chyba v matrice?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

chyba v matrice?

Příspěvekod romcab95 » pát led 31, 2014 19:00

Při hledání jsem narazila na problém. U zápisu narození mého předka je otec jistý František Bouma, syn Josefa Boumy a Marie, rozené Jakubu Rutovi. Stejně to je psáno i u zápisu manželství Františka Boumy. Zápis narození Františka se shodnými údaji ale již není. Za to je tam buď František Bouma (otec Josef Bouma a matka Marie Prchalová), nebo František Bouma (otec Jan Bouma a matka Marie Rutová). Nevím k čemu se mám tedy přiklonit. Pravděpodobně v minulosti někdo udělal chybu. :|
romcab95
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát led 31, 2014 18:53

Re: chyba v matrice?

Příspěvekod IvoD » pát led 31, 2014 19:16

Zkus vyhledat potomky obou Františkův a doplnit k nim i kmotry (ty se pravidla pro rodiny vcelku zachovávají) a porovnat je, měly by být zřejmější dvě rodiny. Pak se možná vyloupne případná chyba...

HTH
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: chyba v matrice?

Příspěvekod romcab95 » pát led 31, 2014 19:42

Nejsem si jistá jestli to pomůže. František (otec Josef Bouma a matka Marie Prchalová - svědci Josef Malimánek, Alžběta Moravcová), František (otec Jan Bouma a matka Marie Rutová - svědci Matěj Dvořák, Barbora Urbanová), zápis narození Františkova syna Václava (svědci Václav Prchal, Václav Moravec)
romcab95
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát led 31, 2014 18:53

Re: chyba v matrice?

Příspěvekod Míla » pát led 31, 2014 20:19

Chyba v matrice klidně muze byt. Když jsem patrala po rodičích praděda zahnala mě do slepé uličky opsana matrika Starých Hamer z matriky Borová.v opisu svatby byl uvedan otec praděda Valentin,až jsem našla orginal tak tam byl správně Martin,praděd ma u svatby uvedeno u matky příjmení matčiny babičky a jeho sourozenci správně jeji rodné příjmení.Prostě chce to hledat a skládat .Mi to trvalo půl roku než jsem toto rozlouskla.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: chyba v matrice?

Příspěvekod Zora » pát led 31, 2014 20:21

čistě teoreticky, - snad by mohlo jít o stejnou Marii, dceru Jakuba Ruta, která ale do manželství vstupovala jako vdova po zemřelém Prchalovi.
Pak se v zápise o manželstbví objeví příjmení po zemřelém manželovi, ale u narození dítěte již bude příjmení za svobodna. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: chyba v matrice?

Příspěvekod romcab95 » pát led 31, 2014 21:25

Stejná Marie to nebude. Ale na druhou stranu by vodítkem možná mohl být zápis sňatku Františkova syna Václava. U jeho otce (Františka) je totiž napsán křížek. Jedná se o rok 1884. V matrice zemřelých jsem našla zápis o smrti u dvou Františku Boumů. Jeden z nich zemřel v roce 1897 ve věku 70 let. Tím pádem by se narodil přibližně v roce 1926/27 kdy se narodil František Bouma (Jan Bouma+Marie Rutová). Druhý zemřel 1875 ve věku 47 let, takže by jeho datum narození odpovídalo někdy v roce 1828, což by odpovídalo na Františka Boumu (Josef Bouma + Marie Prchalová). Odpovídalo by i povolání a bydliště u obou jmenovaných. Z toho odvozuji, že by to mohl být ten František narozený v roce 1828, protože ten druhý zemřel až po svatbě Václava Boumy. Pak ale nechápu, proč je všude psána Marie Rutová. Přijde mi to jako docela podstatná chyba na to, aby se tam objevila minimálně ve dvou případech.
romcab95
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát led 31, 2014 18:53

Re: chyba v matrice?

Příspěvekod janamic » pát led 31, 2014 21:40

romcab95 píše:Nejsem si jistá jestli to pomůže. František (otec Josef Bouma a matka Marie Prchalová - svědci Josef Malimánek, Alžběta Moravcová), František (otec Jan Bouma a matka Marie Rutová - svědci Matěj Dvořák, Barbora Urbanová), zápis narození Františkova syna Václava (svědci Václav Prchal, Václav Moravec)

Pokud tomu dobře rozumím opakují se svěci a kmotři z rodiny Prchalů a Moravců, tak to snad napovídá..
Přesto, že se říká matka jistá, otec nejistý, myslím, že se farář při psaní zápisů do matrik spletl spíše ve jméně matky než otce. Zatím jsem řešila tento problém 2x, jednou u narození dítěte bylo napsáno křestní jméno babičky místo matky. A podruhé při sňatku byla místo matky ženicha napsána jeho macecha, současná manželka ženichova otce.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: chyba v matrice?

Příspěvekod IvoD » sob úno 01, 2014 17:32

IvoD píše:Zkus vyhledat potomky obou Františků ...

Omlouvám se za překlep, neměl jsem na mysli potomky Františků ale sourozence. Pokud jsou v jedné rodině u sourozenců kmotři např. Jan Novák + manž. Anna a ve druhé Petr Horák + manž. Marie, lze snadno tyto narozené děti zařadit k sobě do patřičných rodin. A pokud farář udělal chybu, měla by se projevit např. tím, že leden sourozenec bude dle rodičů patřit do jedné rodiny, ale podle kmotrů do druhé rodiny. Udělej si časové posloupnosti těch sourozenců a sleduj, v jakých časových rozestupech se rodili a jestli u někoho není něco podezřelého.

HTH
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: chyba v matrice?

Příspěvekod DominikaP » ned úno 02, 2014 18:14

Procházím stejnou matriku (Borová) a marně hledám sňatek Martina Pavlíka a Anny Drabina. V matrice narození mám nalezené všechny jejich děti, ale jejich sňatek prostě nemůžu najít. Dokonce jsem našla i údaj o Martinově narození v Malenovicích 69(1829), ale sňatek jako by prostě nebyl:( Podle narození první dcery Anny v roce 1858 hledám před tímto datem, ale není ani v Malenovicích, ani v Nové vsi, ani ve Starých Hamrech. Zkusím ještě hledat narození matky, její příjmení je v Malenovicích časté...jinak fakt nevím kam dál:(
DominikaP
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon pro 30, 2013 20:43
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Střemchoví a Dolní Loučky(u Tišnova), Lašťany (Bohuňovice), Rajhrad (Brno), Morávka, Krásná (Beskydy), Vidče, Střítež (Frenštát), Dědice (Vyškov), Polička, Vysoké Mýto, Jablonné, Bystřec, Laštany (olomouc), Tovéř (Olomouc), Hoštejn (Zábřeh)

Jména: Platoš, Němec, Frisch, Šebek,Trávníček, Matoušek, Novák, Beneš, Pauk, Sequardt, Gawlík, Mikulenka, Pavlík, Krčmář


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: filmovymaniak a 1 návštěvník