Jak hluboko sahá Váš rodokmen?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak hluboko sahá Váš rodokmen?

Příspěvekod Pavel M. » ned pro 13, 2009 10:34

Dobrý den, napadlo mě uspořádat takový průzkum ohledně toho, jak hluboko sahá Váš rodokmen?

Jaké nestarší potvrzené datum narození (úmrtí) předka se ve Vašem rodokmenu vyskytuje?

Jaké překážky jste v průběhu zpracovávání rodokmenu museli překonat/překonáváte, a jakým způsobem?

Myslíte si, že je ono nejstarší datum pro Vás konečné, nebo že se jde ještě posunout dále?

Zaměřili jste se pouze na výzkum užšího okruhu lídí (např. rozrod), nebo se snažíte zapracovat do rodokmenu i vedlejší linie?
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Zdenek » ned pro 13, 2009 11:29

Tak já se hlásím do Vašeho průzkumu jako první.

Mě zajímají všichni moji předci,tak pátrám jak po mužské tak i po ženské linii. Co se týká překážek tak nemám problém,že by se nedochovaly nějaké matriky (tedy až na ty nejstarší) ale spíš jak který pisatel záznamy do matrik zapisoval. Někteří byli podrobní a přesní např. Mariana dcera Jiřího Mlčocha sedláka z Olšan a jiní moc ne. Mám spoustu jmen,na kterých jsem se zasekl a nemůžu (zatím) zjistit odkud pochází. Snažím se to vyřešit prohlížením matrik okolních farností a občas i něco najdu. Ovšem i to někdy nepomůže jako třeba ve farnosti Charváty kde po 30ti leté válce byl víc jak 50% úbytek obyvatel a nové osazenstvo se doplňovalo spoustu let a to i z hodně vzdálených končin. Způsob jak se tito lidé rekrutovaly mě zatím není znám. A nejhorší způsob záznamu je jen křestní jméno z toho asi moc zjistit nejde.

Další otázka byla na nejstarší záznam. V obci Lipnice mám sezdání Nikolase Svobodu a Margarety Hauselové 14.2.1656. Podle úmrtního zápisu by se měl Nikolas narodit kolem roku 1621.
Myslím,že tohle je asi taková hranice kam se můžeme přes matriky dostat a já na to mám celkem štěstí většina obcí co mě zajímá mají matriky už kolem 1650.
A k tomu jak se dostat dál? Určitě ano. Je spousta starých písemností jako třeba gruntovnice atd. na které si zatím moc netroufám a ty mě mohou posunout ještě o dalších 100 let. Viz v obci Hněvotín purkrechtní knihy z let 1550-1628.
Možná by se to Vašeho průzkumu hodil ještě počet dosud nalezených osob. Tak já se blížím k číslu 500.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Vladimír Kafka » ned pro 13, 2009 12:00

Také se připojím do Vašeho výzkumu.
Nejstarší datum úmrtí předka mám 17. 9. 1733, sňatek téhož 22.11.1693. Tyto údaje považuji za vysoce pravděpodobné, nikoli stoprocentní.
Podle statistiky programu Ancestry mám v rodokmenu 564 osoby ve 13 generacích (296 mužů, 268 žen), z toho 148 naživu.
Jak je vidět podle počtu žijících, zajímám se nejen o osoby ve vývodu (tam jsem jediný žijící), ale i o sourozence a potomky svých předků.
V některých větvích vývodu jsem narazil na nepřekonatelné překážky velmi záhy - již v páté generaci předků (nemanželské děti bez uvedení otce), v jiných větvích, po generace usedlých (např. mlynáři), je pátrání relativně snadné. Protože počet předků s počtem generací rychle narůstá, zaměřil jsem se především na agnátní vývod. Data v jiných větvích doplňuji spíš pokud je získám díky spolupráci svých příbuzných.
Vím, že na to otázka nezněla, ale rád bych uvedl, že jsem díky práci na rodokmenu nové příbuzné poznal, respektive jsem příbuznost odhalil u osob, kde jsem o tom neměl vůbec povědomí.
Jak hluboko se mi podaří v minulosti dopátrat si netroufám odhadnout, ale jako reálné považuji ztotožnit některé osoby z urbáře (1654) se svými předky.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod Pavel Hrneček » ned pro 13, 2009 16:46

JIŘÍK HRNEČEK *16.10.1674, Vlkonice č.19 - 29.12.1756

otec: JIŘÍK HRNEČEK (1633 - 28.1.1713)
matka: KATEŘINA (? - ?)

Tak to jsou moji nejstarší předci. Starostí bylo mnoho, ale to je na té genealogii to krásné. Spíš mi vadí, že jsem jedinej Hrneček která se o to zajímá a v mém okolí je moje záliba přijímána spíše chladně. Jedinou podporu (v čemkoli co se týká genealogie) mám v manželce, přesto že do genealogie nedělá.
No a teď už jenom aby dorazili Třeboňské matriky a .....
Uživatelský avatar
Pavel Hrneček
 
Příspěvky: 180
Registrován: pon zář 11, 2006 19:12
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem

Příspěvekod Věra Mátlová » stř pro 16, 2009 11:52

Dobrý den,
já myslím že většina z nás se s trochou štěstí v matrikách dostane někam ke třicetileté válce – já mám nejstaršího Řehoře Klecana z Únic, pokřtěného 30.3.1644, u jeho rodičů pak už jen jména (syn Řehoře Klecana z Únic a Doroty), takže Řehoř starší se taky musel narodit někdy okolo 1620.
Problémy největší jsou asi se jmény po střeše, to se mi stalo opakovaně. Neví někdo, jestli pro tahle dvojí jména byla nějaká (aspoň nepsaná) pravidla, až do doby než bylo přejmenovávání po střeše úředně zákázáno? Já jsem to řešila pouze svými dedukcemi – ale třeba byly chybné. Byla bych ráda, kdyby mi někdo zkušenější napsal, jestli to takhle mohlo být:
• Mikuláš Adamec si 23.1.1698 vzal Annu, dceru Bartoloměje Chalupnýho.
• děti Mikuláše Adamce v křestních matrikách nebyly k nalezení, ale našla jsem v letech 1700 – 1718 pokřtěných 11 dětí „Mikuláše Chalupnýho a Anny“.
• Potom jsem našla stejná křestní jména (kromě tří) v oddacích matrikách, ale všichni se ženili nebo vdávali jako „synové resp. dcery Mikuláše Adamce“
• Chybějící tři křestní jména jsem našla v matrikách zemřelých, v termínech odpovídajících úmrtí v raném dětském věku, ale opět jako „syn/dcera Mikuláše Chalupnýho“ .
• U jednoho z přeživších synů (Jan) byly pak jeho děti (tedy vnoučata Mikuláše) v letech 1733 – 37 opět zapsány jako „syn/dcera Jana Chalupnýho“ i jeho manželka zemřela jako „manželka Jana Chalupnýho“. Jeho dcera z druhého sňatku je už ale zapsána při křtu jako dcera Jana Adamce.
• U všech ostatních synů byly děti zapsány jako děti Adamcovy.
• Mikuláš je v matrice zemřelých v r. 1725 zapsán jako Adam (přeškrtnuto) Chalupnej
• Mikulášova vdova Anna je r. 1745 zapsána v matrice zemřelých jako „Anna vdova po Mikulášovi Adamcovi“
• u Mikulášovy matky, která zemřela r. 1723 ve věku 80 let, a která se původně musela jmenovat Adamcová, je v matrice zemřelých zapsáno: … zemřela v domě Mikuláše Chalupnýho jeho matka Kateřina Chalupná …..
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod ozana » stř pro 16, 2009 21:51

Hezký večer všem!
Dělám to teprve rok, momentálně visím u předka narozeného roku 1821 resp. 1780 a netrpělivě čekám na vystavení matrik ZAO na internetu.

Dělám to hodně do šířky i pro vzdálené příbuzné a mám ve stromě něco přes 800 lidí. Problémem jsou nespolupracující příbuzní, pro mne leckdy nečitelné zápisy a nedostatek času na zpovídání žijících příbuzných.

Jeden známý má nejstaršího z roku 1610, ale nechával si to dělat od profesionála.
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod Galadwen » stř pro 16, 2009 23:07

Dobrá, trumfuji zmíněného známého :) . Nejstarší předci, o němž vím, jsou Jan Češpivo a jeho žena Dorota z Domažlic - nemám kvůli neexistujícím matrikám životní data, ale jsou zmíněni v knize kšaftů jako příjemci odkazu k roku 1568. Tentýž předek je i v trhové knize roku 1579. Z trhových knih se pak dá dostopovat jeho syn - eventuálně zeť, tam nemám jistotu - Mikuláš Češpivo/Halík, vnuk Benjamin Halík a pravnuk Jan Halík, který konečně je jako dospělý (otec dětí) ve 40. letech 17. století v právě začínající matrice. Roku 1643 se narodil jeho syn, též Jan, a to je moje nejstarší datum ryze z matrik. Mikuláš je najisto přímým předkem mého dědečka z matčiny strany po mužské linii. Celé jsem to dohledala nejspíš kvůli nehoráznému štěstí a faktu, že se jednalo o měšťany, v 17. století navíc jedinou rodinu toho příjmení v Domažlicích.
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod WB » čtv pro 17, 2009 18:00

Také zde pro zajimavost přihodim moje výsledky pátrani.

Rodokmenem se zabývám zatím jen rok a půl a to jne omezeně ve volnějších chvilkách.

Nejstarší předek co jsem nalezl je narozen 1768. Ovšem mam jistotu, že to pokračuje dále, jen chybí čas. A jen pro zajimavost tento předek se vyskytuje na vedlejší chalupě než bydlím dnes já. Na dnešním čísle popisném je můj rod od roku 1844.

Jinak dělám rodokmen všemi větvemi a snažím se dojít až po žijící příbuzné. Mam v rodokmenu kolem 500 předků či příbuzných.

Největší překážky byly hlavně krom písma vzdálenost Opavy od bydliště a čas. V obou věcech by mohla pomoci digitalizace matrik v ZAO.
WB
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte dub 22, 2008 20:49

Příspěvekod bursica.d » čtv pro 17, 2009 20:26

Přidávám i já své skromné výsledky v sestavování rodokmenu. Rodokmen sestavuji ve 4 větvích (2 otcovy linie, 2 matčiny linie). Z otcovy linie mám 8 a 10 generací a nejstarší nalezený předek má rok narození 1773, dále pokračuje svými rodiči. V matčině linii mám 12 a 8 generací, nejstarší nalezený předek má rok narození 1756 a dále pokračuje svými rodiči. Celkem mám evidováno 1025 osob. V kognátní linii směřuji k roku 1598, kdy je v Registru důchodů pro panství Světlovské uveden mlynář Matěj Špíšek.
Byla by také zajímavá diskuse na téma kam nejdále vycestovali naši předkové.
Ti mí, co se mi prozatím podařilo zjistit, se dostali nejdále do Argentiny, Kanady, Rakouska a USA. Dva vojáci padli v WWI v Rusku.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

dotaz Věry Mátlové

Příspěvekod Hotka » pát pro 18, 2009 10:55

dotaz Věry Mátlové - setkala jsem se stejným problémem jako vy. Nemohla jsem nalézt narození mého přímého předka Kokošky, který se měl narodit kolem roku 1751. Vypsala jsem si všechny zápisy z matrik narození, oddání a úmrtí k danému příjmení dané fary a okolních far (tam nebyli skoro žádní) od r.1650 do 1770 a sestavila z toho tabulku. Ve spoustě případů mi chyběly zápisy narození, ale měla jsem zápisy svateb i úmrtí nebo naopak, i když jsem věděla, že daný člověk ve vesnici žije. Když jsem si přečetla gruntovnice, vše bylo jasné. Předek žil na Babkově gruntu, který r.1696 koupil jeho děd. Vypsala jsem všechny zápisy z matrik, kde se vyskytovalo příjmení Babka a doplnila tím chybějící místa v mé tabulce. Musím podoknout, že vše do sebe krásně zaklaplo. Těch lidí bylo skoro 200 a pouze u čtyř lidí jsem nenašla zápis o narození (mohla jsem přehlédnout nebo farář nemusel zapsat). Jelikož se jednalo o boční větve, ty čtyři jsem už nedohledávala. Takže faráři si to zapisovali jak chtěli. Někdy vlastním příjmením Kokoška někdy příjmením po chalupě.
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Věra Mátlová » pát pro 18, 2009 13:25

Zaujala mě věta "... nebo farář nemusel zapsat". Myslíte že to je častý jev? Nemohu najít v poměrně mladé matrice (rok 1812) zápis o úmrtí otce, přitom ve stejné obci existuje zápis o narození jeho dcery - pohrobka potvrzený dvěma svědky a rychtářem, i zápis o sňatku nebožtíka cca rok a půl předem, i o dalším sňatku jeho vdovy. Neuspěla jsem ani v okolních obcích.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

re

Příspěvekod Pavel M. » sob pro 19, 2009 15:57

Děkuji všem za příspěvky, jen tak dál...

Věra Mátlová: To si mi nějak nezdá, že by faráři "nemuseli" zapisovat do matriky takové události. Ještě jsem se s tím nesetkal.

Aby se neřeklo, že pouze vyzvídám, tak přidám také svou trošku do mlýna.

Snažím se vypracovávat rodokmen pouze ze strany otce a matky. Soustředím se na tedy na užší skupinu předků, kde se ale snažím zjistit co nejvíce údajů.
Střídá se u mě období zájmu o otců a matčin rod. V současné době pracuji na matčině rodu, ke kterému jsem vždy více inklinoval. Nejstarší předek je narozen kolem roku 1720. Matriky bohužel končí tímto datem. Mám na matriky docela smůlu, protože z otcovy strany sahají také jen do roku 1740...

Myslím ale, že se mi pomocí dalších matričních zdrojů (gruntovní knihy) možná podaří dostat se ještě dále do minulosti. Uvidíme, jak to dopadne...
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Trop » sob pro 19, 2009 21:39

Zatím nejstarší objevený záznam o nějakém Opavovi - matrika oddaných, fara Katovice

Rok 1697
Dne 20. října vstoupil v stav svatého manželství Šimon, syn otce Jana Wopavy, mistra polního, toho času Podstřelou s Kateřinou, dcerou nebožtíka Jakuba Kučery z Dražejova.
Uživatelský avatar
Trop
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon lis 30, 2009 19:58

Příspěvekod Hotka » pon pro 21, 2009 10:29

ad "farář nemusel zapsat" - už jsem narazila na zápis v matrice (konec 17.století), že farář nedbale zapisoval (jednalo se o úsek asi 20 let).

Co jsem se dočetla na forech o rodokmenech, tak tam zkušenější psali, že faráři si údaje nejprve zapisovali na papírky a poté je přepisovali do matrik a že je mohli také poztrácet.
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Galadwen » pon pro 21, 2009 12:06

Farář podle nařízení musel zapisovat pořádně a každého, ale řídit auto taky můžete jenom s řidičákem, a koukněte, kolik lidí jezdí bez něj :lol: . V zapisování po chalupě ale asi žádná pravidla nejsou a přes úřední zákaz koncem 18. století jsem se s ním setkala ještě v 1. polovině 19. století.
A zrovna teď jsem měla i případ, kdy na začátku 18. století do matriky narozených farář zapsal, že se narodil Sebastian, syn Matěje Kopečka, a o rok později je v úmrtní matrice, že zemřela rok stará Kateřina, dcera Matěje Kopečka. A teď babo raď :shock:
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků