Jak postupovat?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak postupovat?

Příspěvekod MatejC » stř led 29, 2014 13:32

Dobrý den,

genealogii sice už dělám asi rok, ale dnes jsem se setkal s problémem, který bez rady zkušenějších pátračů asi nerozlousknu. Proto jsem se zde zaregistroval a rád bych se na vás s mým problémem obrátil.

Sháním informace (a ze začátku především datum narození a úmrtí) ohledně nejlepšího kamaráda mého pradědečka. Byli to oba velcí průkopníci skautingu, kanoistiky a trampingu. Mám dostupných několik informací:

• kamarád se jmenoval Josef Rovenský
• z pradědečkova deníku vím, kdy a kam nastoupil na vojnu (přelom září / říjen 1927 do Nitry)
• vím na jaké adrese bydlel (Slezská 98, Praha - Vinohrady) a že pracoval jako úředník u Kolbena
• vím, že tragicky zahynul po srážce jeho motocyklu a nákladního vozidla v příbramské okresní nemocnici ve 24 letech (mám novinový výstřižek, ale bez data)
• mám jeho fotografii, ale ta asi k ničemu nebude

Matriky zemřelých v Příbrami sahají pouze do r.1923, navíc nejsou naskenované.
Koukal jsem taky na pražské domovní přihlášky, kde jsem jednoho potenciálně správného Josefa Rovenského našel - informace jsou však velmi vágní (v čase vyplňování přihlášky byl ještě malé dítě a podle všeho žil trvale v Praze jen jeho otec).

Jak byste, prosím, postupovali vy? Co byste mi doporučili? Jakým směrem by bylo nejlepší hledat?

Budu vděčný za jakoukoliv radu, děkuji.
MatejC
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř led 29, 2014 13:09

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod Slim » stř led 29, 2014 13:41

Já osobně bych začal na matričním úřadě v Příbrami, v matrice zemřelých.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř led 29, 2014 16:14

souhlasím se Slimem, přikládám ještě odkaz na Soupis pražských domovských příslušníků, zda tam nenajdete potřebnou "ingredienci"
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... 675&scan=1
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod Zora » čtv led 30, 2014 10:59

Možná by stálo pokusit se hledat, zda se onen člověk nevyskytuje někde na netu ve vzpomínkách skautů, trampů či vodáků. Zvlášť skauti vyhledávají a zapisují dění minulé, občas se najde i nějaká práce na téma tramping.
Problém spočívá v tom, že existuje filmový režisér a herec totožného jména a příjmení. Doporučovala bych tedy hledat potřebné příjmení v kombinaci s příjmením Vašeho předka - řekněme pro příklad Novák.
Zadávala bych "Rovensky Novák" plus kombinace skaut, tramping, vzpomínky, diplomová, Praha Vinohrady. Třeba ze zmiňovaného deníku víte, jak se jmenovala osada, kam jezdili, nebo třeba název skautského oddílu, jehož byli členy.
Možná zkusit i vyhledávat weby s tematikou vojáků záklaďáků, ovšem já nevoják s tím nemám zkušenost. Nitra, rok a zkoušet příjmení...

Zkoušejte hledat stopy na netu i po pradědečkovi, možná se v souvilosti s jeho příjmením objeví vzpomínka na "Pepíka".
V době trempingu bylo běžné, že si účastníci mezi sebou říkali přezdívkou, Divokej Bill, Dlouhej Džony, třeba se v deníku vyskytují tato jména. nebo název osady, kam jezdili.
I to bych zkoušela vyhledávat, protože pamětnící, kteří vloží na web vzpomínky na mládí, si spíš vybaví přezdívku než správné jméno a příjmení.
Je to běh na dlouhou trať, možná spíš začít od otce, kterého jste našel na PPP a od něj dál do minulosti. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod MatejC » sob úno 01, 2014 15:11

Děkuji mnohokrát všem!

Ani jeden z Josefů Rovenských ze seznamu pražských domovních příslušníků bohužel neodpovídá časově.

Asi tedy začnu na matrikách v Příbrami, jak navrhujete.

A Vám, paní Zoro, děkuji za pomoc - samozřejmě stopy na internetu hledám průběžně, ale je to mravenčí práce, ještě k tomu s tou existencí stejnojmenného režiséra, jak říkáte. V deníku je však několik zajímavých věcí, které by se při vyhledávání daly použít (např. jméno kanoe, výhry v kanoistických závodech apod.), tak to budu průběžně zkoušet a projíždět.

Ještě jednou děkuji všem!
MatejC
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř led 29, 2014 13:09

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod Brasl » sob úno 01, 2014 16:30

MatejC píše: (mám novinový výstřižek, ale bez data)


Na Krameriu by se vám to mohlo podařit najít, pokud zadáte odpovídající kombinaci k vyhledávání. Pokud máte text, tak by to mohlo jít.
Vyhledávání tam má své "mouchy", ale s přesným zněním textu (jeho částí) by to mělo jít..
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod KackaCT » sob úno 01, 2014 17:00

Já bych se asi opřela o ty zajímavé věci z deníku - jméno kanoe, zvláště pak ty výhry v závodech.
Zkuste se třeba obrátit na nějakou skautskou organizaci poblíž nebo v místě bydliště hledaného. Snad by měli nějaké informace.

Vím, že co se trampingu týče, jsou u nás lidé, kteří se zabývají jeho historií, ti by také mohli mít informace. Bohužel nevím konkrétně, kam by se dalo obrátit. Ale zkusím se vám poptat.
KackaCT
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon led 28, 2013 20:45
Bydliště: Česká Třebová
Oblast pátrání: Bohuňovice okr. Svitavy, Dolní Újezd u Litomyšle, Svinná u České Třebové, Dobruška, Díly (Nový Postřekov), Postřekov.

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod Zora » sob úno 01, 2014 17:16

MatejC píše:Děkuji mnohokrát všem!

Ani jeden z Josefů Rovenských ze seznamu pražských domovních příslušníků bohužel neodpovídá časově.

Asi tedy začnu na matrikách v Příbrami, jak navrhujete.

A Vám, paní Zoro, děkuji za pomoc - samozřejmě stopy na internetu hledám průběžně, ale je to mravenčí práce, ještě k tomu s tou existencí stejnojmenného režiséra, jak říkáte. V deníku je však několik zajímavých věcí, které by se při vyhledávání daly použít (např. jméno kanoe, výhry v kanoistických závodech apod.), tak to budu průběžně zkoušet a projíždět.
Ještě jednou děkuji všem!


Pokud máte zájem, dejte sem informace, které by mohly být důležité pro hledání na googlu nebo jinde. Je tu několik pátračů, kteří se určitě rádi pokusí Váš oříšek rozlousknout.
Kanoistické závody by měly být na Krameriovi, pokud byly aspoň trochu oficiální,m pak se výsledky ocitly mezi sportovními výsledky. Stejně tak jméno osady, nebo snad obce, přes kterou do osady jezdili.
Jméno skautského oddílu, přezdívky hochů...
- i mezi dnešními skauty se u nás v Ivančicích ví, kdo byl Lobin, kdo Dick a kdo Dyček- tedy malý Dick. (pardon, jen jsem si vzpomněla na přezdívky, které používali moji rodiče pro oldskauty...)
Co třeba uložit skeny důležitých částí deníku na úložiště a tady poskytnout zájemcům odkaz...?

Z.
Naposledy upravil Zora dne sob úno 01, 2014 23:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod KackaCT » sob úno 01, 2014 22:03

Podařilo se mi něco vyzískat, tak předávám.
Zkuste se obrátit na tyhle lidi, třeba budou něco vědět, nebo vás někam nasměrují.

http://www.kftp.cz/home
KackaCT
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon led 28, 2013 20:45
Bydliště: Česká Třebová
Oblast pátrání: Bohuňovice okr. Svitavy, Dolní Újezd u Litomyšle, Svinná u České Třebové, Dobruška, Díly (Nový Postřekov), Postřekov.

Re: Jak postupovat?

Příspěvekod ota » ned úno 02, 2014 9:56

Možná tady by vám poradili, kde nalézt starší soupisy skuatů - vodáků.
http://vodni.skauting.cz/pro-verejnost/vodacky-svojsik
Zdravím, Ota
ota
 
Příspěvky: 287
Registrován: ned zář 15, 2013 0:23
Bydliště: Praha 8
Oblast pátrání: Citoliby, Čechtice, Dolní Kralovice, Doksany,Dolní Orlice, Dubá, Hrubá Skála, Klatovy,Králíky, Louny, Lenešice, Lysá nad Labem, Louňovice, Lovosice, Pesvice, Postupice, Praha, Ředhošť, Semice, Třebíč, Turnov,


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 10 návštevníků