Dotaz ohledně matriky narozených.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod airdesigner » pon led 20, 2014 9:22

Dohledal jsem zápis sňatku mých předků v roce 1806, kde je uvedeno jméno nevěsty a číslo domu v obci, které souhlasí s místem sňatku rodičů i narození sourozenců nevěsty.

Nejstarší sourozenec se narodil 1777 a nejmladší 1796. U zápisu sňatku je uveden věk nevěsty 22 let, což odpovídá roku narození 1784.

Narození nevěsty se mi nepodařilo v matrice najít! Pokud by se nevěsta narodila třeba ve vedlejší obci nebo i dále bude zápis uveden pouze v matrice narozených pro příslušnou obec?

Kde by při mém pátrání mohla být chyba? Hledal jsem i v nemanželských dětech, kam by mohl být otec dodatečně zapsán.

Děkuji za podměty.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon led 20, 2014 10:34

Hm. Buď ji opomněli zapsat, taky se mi to teď stalo.
Hledala jsem syna, narodil se uprostřed hromady sourozenců a nic.
Spíš se podívejte, jak jdou po sobě děti chronologicky, zda se dcera mohla v tom 1784 skutečně narodit.....
V nemanželských dětech nebude- když ty před ní, byly manželské.
A že by byla v jiné matrice se mi moc nezdá- ale možná se k tomu vyjádří někdo fundovanější.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod airdesigner » pon led 20, 2014 10:54

sňatek rodičů nevěsty 2.2.1777

sourozenci

2.12.1777
25.51781
27.10.1785 Tereza
3.4.1787
5.7.1789
14.1.1794
24.7.1796

většinou jsou děti v rozestupech 2 až 3 let, v tomto případě je to podobné. Ano je možné že se nevěsta narodila 1784.

Pak mě ještě napadá trochu nesmysl, v obci bylo mnoho rodin se stejným příjmením (jména rodičů se neshodují), mohl farář připsat dítě omylem jiné rodině :D kouknu jestli tam není nevěsta připsaná k jiným rodičům :) když ono se tam motalo dokola jen pár jmen...Anna, Václav, Jan...každá druhá holka byla Anna :twisted: to se pak těžko hledá. Tím více je to umocněno, když jsou v obci 4 příjmení na matriku.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod Zora » pon led 20, 2014 10:59

Dávejte pozor na jména, nepíšete, jak se měla nevěsta jmenovat, snad asi Tereza.
Mohla se ale jmenoval např. Marie Teresa nebo Františka Teresa....
Mohlo se stát, že používala druihé jméno a to ji zapsali u snatku.
Podle povolání otce by se dalo vytušit, zda se rodina přesunovala, třeba za nákupem nějakého zboží....matka mohla porodit mimo.
Spíš bude problém se záměnou jmen dítěte nebo rodičů...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod stanley4 » pon led 20, 2014 11:16

Majú súrodenci rovnakých krstných rodičov? Ak by bolo dieťa omylom zapísané iným rodičom, mohli by pomôcť práve zápisy krstných rodičov...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod airdesigner » pon led 20, 2014 11:45

sňatek rodičů nevěsty Anny Janovské, Jiřího Janovského a Kateřiny Kopečkové : 2.2.1777

sourozenci

2.12.1777 Barbora
25.51781 Jan Nepomuk
???1784 Anna (nevěsta)
27.10.1785 Tereza
3.4.1787 František
5.7.1789 Josef
14.1.1794 Martin
24.7.1796 Alžběta

Prošel jsem znovu matriku, jména jsou dopsána výše, kromě Jana nemají dvě jména.
Otec byl měšťan, více není v zápis uvedeno.

Ano, děti mají zaspané rodiče se stejnými jmény.

Procházel jsem ještě kmotry dětí, každé dítě má jiné, žádní kmotři se neshodují.

Zkusím projít okolní obce mezi léty 1781 a 1785.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod Gringo » pon led 20, 2014 21:37

zkuste se podivat i do sousednich obci - z nejdrive nepochopitelnych duvodu se mi predkove brali jinde nez bydleli. Teprve pozdeji jsem se dovedel, ze kostel v rodne obci byl zrovna mimo provoz.. Muze tomu napovedet i dlouha pauza v zaznamech..
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod airdesigner » úte led 21, 2014 7:34

Gringo píše:zkuste se podivat i do sousednich obci - z nejdrive nepochopitelnych duvodu se mi predkove brali jinde nez bydleli. Teprve pozdeji jsem se dovedel, ze kostel v rodne obci byl zrovna mimo provoz.. Muze tomu napovedet i dlouha pauza v zaznamech..


vedlejší obce jsou pod stejnou matrikou, resp. v matrice jsou zápisy i z okolních 7 obcí.

Vše jsem prošel a NIC. Procházel jsem zápisy až do roku 1790, kdy bylo nevěstě 16. Mladší snad nebyla :D
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod ledik » úte led 21, 2014 14:13

Zkoušel jste pátrat, co se stalo s její sestrou Terezou, narozenou v roce 1785? Zemřela jako dítě? Vdala se? Nemohla by to být Vámi hledaná Anna? Napadá mě, jestli třeba Anna nebylo její biřmovací jméno, které pak používala, ale křtěná byla jako Tereza.
Stalo se mi, že jeden můj předek je před svatbou (jako kmotr) zapsán v matrikách jako Bartoloměj, ženil se jako Matouš, děti měl jako Bartoloměj a zemřel jako Bartoloměj. Přišel k nám z Polska, takže nevím jaké bylo jeho křestní jméno, je ale možné že právě Matouš, ale v dospělosti používal jméno Bartoloměj, což mohlo být jeho biřmovací jméno. Mám teorii, že protože se ženil v jiné farnosti, musel ke svatbě dodat křestní list ze své původní farnosti a na něm byl zapsán svým křestním jménem jako Matouš a toto jméno se proto objevilo také v zápise svatby. Že se jedná stále o stejnou osobu sjem si naprosto jistý.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod airdesigner » úte led 21, 2014 15:55

ledik píše:Zkoušel jste pátrat, co se stalo s její sestrou Terezou, narozenou v roce 1785? Zemřela jako dítě? Vdala se? Nemohla by to být Vámi hledaná Anna? Napadá mě, jestli třeba Anna nebylo její biřmovací jméno, které pak používala, ale křtěná byla jako Tereza.
Stalo se mi, že jeden můj předek je před svatbou (jako kmotr) zapsán v matrikách jako Bartoloměj, ženil se jako Matouš, děti měl jako Bartoloměj a zemřel jako Bartoloměj. Přišel k nám z Polska, takže nevím jaké bylo jeho křestní jméno, je ale možné že právě Matouš, ale v dospělosti používal jméno Bartoloměj, což mohlo být jeho biřmovací jméno. Mám teorii, že protože se ženil v jiné farnosti, musel ke svatbě dodat křestní list ze své původní farnosti a na něm byl zapsán svým křestním jménem jako Matouš a toto jméno se proto objevilo také v zápise svatby. Že se jedná stále o stejnou osobu sjem si naprosto jistý.



sestra Tereza zemřela měsíc po narození 10.11.1785.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod Zora » úte led 21, 2014 16:01

A povolání otce?
Našla jsem prapředka, ctihodný měšťan, narozený v Ivančicích, svatby v Ivančicích, úmrtí v Ivančicích, rod ivančický. Jeho dcera se ale narodila cca 50 km mimo, její sestra opět jinde, taky cca 50 km... Milý měšťan v mládí působil coby hostinský - (po r. 1700) Kolik měl celkem dětí ( event. ¨v kolika obcích měl hospodu, to nevím) Vím o třech panstvích, kde působil.
Místo narození dcery - mé přímé předkyně jsem našla pouze díky tomu, že bylo někým vepsáno do matriky.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod airdesigner » stř led 22, 2014 7:55

otec = soused, měšťan
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod airdesigner » pát led 24, 2014 13:01

tak jsem vše znovu prošel. NIC.

sňatek uzavřela 7.12.1806 a bylo jí 22 let.

což znamená, že se narodila od 8.12.1783 - 6.12.1784.

podařilo se mi najít její úmrtí 27.5.1865 a bylo jí 91 let.

což odpovídá datu narození 28.5.1773 - 26.5.1774

rodiče uzavřeli sňatek 2.2.1777
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát led 24, 2014 13:28

nechcete sem zkusit dát odkaz na ten sňatek? třeba bude někdo mít jestřábí oko....
Spekulace: a to úmrtí- kdyby se farář upsal a špatně spočítal o 10 let věk, tak by se narodila mezi 8.12. 1783 a 26.5. 1784.... což by asi nebylo nic proti ničemu.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Dotaz ohledně matriky narozených.

Příspěvekod airdesigner » pát led 24, 2014 13:38

Karolina Vernerova píše:nechcete sem zkusit dát odkaz na ten sňatek? třeba bude někdo mít jestřábí oko....
Spekulace: a to úmrtí- kdyby se farář upsal a špatně spočítal o 10 let věk, tak by se narodila mezi 8.12. 1783 a 26.5. 1784.... což by asi nebylo nic proti ničemu.....


2. zápis http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/12605/?strana=10

ano mohl se upsat nebo špatně spočítat, to mě taky napadlo, sedělo by to.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků