záporecký mlýn v šáreckém údolí

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod šlehynka » pát led 31, 2014 14:19

Dobrý den.Moc prosím o radu.V Praze v šáreckém údolí se nachází záporecký mlýn,později se mu říkalo i kalinův. Ten mlýn měl koupit v roce 1709 Václav Králíček.Potřebovala bych se dozvědět něco jeho potomcích. Hledala jsem ve svatovítských matrikách ,ale nikoho jsem tam nenašla.Podle farnosti by tam měli patřit.Navíte někdo kde hledat? Děkuji.
šlehynka
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 31, 2014 13:55

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát led 31, 2014 14:45

tohle jste asi viděla....
http://www.sarecke-udoli.cz/news/dejiny-podle-hlavacka/

"Za války 30 leté utrpěl mlýn tou měrou, že byl od držitele opušten a zůstaven proboštům jako pozemkovým pánům. Teprve roku 1691 mlynář Jakub Zelenka žádal probošta, aby ladem ležící mlýn nebo řkouce samé toliko místo to s nějakou hromadou ležícího kamene prodati ráčil, že jej na svůj náklad vystavěti a povinný úrok z něho platiti chce. Pan probošt ráčil se k tomu nakloniti a jemu rozbitý mlýn za 30 zlatých Rýnských prodal. Krom toho dával proboštovi úroku l kopu 30 grošů. Za sedmileté války majitel Václav Králíček zemřel r. l761 a zůstavil mlýn (skrze vojenské běhy od nepřítele větším dílem zpustlý a zruinovaný s dvojím složením, stoupou a ostatním stavením). Při projednávání pozůstalosti byl mlýn odhadnut na 250 zl. Rýnských. Majitelem stal se Martin Králíček, který vyplatil podíl svým 4 sestrám. Dalšími majiteli byli Martin Králíček, který v roce l803 prodal mlýn za 3.200 zlatých Janu Tůmovi."

proč myslíte, že Šárka byla ve svatovítských matrikách?
máte narození toho Matrina a jeho 4 sester?

tady se píše, že kus matrik je u sv. Tomáše (ale jen roky 1711- 1720)- nicméně tam by aspoň jedno z dětí (Martin+4 sestry) být mohlo....
http://www.ahmp.cz/page/docs/matriky_pr ... t_obce.pdf
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát led 31, 2014 14:53

zkuste hledat Králíčka někde okolo těchto stránek- ale nejsem si tím 100% jistá- nevím, zda mohl mít obyvatel Šárky matriku v kostele na Malé Straně- ale proč ne.....

http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 5&scan=141

edit: ač Pražanda, sama jsem si nebyla jistá, kde ten kostel stojí :-) (Josefská 8- vedle Malostranské besedy)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod šlehynka » pát led 31, 2014 15:27

Z toho článku právě vycházím.Prošla jsem strahovské matriky,malostranské a nic. Farnost sv. Tomáše je zase až od roku 1771.A podle těch článků tam píšou ,že Šárka patřila pod svatovítský chrám ,že tam chodili kněží od svatého víta. Po roce 1771 jsou záznamy o Králíčkových zase u sv.Tomáše.
šlehynka
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 31, 2014 13:55

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát led 31, 2014 16:03

"Fara/úřad: Strahovský klášter
Poznámky k farnosti: Do r. 1784 jsou v knihách také zápisy z obce Střešovic a Horní Šárky. Od r. 1764 zkoušky snoubenců. "
No v indexu jsem našla jen jednu Králičzkin- vpravo dole, cca 8 odsdola
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... E3&scan=56
Další už ne :-(
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát led 31, 2014 16:12

je to tady
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... D&scan=245
vpravo dole (předposlední)
ale odkud byla tato nemanželská Anna Maria nevidím (nejsem latinář) a ani spojitost s daty z článku....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod šlehynka » pát led 31, 2014 17:26

Díky ,ještě se tam podívám.Nejsem z Prahy ,takže ani netuším ,kam to třeba měli nejblíže. Srovnávám to jen podle mapy. Jedna z dcer toho Václava Králíčka se v Šárce vdala a porodila 3 děti.Je divné že jsem nenašla ani jedno jméno.
šlehynka
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 31, 2014 13:55

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod evanik » pát led 31, 2014 17:53

Nějací Králíčkovi jsou v matrice u sv. Matěje (až od r. 1771) zde Index: http://amp.bach.cz/pragapublica/permalink?xid=EEBFAAB1FBF9496EAFA857ED084718F4&scan=90 Kostel sv. Matěje je přímo nad šáreckým údolím. Já pro změnu hledám svatbu svojí prapratety, která si vzala pana Veselíka ze šáreckého údolí (v r 1907 prý v Liboci). TAkže se zkuste podívat i do matrik Libockých
Uživatelský avatar
evanik
 
Příspěvky: 127
Registrován: stř led 09, 2013 20:18
Bydliště: Mladoboleslavsko

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod šlehynka » pát led 31, 2014 18:17

Ano ty jsem taky našla,jenže to se datuje až od roku 1771,takže tam skutečně žili.Ale já hledám Annu ,která se narodila 1741 vzala si tam někde Prokopa Pikarda a někdy v roce 1770 odešli do Domažlic. Odtud už pak mám celý rodokmen.
šlehynka
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 31, 2014 13:55

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát led 31, 2014 20:45

Takže Anna Králíček, narozená 1741, později Pikardová?

A tohle jste četla?
http://www.sarecke-udoli.cz/news/kronika-podle-kaliny/
podle mne z toho vysvítá, že pan Kalina (nebo jeho předkové), poslední majitel před 2SV, napsal kroniku (nebo pokračoval v jejím psaní) a viděl zápis v zemských deskách a smlouvu, kde je vidět, jak se rozdělil majetek po smrti Václava Králíčka- k vyrovnání došlo někdy kolem 1761....
Tam byste mohla něco najít- ale nevím....
Snad by někdo poradit, kde takový dokument hledat. Napadá mne napsat tomu občanskému sdružení- odkud vzali tu kroniku (nebo kdo psal ten výtah)....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod šlehynka » sob úno 01, 2014 15:46

Ano,díky i tohle jsem četla.Tu kroniku psal pan Hlaváček,ten už je po smrti a podle ní byl ten zápis v nějaké červené gruntovní knize,která se nedochovala. Z toho majetkového vyrovnání právě usuzuji , že když Martin Králíček vyplatil své 4 sestry,tak že jedna z nich byla Anna a odešla z mužem a dětmi do Domažlic. Jen bych to potřebovala nějak potvrdit,přes ty matriky,ale to jsem bohužel nenašla ,proto to zkouším takhle jestli někdo neporadí. Ale stejně moc děkuji za pomoc.
šlehynka
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 31, 2014 13:55

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob úno 01, 2014 16:52

A o tom Pikardovi nic nevíte? Odkud byl, kdy se narodil.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod šlehynka » sob úno 01, 2014 17:12

To je to co bych chtěla zjistit. V těch domažlických matrikách už nemá ani rodiče ani bydliště. Jen u jeho ženy je bydliště Šárka. A měl by to být obchdník s železem později snad kovář. Je tam psáno jen zdejší občan a obchodník.
šlehynka
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 31, 2014 13:55

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod šlehynka » sob úno 01, 2014 17:14

Narození jsem jen vypočítala podle úmrtí na rok 1739.
šlehynka
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 31, 2014 13:55

Re: záporecký mlýn v šáreckém údolí

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob úno 01, 2014 17:27

Takže v Praze by asi byl jejich sňatek, někdy těsně před 1771- Anna Králíček narozená kolem 1743 a XXX Pikard, kovář, narozen kolem 1739.
Hm, ty matriky jsou všechny pozdější.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků