Jak najít nar.předka, když chybí část matrik? - Vyřešeno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak najít nar.předka, když chybí část matrik? - Vyřešeno

Příspěvekod k28 » pát led 24, 2014 22:19

Zdravím, už hodně dlouho se snažím dohledat narození jednoho z přímých předků, který by se měl narodit kolem roku 1769. Problém je v tom, že matriky narozených pro danou vesnici mají mezi sebou téměř 20letý odstup (jedna končí r.1766, další začíná r.1785).

O tomto předkovi mám pouze minimální informace ze svatby a sice udaný věk 43let a povolání "Verabrister von Lobkowitz Dragoner". Ani zmínka o jeho rodičích nebo odkud byl, více informací nepřináší ani zápisy jeho potomků. V dané vesnici a blízkém okolí navíc bylo více rodin s hledaným příjmením "Zacha" a ještě více s příjmením "Caha", která byla poměrně často zaměňována. Pokud bych spoléhala na rok narození, který vychází stejný ze svatby i z úmrtí - 1769, můžu to asi rovnou zabalit, protože pro tento rok matrika chybí. Na druhou stranu v matrice předchozí - končící rokem 1766, jsem několik Martinů Zachů našla, ale nevím jak si vybrat toho správného a čím to případně ověřit? Napadlo mě srovnání příjmení kmotrů u narození a svědků při svatbě, ale nepřipadá mi to moc spolehlivé. Je ještě nějaká možnost?

Děkuji předem za každou radu :)

Svatba (9/5/1812): http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=47
Úmrtí (11/2/1849): http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=97
Naposledy upravil k28 dne sob led 25, 2014 11:39, celkově upraveno 1
History remembers only the celebrated. Genealogy remembers them all.
k28
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned lis 18, 2012 16:23

Re: Jak najít a ověřit nar.předka, když chybí část matrik?

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pát led 24, 2014 23:05

Dobrý večer, před pár dny se mi stal případ, že matrika pro Dražůvky měla také mnohaletou mezeru a tak jsem si myslela, že jsem s touto rodinnou větví skončila. Potom jsem ale zjistila, že se změnily farnosti - Dražůvky měly patřit pod Želetice, na webových stránkách této obce jsem se dočetla, že jim v tomto období vyhořel kostel a mnoho let tam sloužila jenom kaplička. Takže jsem pátrala, kde se mohly Dražůvky nacházet. Našla jsem je v matričních knihách ve farnosti Ždánice. Ale na actapublica pro tyto knihy a pro toto období nebyly Dražůvky uvedeny. Psala jsem na kontakt na actapublica a popisky už jsou opraveny, badatelé nyní najdou Dražůvky i ve Ždánických knihách.
Tak možná by to mohl být obdobný případ, něco se stalo s kostelem, knihy musely být vedeny jinde (v blízkém okolí) a na actapublica to není poznačeno.

A nebo jednodušší možnost - obraťte se na archiv, možná kniha existuje, jenom třeba není zdigitalizovaná (možná ji nejprve musí zrestaurovat /jestli se tento termín dá použít/ a teprve poté ji budou digitalizovat...
Hezký večer.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Jak najít a ověřit nar.předka, když chybí část matrik?

Příspěvekod Martin Jílek » sob led 25, 2014 0:05

Z internetu:
Chlum: v 16. století se rozmohlo protestantství a katolická fara opět zřízena až v roce 1785.

Domnívám se, že matriční zápisy před rokem 1785 budou někde v okolní farnosti.
Chce to zapátrat.

zdroj: http://www.hornivilemovice.cz/pdf/evsbor.pdf
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Jak najít a ověřit nar.předka, když chybí část matrik?

Příspěvekod k28 » sob led 25, 2014 11:38

Děkuji za obě reakce, matriky z tohoto období jsem opravdu našla pod sousední farností Kamenice a v roce 1769 je tu i mnou hledaný předek. Celou dobu jsem si myslela, že matrika asi shořela, a proto tam není, zkusit sousední fary mě nenapadlo. Takže ještě jednou děkuji za pomoc :)
History remembers only the celebrated. Genealogy remembers them all.
k28
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned lis 18, 2012 16:23

Re: Jak najít nar.předka, když chybí část matrik? - Vyřešeno

Příspěvekod PomněnkaPrvní » sob led 25, 2014 15:20

Blahopřeji, to jste musela mít velkou radost! Pokud u knih Kamenice Vámi hledaná obec na actapublica není zmíněna, ale přesto jste v ní záznamy z této obce našla, tak jim to na acta publica napište (actapublica@mza.cz). Oni to obratem doplní a pomůžete tím ostatním, kteří by mohli narazit na stejný problém. Hezký den.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Jak najít nar.předka, když chybí část matrik? - Vyřešeno

Příspěvekod k28 » sob led 25, 2014 15:52

PomněnkaPrvní píše:Blahopřeji, to jste musela mít velkou radost! Pokud u knih Kamenice Vámi hledaná obec na actapublica není zmíněna, ale přesto jste v ní záznamy z této obce našla, tak jim to na acta publica napište (actapublica@mza.cz). Oni to obratem doplní a pomůžete tím ostatním, kteří by mohli narazit na stejný problém. Hezký den.


Radost mám pořádnou :) konečně s tím můžu pohnout. Není tam zmíněno více obcí, až to pořádně projdu, tak jim určitě napíšu, když to může pomoct dalším, co marně hledají. Ještě jednou děkuju a přeju hezký den.
History remembers only the celebrated. Genealogy remembers them all.
k28
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned lis 18, 2012 16:23


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků