvekod Pavel M. » pon úno 10, 2014 13:50

Dobrý den,

potřebovaly bych pomoct s jedním takovým problémem. U svého předka jsem našel zápis o sňatku, kde se žení jako 30 letý vdovec v roce 1784. Snažím se najít jeho první sňatek tak, abych mohl s jistotou říct, čí to byl syn (což by u zápisu prvního sňatku mělo být), ale nedaří se mi to a nedaří.

Podle čeho mám postupovat? Nebo čeho se chytnout? Hledal jsem již v okolních obcích, ale tam taky nic.

Za předpokladu, že první sňatek byl před rokem 1780, mohu se spolehnout na to, že se mohl ženit jen v hranicích panství? A nebo se mohl oženit s kým a kde chtěl? Pohybuji se na panství Tovačov :-) Díky za rady, už fakt nevím, jak ten zápis najít...
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Re: Jak najít sňatek?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon úno 10, 2014 13:54

No jo, kdekoliv :-(

Dejte sem odkaz na to, co máte, třeba něco vymyslíme.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak najít sňatek?

Příspěvekod stanley4 » pon úno 10, 2014 14:05

našli ste:
- úmrtie predošlej manželky? (asi tam údaj o pôvode nebude)
- narodenie ich detí? (možno nejaké info, prípadne bydlisko krstných rodičov)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Jak najít sňatek?

Příspěvekod Pavel M. » pon úno 10, 2014 14:53

Musím to dát nějak dohromady... :-)

Moc toho ale není, mám záznam o jeho (pravděpodobně 2. sňatku) a taky mám typ, čí by to mohl být syn a kde a kdy se narodil. Asi to budu mít správně, ale znáte to. Ta nejistota a otázka a co když to není ten můj pravý předek :D

Až to nějak dám do kupy, tak dám vědět.

Ale ještě se ještě k tomu, kde se mohl oženit... Já právě myslím, že před rokem 1780 se nemohl jen tak sebrat a jít se oženit na jiné panství, nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Re: Jak najít sňatek?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon úno 10, 2014 15:00

myslím, a nejsem na to expert, že musel mít povolení a to by bylo zapsané u té svatby- takže to se neví, dokud to nenajdete
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak najít sňatek?

Příspěvekod Pavel M. » pon úno 10, 2014 15:04

Já taky myslím, že to musel mít povolené od vrchnosti. Nedají se třeba někde najít tyto záznamy o povolení takových sňatků?
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Re: Jak najít sňatek?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon úno 10, 2014 15:16

tak např. ve farních dokumentech (doklady u svatby)- ale to je pořád to samé- když nevíme kde.....
ale možná někdo ví, komu byli poddaní a kde by měli mít seznam těch povolení....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak najít sňatek?

Příspěvekod IvoD » pon úno 10, 2014 19:34

Ahoj,

odpovídám jen z hlavy a narychlo, tak to nemusí být úplně přesné - po roce 1781 zůstávají lidé nadále poddanými a agendu i nadále vyřizovaly kanceláře vrchnosti. Rozdíl byl v tom, že před rokem 1781 povolení k vystěhování kancelář mohla vydat (nevím, jaký byl ve skutečnosti poměr podaných : povolených žádostí, ale vzhledem k tomu, že robota byla vázaná na grunt a ne na osobu, bylo patrně vrchnostenské kanceláři celkem jedno, jestli na gruntě bude bydlet 5 nebo 6 osob, když budou poddanské povinnosti plněny, takže bych řekl, že se povolení běžně vydávala), kdežto po roce 1781 kancelář toto povolení vydat musela.

U velkostatku Tovačov je pod inv. číslem 1858 vedena agenda "Propouštění poddaných" 1782-1805, ale není to digitalizované, nevím, jestli je to k dispozici v badatelně v Olomouci. Jestli něco najdeš, určitě dej vědět.

V žádné matrice u zápisu svatby jsem nikdy žádné povolení neviděl (v žádných dobách ani v žádných matrikách, které jsem prohlížel - tzn. střední Morava, okolí Nového Jičína, někde jinde mohly být samozřejmě zvyklosti jiné) ani jsem nezaregistroval něco, co by se na něj z matrik odkazovalo (přestože to povolení určitě bylo nutné a věřím tomu, že se před svatbou muselo doložit), i když se o tom tady na fóru běžně píše (tím nechci říct, že to není pravda ale to, že já osobně jsem na to nikde ke své smůle nenarazil).

Zkus důkladně prohledat fond velkostatku Tovačov na vademecu v Opavě, 1784 je období Khünburgů.

HTH
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Jak najít sňatek?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon úno 10, 2014 19:51

to zní dobře :-)
máte pravdu, že se to na fóru píše... a máte pravdu, taky jsem to ve starších časech neviděla- zdálo se mi to ale logické....
fakt je, že seznam dokladů, které byly u sňatku předloženy, jsem vídala až v novějších dobách- svatby po 1850....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 26 návštevníků