Číselník příčin úmrtí?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Číselník příčin úmrtí?

Příspěvekod PomněnkaPrvní » čtv led 16, 2014 9:07

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné někde dohledat číselník příčin úmrtí. V matričních záznamech o úmrtí se často u příčiny úmrtí objevují čísla, předpokládám tedy, že existuje (existoval) nějaký číselník. Např. zde mám "vitium cordis č. 27", "stařecká sešlost č. 794" apod. Děkuji a přeji krásný mrazivý den!
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Číselník příčin úmrtí?

Příspěvekod Zora » čtv led 16, 2014 9:16

ano, existuje, ale bohužel nevím, kdy se začal používat. Já osobně si ho pamatuji od lékaře, kdy třeba chřipka měla své číslo - lékař i personalista věděli, o jakou chorobu se jedná. Seznam nebyl veřejně přístupný, ale nebyl utajený:-)))

Mám ovšem pocit, že došlo ke změně číslování.
Zde např. po otevření excelové tabulky se číslování objevuje.
http://www.czso.cz/csu/2013edicniplan.n ... -r_2013-02

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Číselník příčin úmrtí?

Příspěvekod Slim » čtv led 16, 2014 9:19

Aktuální číselník je zde http://www.uzis.cz/cz/mkn/index.html

Chtělo by upřesnit kterého období by se měl číselník týkat. Můj odhad je, pokud se jedná o starší období, že se nejedná o čísla z číselníku, ale byly vedeny počty osob u jednotlivých úmrtí, to znamená, že se jedná o 794. úmrtí na stařeckou sešlost v daném období. Což by se mělo dát ověřit tím, že najdete předchozí stejnou příčinu úmrtí. Také se může jednat o číslo ohledacího listu. Já si bohužel toto ověřit nemůžu, protože neodkazujete matriku z které čerpáte informace a já osobně jsem se s daným číslováním nikde nesetkal.

Je dobré se vždy podělit odkazem na matriku o kterou se jedná, specifikovat období a místo.

Pokud něco takového v minulosti existovalo, určitě byste to nalezla zde
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

něco takového je kupříkladu na straně 145, ale má to jen 28 položek
Naposledy upravil Slim dne čtv led 16, 2014 9:31, celkově upraveno 1
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Číselník příčin úmrtí?

Příspěvekod Zora » čtv led 16, 2014 9:30

doplnuji wiki komplet vč. histoire:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A ... emoc%C3%AD
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Číselník příčin úmrtí?

Příspěvekod Cornelius » úte říj 16, 2018 12:17

Tak já například řešil stejný problém. V matriční knize zemřelých jsem u zápisu z prosince 1872 nenalezl v kolonce "Nemoc, způsob smrti (atd.)" nic jiného, než lakonický text "č. 137". Zprvu mne také napadlo, že by se snad mohlo jednat o nějaké to číslo diagnózy úmrtí, ale právě z článku na wiki (na který zde už upozornila Zora) jsem se dozvěděl, že první seznamy a tedy jistě i případné číselníky vznikaly až zhruba o 20 let později. Nakonec jsem přišel na to, že podobná čísla jsou uváděna i u ostatních zápisů, kde ale slovní popis příčin nechyběl. Všechna tato čísla měla navíc zvyšující se tendenci a žádné se nikdy neopakovalo. A to ani v případě shodných slovních popisů. Nakonec se mi podařilo dohledat, že se jednalo o vzestupné číslování úmrtních listů, ze kterých byla příčina úmrtí do matriky uváděna. Tolik tedy moje zkušenost.
Cornelius
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob bře 31, 2018 21:57
Oblast pátrání: Klatovsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků