Žádost o výpis formou fotokopií - vyřešeno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Žádost o výpis formou fotokopií - vyřešeno

Příspěvekod Pichnat4 » pon úno 03, 2014 7:02

Dobrý den,

rád bych se zeptal na zkušenosti ohledně podávání žádostí o výpis matričního zápisu formou fotokopie. Několikrát se mi stalo, že na matrice chtěli ověřenou žádost, jinde neověřenou. Ukládá nějaký zákon povinnost pokládat ověřenou žádost nebo nikoliv?
Naposledy upravil Pichnat4 dne pon úno 03, 2014 21:09, celkově upraveno 1
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Žádost o výpis formou fotokopií

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 03, 2014 21:06

Nemám to nastudované, budu tedy psát jen zkušenost a co mi tak kdy matrikáři řekli. Všichni po mně chtěli fotokopii rodného listu, případně i fotokopie RL mých rodičů. Jde o to, aby člověk prokázal právní zájem, neboť se jedná o "živé knihy", kde je nutno chránit osobní a citlivé údaje uvedených osob.
Zatím jen na jedné matrice jsem se setkala s tím, že jsem musela žádost podat písemně s ověřeným podpisem. Paní vysvětlovala, že si musí ověřit moji totožnost, že osobní údaje dává skutečně jen tomu, kdo právní zájem může osvědčit. Pokud bych prý přišla osobně, podívá se na moji občanku a to jí bude stačit. Pokud žádost posílám dálkově, musím prokázat ověřeným podpisem, že jsem to skutečně já.
Trošku se v této oblasti orientuji a tento přístup mi přijde v pořádku a zcela logický (tím nechci říct, že nejsem vděčná všem matrikářkám, které mi údaje posílají e-mailem, někdy dokonce i bez jakéhokoliv poplatku ;)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Žádost o výpis formou fotokopií

Příspěvekod Pichnat4 » pon úno 03, 2014 21:09

Tak jsem se na to ptal jedné vedoucí matričního úřadu a bylo mi řečeno, že s účinností novely zákona o matrikách již není vyžadována ověřená žádost. Teď je zase otázka, jak si to budou různé matrikářky vykládat :D
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Žádost o výpis formou fotokopií - vyřešeno

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 03, 2014 21:36

Tak mi to nedalo a do té novely jsem se podívala. Našla jsem zde toto:
§ 25 odst. 6
"Doslovný výpis z matriční knihy se vydává

a) fyzické osobě uvedené v odstavci 1 písmeno a), (tzn. osobě, které se zápis týká, členům její rodiny, sourozencům)

b) pro úřední potřebu státních orgánů nebo výkon přenesené působnosti orgánů územních samosprávných celků,

a lze jej pořídit i kopií matričního zápisu."

Nikde nic o tom, zda musí žadatel na písemné žádosti mít ověřený podpis.
Stále bych to tedy viděla stejně.
Matrikář může dát údaje pouze stanoveným osobám,
A jak zjistí, že ho žádá skutečně ta osoba, která má na informace nárok?
No tím, že přijde osobně a ukáže občanku, nebo pošle dopis s ověřeným podpisem.

Myslím si, že v praxi matrik se toho moc nezmění a na různých místech k tomu budou matrikáři přistupovat různě.
Hlavně aby měli čas a byli ochotní údaje vyhledávat.
Už jsem se setkala s paní, která mi napsala, že pro vyhledávání v matrikách nebyla vyškolena, že na to nemá čas a matričních knih je tam mnoho - takže když nevím přesný rok, ona mi nepomůže :(
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Žádost o výpis formou fotokopií - vyřešeno

Příspěvekod Pichnat4 » pon úno 03, 2014 21:50

V ustanovení 25b odstavec 1 je uvedeno:

Matriční úřad vydá fyzické osobě matriční doklad nebo povolí nahlédnout do matriční knihy a činit výpisy z ní v přítomnosti matrikáře, uplynula-li od provedení dotčeného zápisu v matriční knize lhůta 100 let u knihy narození, 75 let u knihy manželství nebo knihy partnerství a 30 let u knihy úmrtí.

To znamená, že pokud např. potřebuji zápis o narození z roku 1872 a nejsem fyzická osoba, které se zápis týká, nebo členem rodiny podle zákona (nesplňuji např pravnuk), mám podle ustanovení 25b odstavce 1 nárok na nahlédnutí či výpis zápisu bez jakéhokoliv prokázání příbuznosti. Pak bych řekl, že není třeba žádné ověření. Jen jméno atd.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Žádost o výpis formou fotokopií - vyřešeno

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 03, 2014 21:59

Ano, to ano. Netušila jsem, že se bavíme o tak starých záznamech. Z mé zkušenosti jsou již tyto záznamy často v archivech. Záznamy z těchto starých knih se vydají "fyzické osobě", tedy komukoliv a nemusí tedy nijak prokazovat kdo je a proč to chce. Mladší zápisy se dají jen "rodině" (zjednodušeně řečeno), tam si ale myslím, že je nutno prokázat, že tou rodinou skutečně jsem.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Žádost o výpis formou fotokopií - vyřešeno

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon úno 03, 2014 22:04

Ještě zajímavá věc - v § 25 (tedy matriční knihy s novějšími zápisy) je možnost fotokopií matričních zápisů (viz "...lze jej pořídit i kopií matričního zápisu.").
V § 25b (tedy starší matriční knihy) tato možnost uvedena není.
Že by měl někdo dobrou vůli, ale nedotáhl to až do konce ? :roll:
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků