hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Příspěvekod okverka » stř led 29, 2014 22:11

Prosím, nedaří se mi dohledat mapu Karštejnského panství, také bych potřeboval znát starou trasu silnice Beroun - Praha před císařským otiskem - zřejmě vedla přes Nučice a kolem románského kostelíka v zaniklé obci Krteň (kostelík stále stojí) mez Zličínem a Řeporyjemi? Podle mě Karlštejnské panství mělo pod kontrolou část té silnice - potřeboval bych vědět odkud kam - zdá se, že na tom pracovali moji předkové...

Románský kostelík v zaniklé obci Krteň (je to v Praze!) - jsou tam novorománské úpravy, ale originál je stále dobře vidět, velmi pěkné místo:
Obrázek
Uživatelský avatar
okverka
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon led 06, 2014 20:24

Re: hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Příspěvekod Radix » stř led 29, 2014 22:15

Na I. vojenském mapování ta silnice není?
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Příspěvekod okverka » stř led 29, 2014 22:23

tam je příliš nová trasa (trasa v Císařském otisku je v trase současné dálnice, což je určitě "moderní" zkratka cca po roce 1700). Potřebuji trasu před rokem 1700 kopírující krajinu, asi na jih od současné obce Rudná. Loděnice - Nučice - Jinočany - Krteň - a dál do města. Je to jen můj předpoklad, který bych potřeboval ověřit, nicméně přes Krteň vedla císařská trasa na Karlštejn. Na nejstarších mapách na Internetu jsou pouze obce bez silnic.
Na tu Krteň jsem narazil až když jsem tu trasu hledal podle satelitní mapy, nevěděl jsem, že Krteň existuje - to mi ale potvrzuje, že to tak asi bylo, a jsou tam i další stopy v terénu.
Uživatelský avatar
okverka
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon led 06, 2014 20:24

Re: hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 30, 2014 8:17

Asi nosím dříví do lesa- to víte, ale....
Zkusila jsem Müllerovu mapu Čech, je z roku 1720, ale myslím, že její tvorba probíhala od 1712, takže se mi zdála jako dobrý zdroj (myslím, že o jiné pořádnější jsme se neučili).
Přikládám výřez, mapa je zde: http://mapy.vugtk.cz/mapserver/index.html nebo na http://mapy.vugtk.cz/praha/
http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BClle ... _%C4%8Cech
Nejsem si jistá, zda to odpovídá Vašim představám, ale nemyslím, že by měli jinou silnici před rokem 1700. Pokud byste chtěl hledat dál, asi byste musel hledat nějaké malé "místní" mapy- které kreslil někdo "na trase"- asi už jedině v archivech.
Zkusila bych nějakou mapu panství- asi karlštejnského, ale i zbraslavského kláštera....
MmC vyrez.jpg
MmC vyrez.jpg (161.68 KiB) Zobrazeno 2373 krát
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Příspěvekod okverka » čtv led 30, 2014 12:10

Děkuji, na Müllerově mapě je právě už ta "nová" trasa přes Dušníky (Rudná). Ta stará trasa (pokud existovala) vedla asi přes Tachlovice (typická keltská a vůbec "pra" lokalita s vyhřátým kopcem k jihu, stejně jako Krteň) a přes Chaby. Na té Müllerově mapě je vidět výběžek hranice asi karlštejnského panství, podle mě měli Karlštejnští pod dozorem tu trasu - proto po tom pátrám.
Uživatelský avatar
okverka
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon led 06, 2014 20:24

Re: hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Příspěvekod Brasl » čtv led 30, 2014 12:15

Vám jde zřejmě o staré zemské stezky. Zkuste hledat pod tímhle názvem. Podrobné mapy k danému letopočtu asi těžko existují.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 30, 2014 13:26

a až to najdete, napište sem :-), ať se poučíme
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: hranice karlštejnského panství, stará císařská silnice

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 09, 2014 16:16

Někde jsem brouzdala a je možné, že hledáte mapu trasy tzv. Norimberské (zemské) stezky (z Norimberka přes Beroun, do Prahy, prodlouženo do Polska.....), ale spíš domažlická stezka nebo-li (a někdy) řezenská (ta je dost rozvětvená).
Z vlastní hlavy to nemám, to strejda google.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků