Bylo možné se rozvést?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod PomněnkaPrvní » ned úno 02, 2014 19:46

Dobrý večer,
můj předek Jan Navrátil měl s manželkou Kateřinou v roce 1676 syna Ondřeje (záznam o narození jsem nedohledala, letopočet jsem určila podle záznamu o úmrtí - vím, že zde bývá chybovost - no je zde uvedeno, že zemřel v 54 letech).
Dohledala jsem záznam o narození Jiříka v roce 1688, jehož otcem je Jan Navrátil a matka Anna.
Dále vím, že Kateřina zemřela v roce 1695, takže není možné, že by Jan ovdověl a znovu se oženil s Annou.
Tak se dostávám k teoretické otázce (ano, mohl by to být jiný Jan Navrátil a ano, farář se mohl ve jméně splést) - byly v té době povoleny rozvody, rozluky nebo něco podobného?

Děkuji a přeji hezký večer.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod Semik » ned úno 02, 2014 19:53

Na věk, který se zapisoval při úmrtí, bych se díval jako na orientační. Zkusil bych hledat svatby s Annou a s Kateřinou.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod Slim » ned úno 02, 2014 20:05

Jedinou možností k dalšímu sňatku by bylo anulování původního sňatku z důvodu nenaplnění (ale u běžných poddaných nepředpokládám). Muselo být anulováno přímo ve Vatikánu, takže u běžného poddanstva prakticky nerealizovatelné. Pokud jste nalezla narození syna u obou žen, je více než pravděpodobné, že se jedná o dva různé páry, popřípadě chybu faráře ve jméně matky. Více osob stejného jména je více než pravděpodobných, obzvlášť u nejčastějšího jména Jan a běžného příjmí Navrátil (obzvlášť v jednom rodě bývají stejná jména často používána).
Naposledy upravil Slim dne pon úno 03, 2014 9:21, celkově upraveno 1
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod Zora » ned úno 02, 2014 20:17

kolem roku 1700 nebylo možné nic, jen vydržet až do smrti. zcela vyjímečně, stejně jako ted, bylo možno požádat o prohlášení o neplatnopstí manželství příslušný církevní úřad ve Vatikánu, ale tato možnost se týkala jen těch nejurozenějších. A navíc byly přesně definovány důvody pro prohlášení neplatnosti.
Byly pouze církevní sňatky, žádné civilní, tedy platilo, co platí dnes. Církevní sňatek nelze zrušit (velmi obtížně a s vysokými náklady lze získat neplatnost)
v 17. století a v první polovině 18. století nic takového běžně - a navíc mezi prostými lidmi nešlo.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod janinax » pon úno 03, 2014 7:31

Viděla bych to na jmenovce...už několikrát jsem řešila podobnou situaci, divila jsem se jak to s těmi dětmi a ženami bylo a nakonec jsem zjistila, že jsou to různí muži stejného jména a příjmení. Někdy měli dokonce i ženy stejného jména. Pak se v tom člověk vyznej. Zkuste prohlédnout matriku oddaných před narozením uvedených dětí.
Uživatelský avatar
janinax
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát bře 22, 2013 22:20
Oblast pátrání: Semilsko, Krkonoše, Turnovsko, Třebechovice p. O., Jablonecko, Jičínsko

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod IvoD » pon úno 03, 2014 10:55

Zora píše:... Církevní sňatek nelze zrušit (velmi obtížně a s vysokými náklady lze získat neplatnost) ...

Pokud mne paměť neklame, dnes církevní sňatek zneplatňuje arcibiskup (je nutné patřičné zdůvodnění), není nutná žádost do Vatikánu.
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod ozana » pon úno 03, 2014 11:03

Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod Zora » pon úno 03, 2014 11:12

Ivo, už se to tady probíralo, dávala jsem sem i odkaz na postup a čerpala jsem z podkladů nějaké farnosti, snad sv. Petra a Pavla v Brně - to už si ale nepamatuji.

Žádost se nepodává do Vatikánu, tam ji postupují příslušné církevní instituce, (na které se obrátí žadatelé - příslušný formulář a poplatek) a stejně tak žadatelé dostávají vyrozumění od této instituce. Schvalování se ale provádí ve Vatikánu.

Je třeba rozlišovat dvě věci - zda manželé uzavřeli řádně ( a správně) církevní sňatek a chtějí rozvést,
nebo zda se jedná o zneplatnění manželství od samého počátku - prostě že onen akt nebyl v souladu s nějakým církevním ustanovením, a tudíž by se mělo na oba účastníky (po kladném proběhnutí všech řízení) pohlížet jako na svobodné, kteří nikdy žádnou svatbu neměli.

Z minulosti mohu posloužit Janem JIndřichem, bratrem Karla IV, který se opakovaně oženil a následně byla jeho manželství prohlášena Vatikánem za neplatná. Ženil se tuším 4x, skoro vždy jako "svobodný".

Někým, kdo absolvoval církevní rozvod, to posloužit nemohu :-)))

Sama věřící nejsem, ani pokřtěná, ani jsem neměla církevní svatbu, konkretní informace čerpám z ověřených zdrojů, které vždy uvádím.
V podstatě jde v rámci genealogie prostých obyvatel naší země o to, že do cca 1. pol. 19. století museli setrvat v manželství, vyjímkou mohly být naprosto mimořádné případy, kdy bylo manželství zneplatněno.

V druhé polovině 19. století bylo již manželství možné ukončit - civilně - postup:
rozvod od stolu a lože, po předepsané lhůtě a žádosti bylo soudem manželství ukončeno rozlukou.
Bývalí manželé pak mohli další sňatek uzavřít pouze civilně, před bohem zůstali až do smrti jednoho z nich "uvězněni" v prvním sňatku .
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod venusev » pon úno 03, 2014 11:37

Zdravím Zoro,
zajímalo by mě jak to bylo s neplatností sňatků za protektorátu. Nenavedla byste mě, prosím, na nějaké prameny nebo literaturu? Mám v rodině takovou jednu historku o zrušeném manželství, ráda bych ověřila, zda je to vůbec teoreticky možné :-D
Díky, Venuše
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod Zora » pon úno 03, 2014 12:29

Pokud jsem se v pramenech dočetla, stav, který zminuji, trval z hlediska právního až tuším k roku 1945 (1948 - do platnosti dalšího zákona, kde už nastoupila instituce rozvodu, na rok bych se musela podívat )
Ovšem za protektorátu platily i tzv. norimberské zákony a tam, pokud vím, bylo nějaké ustanovení o sňatcích s nearijci. Mohu se podívat na netu, ale to mně prosím pošlete přes SZ nějaké podrobnosti - ať se pídím racionálně.
Nikdy mě nenapadlo přemýšlet o tom, zda formulace - oni se rozvedli, protože jeden z nich byl nearijec - znamenala rozluku či neplatnost manželství jako takového, podobné případy v rodině nemám.
Samozřjmě je možné, že se neplatnost manželství mohla řídit v době protektorátu ještě i dalšími aspekty, především těmi, které se týkaly církevních překážek a jsou v obměněné podobě v platnosti do dneška .
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod Zora » pon úno 03, 2014 12:53

http://klempera.tripod.com/nzakon2.htm

Zde příslušná část Nor. zákonů, týkající se kromě jiného neplatnosti manželství.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod venusev » pon úno 03, 2014 13:46

Zoro,
moc děkuji za odpověď.
Jak jsem tak na to koukala, tak zase tak nemožné to asi nebylo. Jenže ono je to ještě moc mladé, takže v matrikách to nedohledám. Budu muset kontaktovat jednu starou tetu a zkusit zjistit víc.
Historka zní takto: můj děda se měl někdy ve 40. letech oženit, protože dotyčná ho označila za otce svého dítěte. Které se ovšem narodilo o měsíc dříve, čímž bylo údajné otcovství mého dědy zpochybněno. Pikantní na tom prý bylo, že nevěsta porodila dva dny po svatbě. Nevěsta prý posléze přiznala, že si vše vymyslela a manželství bylo anulováno.
Přemýšlím, jak se dobrat nějakého důkazu.
Zdravím, Venuše
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod Zora » pon úno 03, 2014 14:05

Možné to bylo, jako jeden z důvodu neplatnosti je uváděno:
Patent z r. 1868 obsahuje - kromě dosavadních - další novelizační důvody neuznání manželství, kromě jiného:
-- nevědomost o těhotenství manželky s druhým mužem. (Shledal-li manžel po svatbě svou ženu těhotnou s jiným mužem, mohl žádat o zrušení manželství).

Onen zákon ( s úpravami) platil až do konce 2. sv. války.

http://ilcik.cz/rodina/rodina.htm
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod venusev » pon úno 03, 2014 16:10

Díky Zoro, hopla takže ono to snad bude i pravda :-)
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod IvoD » pon úno 03, 2014 17:31

Zora píše:Ivo, už se to tady probíralo, dávala jsem sem i odkaz na postup a čerpala jsem z podkladů nějaké farnosti, snad sv. Petra a Pavla v Brně - to už si ale nepamatuji.

Žádost se nepodává do Vatikánu, tam ji postupují příslušné církevní instituce, (na které se obrátí žadatelé - příslušný formulář a poplatek) a stejně tak žadatelé dostávají vyrozumění od této instituce. Schvalování se ale provádí ve Vatikánu.

Je třeba rozlišovat dvě věci - zda manželé uzavřeli řádně ( a správně) církevní sňatek a chtějí rozvést,
nebo zda se jedná o zneplatnění manželství od samého počátku - prostě že onen akt nebyl v souladu s nějakým církevním ustanovením, a tudíž by se mělo na oba účastníky (po kladném proběhnutí všech řízení) pohlížet jako na svobodné, kteří nikdy žádnou svatbu neměli.
Ano, z církevního hlediska lze manželství pouze zneplatnit (pokud nějaká vstupní podmínka do manželství nebyla splněna), jednou platné manželství už zrušit nelze (církev rozvod neprovádí ani neuznává).

Jak je to s tou žádostí zjistím ve čtvrtek a dám vědět.

PS mluvím o ŘK náboženství, jak je to u jiného nevím, ale předpokládal bych, že podobně.
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků