Jak hluboko sahá Váš rodokmen?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Příspěvekod Michal1 » ned pro 27, 2009 14:08

Nejstarší známý předek se narodil r. 1500 +/- 5 let a zemřel 1560 +/- 5 let. Nevím to úplně přesně, ale v této toleranci se to pohybuje. Vím to díky tomu, že to byl svobodný rychtářský rod a v obecních kronikách a dokumentech jsou o nich poměrně přesné záznamy. U jeho potomků už jsou pak záznamy ještě přesnější. V dalších větvích mám nejstaršího předka nar. 1650.
Michal1
 
Příspěvky: 104
Registrován: pon čer 09, 2008 11:15

re

Příspěvekod Pavel M. » stř pro 30, 2009 12:59

Tak to je tedy opravdu velmi dávno. Blahopřeji, málo z nás má takové štěstí.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Obnovuji

Příspěvekod Twinny » sob lis 11, 2017 11:16

Jaké nejstarší potvrzené datum narození (úmrtí) předka se ve Vašem rodokmenu vyskytuje?

Nejstarší nalezený záznam mám z roku 1691, jedná se o svatbu Jana Vavřince Konvičky a Doroty Punčochářové. Ani jsem nedoufala, že se dostanu takhle daleko :o

Myslíte si, že je ono nejstarší datum pro Vás konečné, nebo že se jde ještě posunout dále?

Podle existujících matrik bych teoreticky mohla dohledat jejich narození a svatbu rodičů, podle pozemkovek teoreticky i narození rodičů a prarodičů

Jaké překážky jste v průběhu zpracovávání rodokmenu museli překonat/překonáváte, a jakým způsobem?

Klasicky neschopnost číst staré písmo, ale to se časem zlepšuje :D . Ve starších záznamech jen křestní jméno matky bez jakéhokoli udání původu :roll: . Když má předek dvě křestní jména a používá vždy jen jedno a nejlépe na střídačku. Když je místo uvedeno jako Lhota, bez žádných jiných upřesňujících informací. Když moji podruzi sloužili po celém panství a nejlépe každý rok v jiné vesnici, nebo alespoň chalupě. Když mají jméno po chalupě a pokaždé se uvádí jiné.

Zaměřili jste se pouze na výzkum užšího okruhu lídí (např. rozrod), nebo se snažíte zapracovat do rodokmenu i vedlejší linie?

Sleduji svůj vývod po všech liniích, ale primárně se zaměřuji na otcovskou linii (vzácné příjmení). Ale zjistila jsem, že z matčiny strany se tohle příjmení také vyskytuje, tak jsem zvědavá, kam se dostanu.
Uživatelský avatar
Twinny
 
Příspěvky: 118
Registrován: pon čer 26, 2017 16:48
Oblast pátrání: Nákří, Velice, Dubenec, Dívčice, Bohunice, Hvožďany u Chelčic, Hvožďany u Bechyně aj.

Re: Jak hluboko sahá Váš rodokmen?

Příspěvekod hledam70 » sob lis 11, 2017 12:59

Věnuji se hledání předků teprve rok, ale úplně mě to pohltilo.
V současné době mám v rodokmenu 775 osob (z toho 223) žijících.
Dostala jsem se do 11 generace (tj. dva lidé narození před r.1600 - údaje dle Soupisu poddaných dle víry a Berní ruly). Podle matrik mám nejstarší doložené datum - Václav Beránek úmrtí 1.4.1734 a jeho svatba 25.8.1681. Nejstarší doložené narození přímého předka je Adam Koza nar.1621 (dle BR a SPPV)
Největší překážkou mého "bádání" je můj pomalý internet. Jsem proto vděčná Zámrsku, kde si mohu matriky stáhnou a potom v klidu hledat. Mám i to štěstí, že 95% mých předků se narodilo, žilo a zemřelo v "dosahu" Zámrsku a jen jedna větev nevlastních příbuzných patří pod Plzeň. Také je překážkou dosud nevydaný (online) SPPV a BR lomnického panství a to, že skoro nikdo z mých žijících příbuzných nemá o mé pátrání zájem.
V zásadě sleduji linii svého otce a matky a rozvětvení jen u vybraných sourozenců prarodičů. Připojila jsem ale i dvě rodové větve jejich nevlastních sourozenců, protože jsem se s nimi v dětství stýkala podstatně víc než s těmi vlastními.
Pracuji v programu Ancestry a zároveň píši něco jako kroniku.
hledam70
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob črc 29, 2017 18:49
Oblast pátrání: Východní Čechy

Re: Jak hluboko sahá Váš rodokmen?

Příspěvekod Vladimír Kafka » ned lis 12, 2017 7:49

Od svého předcházejícího příspěvku jsem počet osob rozšířil na 1019. Ovšem spíš doplněním sourozenců přímých předků, jejich rodin apod. Zajímám se v současnosti především o agnátní vývod. Tam mám nejstarší záznam z lokálie Loukov (dnes okres Semily):

Rybnice 1. ledna 1720 pokřtěno dítě jménem Václav, otec Matěj Kafka, matka Anna.

Zní to až neuvěřitelně, ale v malé vesnici Rybnice žili současně čtyři Matějové Kafkové. Dva z nich jsou jako otcové zmíněného Václava nepravděpodobní. Nejpravděpodobnější je Matěj, který umírá 3. prosince 1720, bohužel bez uvedení věku. Věk u zesnulých začal být uváděn v této matrice až o rok později. Další záznam je z 20. 1. 1704, kdy se Matěj Kafka ženil. Od r. 1705 do r. 1720 je několik záznamů o narození dětí Matěje Kafky. Václav je tedy patrně jeho nejmladším synem. Pravděpodobným otcem tohoto Matěje je Adam Kafka. Ten se 25. 1. 1682, jako vdovec, po druhé žení. Matěj je snad synem Adama Kafky z prvního manželství. Matriky jsou vedeny až od r. 1682, takže nelze přímo potvrdit. Adam by měl být synem Jana Kafky. O něm je záznam v Berní rule z r. 1654.
Zápisy z matrik porovnávám se zápisy z gruntovnic. Tam je např. záznam z r. 1686, že po Janovi Kafkovi má chalupu Adam. Pomáhají mi i "stromy" které farář kolem r. 1770 zakresloval do knihy Liber Examinum, kdy zřejmě ověřoval příbuznost snoubenců. Tyto grafy obsahují někdy i pět generací. Bohužel se netýkají osob, které by mne nejvíce zajímaly, a tak musím často pracovat vylučovací metodou.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků