Zápis v matrice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zápis v matrice

Příspěvekod artepa » úte zář 26, 2006 13:59

Zdravím, jak prosím přečíst následující zápis v matrice narozených -
Karel -, Adolf -, Bohumil(každé jméno na jednom řádku)? Děkuji
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod VLVOJTA » úte zář 26, 2006 21:18

Nebyla by fotka toho záznamu; takhle z toho nejsem moc moudrý.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod artepa » stř zář 27, 2006 9:55

Zeptám se ještě jinak - když se narodilo víc než jedno dítě, tak se v zápise matriky uvádělo, že narodila např.ů dvojčata? Zatím jsem se ještě s takovým zápisem nesetkala. Tak nevím, jestli bylo dítěti dáno víc jmen anebo se jich narodilo víc.
Obrázek sem bohužel neumím vložit
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod otas » stř zář 27, 2006 12:12

Pokud by se jednalo o více dětí bylo by tam v kolonce pohlaví nebo náboženství více čárek.
Ve vašem případě tedy 3čárky...pokud by se jednalo o trojčata.
Jestliže se jedná o jedno jméno bude tam pouze jedna.
Obrázek
otas
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř srp 16, 2006 9:06

Příspěvekod Lyra » stř zář 27, 2006 15:51

Setkala jsem se už s tím, že dítěti byla dána dvě jména - třeba Anna Marie, Jan Karel nebo Eleonora Albína. Ale že by dítě dostalo naráz tři jména, to jsem ještě neviděla. Což samozřejmě neznamená, že se to nemohlo stát. Obzvláště pokud rodiče byli nějací prominenti, tak bych řekla, že je to docela dobře možné. Třeba u šlechty to byla běžná věc, dát dítěti nevím kolik křestních jmen.

Z toho, že ta jména jsou zapsána pod sebou, se ještě nedá nic vyvozovat. V kolonce prostě asi nebylo dost místa na to, aby je zapisovatel napsal vedle sebe. Při vícečetných porodech bývá většinou v kolonce pohlaví více čárek (kolik dětí, tolik čárek). Také v tom případě bývá zvykem, že i u těch jmen dětí se to nějak zdůrazní, že se nejedná o jedno, ale dvě či více dětí. Buďto tak jak je to na fotce od Otase (Marie a Anna) nebo dopsáním poznámky dvojčata, Zwillinge (německy) či gemini (latinsky).
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod artepa » stř zář 27, 2006 16:00

Děkuji za odpovědi
S takovou úhledně psanou matrikou jsem se ještě nesetkala.
Tam jen do kolonky manžeslké dopsali mužské či ženské.
Spíš syn dostal tři jména.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod VLVOJTA » ned říj 01, 2006 18:12

Setkal jsem se s formou, kdy byl rodný záznam pro dvojčata společný, ale každé jméno bylo napsáno v rámci záznamu na novém řádku (byla to dvě jména pod sebou) a za nimi byla svorka a slovo "dvojčata".
Bohužel nemám fotku. Snad je to jasné.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Arin-Gark » stř říj 04, 2006 20:30

Já jsem zrovna dneska taky narazil na chlapce, kterému dali tři jména. Jmenoval se Karl Eduard Theodor. Někteří rodiče byli asi dost nároční a jedno, či dvě jména jim nejspíš nepřipadala dost nóbl....:-))
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků