souvislost se šlechtickým rodem?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

souvislost se šlechtickým rodem?

Příspěvekod Acheron » čtv led 30, 2014 16:06

Hojte,
dodělávám kamarádovi rodinu Škobrtalů, podařilo se mi dostat do let 1690. Oblast Tovačov, Věrovany, Annín, Iváň.
Po celou dobu se sociální status pohyboval mezi sedlákem, půlsedlákem, domkařem. V matrikách jsem vnímal i další rodiny Škobrtalů, nikdy jich nebylo mnoho a dnes je jich cca 65.
Kamarád Škobrtal mi teďka ukázal záznam z nějakého lexikonu šlechtických rodů na Moravě, kde je popsán šlechtický rod Skobrtal, vzniklý již někdy ve 12. stol, a ptá se mě, jestli může existovat nějaká souvislost. V zápise jsou jmenována některá sídla nebo úřady v říši, většinou na Moravě.
Zajímalo by mě, zda je možné, že by se během staletí vyčlenili ze šlechtického rodu nějací příbuzní a postupem času spadli na mnohem nižší sociální postavení.
Obrázek
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: souvislost se šlechtickým rodem?

Příspěvekod Pavel Colledani » ned srp 20, 2017 14:17

Zdravím
Při hledání původu našeho rodu jsem narazil na tuhle stránku. Emílie Škobrtalová z anína byla naše prababička. Máme vypracovaný genealogický strom od svatby Emílie s mým pradědečkem Pietro Colledani. Bylo by fajn, kdyby se pán Škobrtal ozval. Tel: 731 934 850
Pavel Colledani
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned srp 20, 2017 14:09
Oblast pátrání: Česká republika

Re: souvislost se šlechtickým rodem?

Příspěvekod Homelessbar » ned srp 20, 2017 14:58

Takže jednoduchá a velmi rychlá odpověd - jedná se o podvrh a žádný rod Škobrtalů s erbem neexistoval - dle seznamů Moravských rodů podle Kadicha a Blažka a českých rodů dle Meraviglia-Crivelli a ani z Bibliografie české historie od Zíbra. Dokonce jsem projel všechny erby moravských rodů a ani tam neexistuje. Protě někdo měl romantickou duši a chtěl pocházet ze šlechtické rodiny, tak si nechal udělat falsum

Navíc dle vzhledu erbu se jistě jedná o vymyšlený erb
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: souvislost se šlechtickým rodem?

Příspěvekod Acheron » ned srp 20, 2017 20:40

Tak tomu říkám náhoda: Vrátil jsem se včera po 3,5 letech ke Škobrtalům, něco předělávám a ejhle - dnes dva nové zajímavé příspěvky :D
Děkuji za zkontrolování šlechtických rodů, skvělá práce.
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: souvislost se šlechtickým rodem?

Příspěvekod squaw078 » ned úno 03, 2019 17:22

Pri tvorbe rodokmenu jsem na vas narazila.Muj prapradeda Jan Skobrtal nar.12.5.1876 pochazel z Ivane a padl v Rusku 8.9.1914.
Pripadny kontakt squaw078@gmail.com
squaw078
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned úno 03, 2019 16:53


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků