Bádání na Slovensku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Bádání na Slovensku

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 03, 2014 16:59

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o základní info, jak a kde bádat na Slovensku.
Jsou zde matriky zdigitalizovány?
Kde je najdu?
A jak je to se získáváním informací od matričních úřadů?
(kontaktovala jsem matriku v Kremnici, paní mi odpověděla, že záznamy o mé rodině našla, nicméně že služba je zpoplatněná částkou 5 euro za jeden záznam a že může udělat pouze přepis záznamů, fotokopie nebo skenování prý její nadřízený orgán nedoporučuje...).
Tak jsem si spočítala, že bych Kremnici zaplatila v přepočtu přes 3000 Kč, když bych od nich chtěla údaje pro naše rodinné paměti :(
V Česku mi zatím matriky věci fotí buď zadarmo, nebo za 25 Kč za stránku. To je od 5 euro značný rozdíl :?

Máte stejné zkušenosti?
Moc děkuji za rady.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod artepa » pon úno 03, 2014 17:47

Dobrý den,
některé odpovědi najdete např. tady
Kód: Vybrat vše
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=7&t=893
.
Kolegové ze Slovenska budou mít určitě aktuální informace :)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod stanley4 » pon úno 03, 2014 22:38

S digitalizáciou matrík je to na Slovensku bieda, ak mám správne informácie, všetko je len u mormónov, na stránkach familysearch.org. Okrem toho je tam pre SR ešte sčítanie obyvateľstva z roku 1869, ale v R-K matrikách ani v sčítaní som, žiaľ, Kremnicu na prvý pohľad nenašiel (na prvý pohľad preto, že nie všetko je zaradené tam, kde má).
S matričnými úradmi na Slovensku nemám veľa skúseností, ak, tak som bol osobne a vtedy nebol problém - v prítomnosti matrikárky som si odfotil, čo som potreboval - zdarma. Ako je to s poplatkami, neviem, ale 5€ za prepis jedného zápisu je určite prehnané. Ak je to naozaj tak, za tie peniaze určite stojí za úvahu dohodnúť si osobnú návštevu a prísť podporiť slovenský cestovný ruch :)

Ale ako píše artepa, najlepšie Vám poradia kolegovia na slovenskom fóre.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod stanley4 » pon úno 03, 2014 22:50

nedalo mi to, na stránke Ministerstva vnútra SR je Sadzobník správnych poplatkov:
VYHOTOVENIE VÝPISOV A ODPISOV ZO ZBIERKY LISTÍN MATRÍK
1,50 € - vyhotovenie odpisu (fotokópie), výpisu alebo písomnej informácie zo zbierky listín matrík, za každú začatú stranu
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte úno 04, 2014 7:33

Jé, děkuji, no to koukám!
Připojuji text, co mi poslala paní matrikářka z Kremnice:

Dôležite upozornenie !
Matričný úrad príjíma žiadosti len v úradnom jazyku, alebo v jazyku českom .
Matričný úrad vyhotoví úradný výpis / rodný sobášny alebo úmrtný list/, alebo umožní nazrieť do martiky
a robiť z nej výpisy :
osobe, ktorej sa zápis týka
členom rodiny

Správny poplatok za vydanie matričného dokladu je : 5,00 €
Správny poplatok za vydanie potvrdenia alebo výpisu z matričnej knihy za každú osobu je : 5,00€
Správny poplatok za nahliadnutie do matričnej knihy za každý zväzok je : 1,50 €
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte úno 04, 2014 7:39

Ještě mám dotaz.
Na stránkách Ministerstva vnitra SR je uveden poplatek 1,5 euro za odpis (fotokopii) ze sbírky listin matrik. Není rozdíl mezi sbírkou listin a matriční knihou??
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod Zora » úte úno 04, 2014 8:11

Doporučovala bych položit všechny výše uvedené dotazy přímo matrice v Kremnici. Právní poradna - co si kdo na fóru myslí, je zcela neúčinná. Z hlediska účinnosti nějaké legislativy - řečeno všeobecně - je třeba oslovovat původce nebo provádějícího.
Na přislušné matrice budete těžko smlouvat o ceně s odůvodněním: "na českém fóru říkali"...
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte úno 04, 2014 8:29

Když já se nejdřív poradím, třeba někdo dá i relevantní odkaz, abych si to ověřila.
A když nedá, vyhledám si to sama.

Tak jsem to zkusila a našla jsem toto:
Zákon o matrikách SK
Nazeranie do matriky a výpisy z matriky
§ 18

(1) Matričný úrad vyhotoví úradný výpis alebo umožní nazrieť do matriky a robiť z nej výpisy


(možnost fotokopií zde uvedena není)

A nyní zákon o správních poplatcích SK:

Položka 2

a) Vyhotovenie odpisu (fotokópie), výpisu alebo písomnej informácie z úradných kníh, úradných záznamov, evidencií, registrov listín a zo spisov alebo súkrom-ných spisov v úradnej úschove, za každú aj začatú stranu 1, 50 eura
b) Vyhotovenie výpisu z matričnej knihy alebo písomného potvrdenia matričným úradom s výnimkou prvého úradného výpisu z knihy narodení, knihy manželstiev, knihy úmrtí 5 eur


Tak je otázka, zda bych mohla podle písm. a) žádat o fotokopii za 1,5 eura za výpis z úřední knihy, když samotný zákon o matrikách fotokopie (odpisy) matričních knih nezmiňuje...

Ráda bych, jestli s tím má někdo zkušenost. Získali jste z matriky na Slovensku také fotokopii záznamu z knihy? A kolik to stálo?
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod Zora » úte úno 04, 2014 8:39

a) Vyhotovenie odpisu (fotokópie), výpisu alebo písomnej informácie z úradných kníh, úradných záznamov, evidencií, registrov listín a zo spisov alebo súkrom-ných spisov v úradnej úschove, za každú aj začatú stranu 1, 50 eura
b) Vyhotovenie výpisu z matričnej knihy alebo písomného potvrdenia matričným úradom s výnimkou prvého úradného výpisu z knihy narodení, knihy manželstiev, knihy úmrtí 5 eur

Laicky se domnívám, že rozdíl je v tom, kde se matriční kniha nachází.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod stanley4 » úte úno 04, 2014 9:02

Chápem to tak, že tá úradná úschova platí pre súkromné spisy, ale všetko sú to dokumenty na úrade.

Myslím, že 1,5€ je za bežný (neúradný) výpis, opis, kópiu... a 5€ za úradný výpis (špeciálne tlačivo, pečiatka úradu). Ale učite viac skúseností s tým majú na slovenskom fóre... a ako písala Zora, najlepšie bude vyjasniť si to s konkrétnym úradníkom, lebo každý si to môže vysvetľovať inak. Ja som natrafil na ústretovú matrikárku, ktorá mi zápisy našla (uviedol som dátum) a nechala odfotiť... stálo ma to jednu čokoládu... ale až po, nebol to úplatok :)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod Zora » úte úno 04, 2014 9:07

mohlo by se jednat o rozdíl mezi místem, kde se matrika nachází - na matričním oddělení nebo v archivu.
na matrice mají matriční knihy, neuvědomuji se, že by tam měli třeba úřední knihy

v archivu mohou být kromě matričních knih cituji: z úradných kníh, úradných záznamov, evidencií, registrov listín a zo spisov alebo súkrom-ných spisov v úradnej úschove,
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod artepa » úte úno 04, 2014 9:28

Můj laický názor je, že za 5 euro to bude "druhopis" originálu rodného, oddacího či úmrtního listu.
Bude to i na úředním papíru. Když např. někdo nemůže najít svůj RL, ale potřebuje ho ke svatbě.
Možná s pí. matrikářkou došlo pouze k nepochopení co chcete. :) Když Vám bude stačit opasat důležité informace, tak to bude za 1,5 euro.
ALe jsou to jen dohady, názory ...
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte úno 04, 2014 9:31

ake slovenske forum mi mozete prosim odporucat? ;)

úřední úschovu chápu stejně jako stanley4 - do úřední úschovy se dávají soukromé listiny. Dokumenty, které vedou matriky, jsou veřejnými listinami a jsou uloženy na matrikách, které jsou původci těchto listin. O úschovu nejde.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod Zora » úte úno 04, 2014 9:32

přesně, jak píše Stanley a Artepa:
Správne poplatky
Správne poplatky sa vyberajú v hotovosti!

(sumy sú prepočítané konverzným kurzom 1 € / 30,1260 Sk)



Dôvod poplatku Poplatok
Matričný doklad – rodný, sobášny alebo úmrtný list 5EUR
Sobáš – ak jeden zo snúbencov má trvalý pobyt v Starom Meste 0EUR
Sobáš – ak iba jeden zo snúbencov je štátnym občanom SR 66EUR
Sobáš – ak sú obaja snúbenci cudzinci 165,50EUR
Sobáš – ak ani jeden zo snúbencov nemá trvalý pobyt v SR 199EUR
někde je ještě poznámka, že za první matriční doklad - rodný, oddací nebo úmrtní list se neplati - čili zde se jedná o úřední doklad, naprostá zbytečnost pro Vaši knihu vzpomínek.
http://www.staremesto.sk/sk/content/spr ... on:citizen

a zde odkaz na správní poplatky:
Správne informácie archív vydáva vo forme potvrdení, prípadne overených xerokópií archívnych dokumentov, ktoré sú spoplatnené podľa sadzobníka správnych poplatkov tvoriaceho prílohu zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov (zákon NR SR č. 1/1998 Z. z., zákon NR SR č. 232/1999 Z. z., zákon NR SR č. 468/2000 Z. z.) a Opatrenia ministra vnútra SR č. 9 o archívnych rešeršiach a správnych informáciách z 31. januára 2003..

Neoverené kópie archívnych dokumentov sú spoplatňované podľa cenníka za vyhotovenie reprografických prác, ktorý tvorí súčasť Opatrenia ministra vnútra SR č. 9 o archívnych rešeršiach a správnych informáciách z 31. januára 2003..
http://www.minv.sk/?pristup-k-dokumentom-8

Opět zbývá jen konstatovat, že vše je třeba dohodnout na místě a použít správné formulace. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bádání na Slovensku

Příspěvekod PomněnkaPrvní » úte úno 04, 2014 9:37

Ale to vyhotovení reprografických prací se týká archivů, nikoliv matrik s "živými knihami".
Výše jsem kopírovala znění zákona.
výpis z matriky 5 euro
opis z úřední knihy 1,5 euro.
Víc asi společně nevymyslíme, spíš jsem doufala, že někdo ze Slovenska (a čítam tu aj slovenské prispevky) napíše, jaké má zkušenosti (tu čokoládu bych brala :)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků