kazda rada dobra

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

kazda rada dobra

Příspěvekod Daniela » ned pro 27, 2009 21:49

Nas prastryc, ktery na zacatku 20.stoleti daval dohromady rodokmen, napsal v uvodu:
Zakladatel naseho rodu Roliku zil 12.stoelti, byl to Jean, rytir Shveskhne z Deutschdorflu (Horni Viska, puvodne nemecke podhradi hradu moravsko budejovickeho) puvodu vlamskeho z Lucemburska, v druzine krale Jana Lucemburskeho.
Pak pokracuje potomky v 15. a16.stoleti a v 17.stoleti je napsano, ze rod Deutschdorfu vymrel po meci, nebot jediny muzsky potomek byl usmrcen pri zaletech :wink: a zustaly pouze jeho tri sestry (jedna z nich si vzala naseho prapra...predka Oskara Urbanka.
Bohuzel nikde neni zadna poznamka kde prastryc tyto udaje nasel. Hledala jsem na Google (moc moznosti odtud nemam), ale bez vysledku. Nevite nekdo kde jinde bych mela hledat. Budu vdecna za jakoukoliv radu. DEKUJI
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Re: kazda rada dobra

Příspěvekod carlos » ned pro 27, 2009 22:49

Daniela píše:Nas prastryc, ktery na zacatku 20.stoleti daval dohromady rodokmen, napsal v uvodu:
Zakladatel naseho rodu Roliku zil 12.stoelti, byl to Jean, rytir Shveskhne z Deutschdorflu (Horni Viska, puvodne nemecke podhradi hradu moravsko budejovickeho) puvodu vlamskeho z Lucemburska, v druzine krale Jana Lucemburskeho.
Pak pokracuje potomky v 15. a16.stoleti a v 17.stoleti je napsano, ze rod Deutschdorfu vymrel po meci, nebot jediny muzsky potomek byl usmrcen pri zaletech :wink: a zustaly pouze jeho tri sestry (jedna z nich si vzala naseho prapra...predka Oskara Urbanka.
Bohuzel nikde neni zadna poznamka kde prastryc tyto udaje nasel. Hledala jsem na Google (moc moznosti odtud nemam), ale bez vysledku. Nevite nekdo kde jinde bych mela hledat. Budu vdecna za jakoukoliv radu. DEKUJI


Byl bych velmi rezervovaný,protože v každé rodině je nějaká ta rodinná pověst.Ale chce to určitě začít od dnešní doby zpět,jinak by to byla asi velká náhoda,kdyby něco bylo na netu.
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Příspěvekod Daniela » pon pro 28, 2009 0:12

abych byla uprimna- mne se take nezda, ale moc zkusenosti s temito vecmi nemam a tak jsem spis chtela znat nazory druhych-zkusenejsich. A s temi rodinnymi povestmi mate pravdu, uz jsem se o tom, diky moznosti nahlednout do matrik, presvedcila :lol:
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Příspěvekod Zdenek » pon pro 28, 2009 9:14

Pověst nepověst být Vámi tak po tom určitě nepřestanu pátrat.Vždyť ne nadarmo se říká na každém šprochu pravdy trochu a pokud ne tak to může být docela zajímavé ne?. Matriky v tomto případě vám moc nepomůžou,tedy v těch starších dobách. Někde na netu jsem si kdysi prohlížel stránky človíčka,který se zajímal o šlechtické rody bohužel si zatím nemohu vzpomenout. Ale určitě se o rodech šlechtických dá něco zjistit víc než jen v matrikách tak bych to nevzdával. Zatím bych co nejpodrobněji zpracoval záznamy v matrikách ať se máte od čeho odrazit.
Bude to chtít ale hodně trpělivosti a hlavně ŠTĚSTÍ. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Věra Mátlová » pon pro 28, 2009 17:17

Já bych asi začala u toho Oskara Urbanka (tedy pokud máte ponětí kde by se měl vyskytovat), procházet matriky od nejstaršího jistého údaje nazpátky jste už zřejmě zkoušela. Popravdě řečeno, Jean Shveskhne moc vlámsky nezní, první zmínka o Moravských Budějovicích je někdy z poloviny století třináctého, o existenci zdejšího hradu se vedou jenom domněnky, Jan Lucemburský je až počátek čtrnáctého století. Ani ten Deutschdorfl jsem v žádném mně známém indexu německých názvů nenašla. Ale třeba je to jen chybné čtení jmen – nebo byl ten váš prastrýc velký šprýmař (bez urážky, prosím – ale na první pohled jsem to jméno četla jako rytíř Švestka z Horní vsi). Internetové zdroje německé a francouzské které se věnují vlámské šlechtě zahrnují jen vyšší šlechtu, od hrabat výše. A stejné to bude s českými zdroji, urozených pánů, rytířů, svobodných pánů a baronů byly stovky a pokud se něčím vyjímečným nezapsali do historie tak se najdou asi jen v těch matrikách, nebo na nějakých starých listinách, smlouvách, kšaftech…. ale takhle staré věci pokud se zachovaly asi nejsou přístupné. Pokud byli majiteli nějakých statků tak by se měli nacházet v Lánovém rejstříku (Státní archiv Brno), ten se ale začal sepisovat až v roce 1656, tak jestli už byl v té době ten poslední záletník po smrti tak ani tady cesta nevede. Pak snad jen pozemkové knihy příslušných panství, eventuálně soupisy poddaných podle víry nebo zpovědní seznamy. Asi by to stálo za podívání, ale z Kanady to bude problém. Možná se někdo najde kdo má okolí Moravských Budějovic už prozkoumané a podělí se s vámi o informace. V každém případě vám držím palce !
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Daniela » pon pro 28, 2009 23:24

mne ta data take nejak nepasovala.Bohuzel nevim kdy se narodil Oskar. Vim, ze jeho pravnuk se narodil 1806. Uz se tim zabyvam delsi dobu a tak kdyz jsem nasla na web.strankach Moravskych Budejovic, ze nas prastryc patri mezi vyznamne osobnosti mesta,a ze starych novin vime, ze prapradeda tam byval radnim, tak jsme se tam minuly rok pri nasi navsteve Cech vypravili a doufali, ze tam v muzeu neco najdem. Ale meli zavreno :cry: a pan s kterym jsme v muzeu mluvili si byl jist, ze tam urcite zadne informace nemaji, tak jsme druhy den odjeli. MZA Brno ma uverejnenou zatim jen jedinou kroniku M.Budejovic, tak netrpelive cekam na dalsi. A s tim Svestkou z Horni Visky, mate asi pravdu, zni to tak. :lol:
Dekuji vam vsem za rady a snahu mi pomoci.
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Příspěvekod Věra Mátlová » úte pro 29, 2009 9:02

Ja sice nemam primo Moravské Budejovice, patram v okruhu asi 20 km okolo, ale nahody jsou ruzne Ten muj praprapra byl profesionalni vojak tak obcas prohledavam vselijake prameny - kdybyste mela zajem napiste mi treba na muj email nejake blizsi udaje k ulozeni do hlavy pro pripad ze bych nekde narazila na nejake souvislosti. :wink: :wink:
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Galadwen » úte pro 29, 2009 11:36

Připojuji se k předchozím ohlasům, 12. století a Jan Lucemburský moc dohromady nejsou, a kdyby měl šlechtického předka každý, v jehož rodině se to traduje, to by nás tu s modrou krví běhalo :wink: .
Ale kdybyste chtěla zkusit hledat jméno toho údajného Lucemburčana, zda se ve 14. století v našich krajích vyskytuje, můžete zkusit edice materiálu, tedy hlavně Codex diplomaticus et epistolaris Moraviae I-XV, Brno 1936-1903 (do 1411) a Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae, Praha 1855-2001 (zatím do 1363, plánováno do 1378) - jak je to tam s jmennými rejstříky, to už si nepamatuju, ale za pokus nic nedáte. Mělo by to být v každé vědecké knihovně nebo historickém ústavu.
Ale jinak být vámi začnu od jistého a jdu do minulosti - z matrik, z městských knih apod. Eventuálně moravské zemské desky (ale zkušenost taky nemám).
MZA v Brně má novou budovu, tak už to tam snad nebude taková hrůza v badatelně jako ve staré :D
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Věra Mátlová » úte pro 29, 2009 13:12

Doplňuji předchozí informaci: ten moravský kodex (Codex diplomaticus et epistolaris moraviae) dokonce najdete naskenovaný na http://147.231.53.91/src/index.php?s=v&cat=3&bookid=66
(je to v latině :P )
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Věra Mátlová » úte pro 29, 2009 13:43

Tak mě napadlo že je tam mnohem víc věcí, které by se mohly hodit i jiným. U většiny kodexů jsou i jmenné a věcné rejstříky, ne u všech - je to ale opravdu obrovské kvantum materiálů, svazky mají řádově stovky stránek. Vydalo Centrum medievistických studií, Filozofický ústav AV:
http://147.231.53.91/src/index.php?s=v
Acta judiciaria
Archivum Coronae regni Bohemiae
Archiv český (celkem 37 svazků)
Codex diplomaticus Bohemiae
Codex diplomaticus Lusatiae Superioris
Codex diplomaticus Moraviae (celkem 15 svazků + index)
Codex diplomaticus Silesiae
Codex iuris Bohemici
Codex iuris municipalis
Concilium Basiliense
Desky dvorské
Desky zemské
Deutsche Reichstagsakten
Fontes rerum Austriacarum
Fontes rerum Bohemicarum
Libri confirmationum
Libri erectionum
Monumenta Historica Boemiae
Monumenta Vaticana
Regesta Bohemiae et Moraviae
Scriptores rerum Lusaticarum
Formulářové sbírky
Hussitica
Katalogy soupisu rukopisů
Knihy
Kroniky
Listáře a listináře
Městské listáře a listináře
Pragensia
Varia

:lol:
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod duros » úte pro 29, 2009 13:45

Predbehli ste ma;-) Tam je citania aj do nasledujucich Vianoc:-))) Vdaka za link.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Zdenek » úte pro 29, 2009 17:02

to jsem vůbec netušil,že je toho na netu tolik k přečtení. :shock: :lol:
děkuji za odkaz.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: kazda rada dobra

Příspěvekod Vladimír Kafka » úte pro 29, 2009 21:56

Daniela píše:Nas prastryc, ktery na zacatku 20.stoleti daval dohromady rodokmen, napsal v uvodu:
Zakladatel naseho rodu Roliku zil 12.stoelti, byl to Jean, rytir Shveskhne z Deutschdorflu (Horni Viska, puvodne nemecke podhradi hradu moravsko budejovickeho) puvodu vlamskeho z Lucemburska, v druzine krale Jana Lucemburskeho.
Pak pokracuje potomky v 15. a16.stoleti a v 17.stoleti je napsano, ze rod Deutschdorfu vymrel po meci, nebot jediny muzsky potomek byl usmrcen pri zaletech :wink: a zustaly pouze jeho tri sestry (jedna z nich si vzala naseho prapra...predka Oskara Urbanka.
Bohuzel nikde neni zadna poznamka kde prastryc tyto udaje nasel. Hledala jsem na Google (moc moznosti odtud nemam), ale bez vysledku. Nevite nekdo kde jinde bych mela hledat. Budu vdecna za jakoukoliv radu. DEKUJI

Pokud si ze školy ještě něco pamatuji, tak Jan Lucemburský panoval v letech 1310 - 1346. To je 14. století.
Omlouvám se, až teď jsem dočetl vlákno (původně jsem reagoval na 1. příspěvek) a na nesrovnalost již poukázali jiní účastníci fóra.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod Daniela » stř pro 30, 2009 7:04

dekuji vam vsem, hlavne za ty super odkazy. Uz jsem to nevydrzela a hned se na nektere podivala :D Jsem prekvapena co vse je na internetu. S tim 12.stoletim a Lucemburkem si to vykladam, ze kdyz to po prastryci (uciteli)nekdo pozdeji (a nekolikrat) opisoval, ze to popletl.
Pani Matlova Vam poslu SZ. Preji vam vsem hezky den
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků