Domkáři - z čeho byli živi

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Domkáři - z čeho byli živi

Příspěvekod Beronika » ned lis 29, 2009 19:11

Dobrý večer, můžete mi někdo poradit,z čeho byli živi domkáři, kteří nevykonávali žádné řemeslo a byli povinni odpracovat 26 ruční roboty ročně pro vrchnost? To pak pracovali na panském za mzdu, nebo u sedláka a nebo
na pronajatých pozemcích od obce?

Děkuji Věra
Beronika
 
Příspěvky: 57
Registrován: čtv úno 14, 2008 20:45

Příspěvekod duros » pon lis 30, 2009 14:47

Prakticky ste si odpovedali;-) Podla mojich poznatkov to bolo tak, alebo sa zivili tym, co prislo - zber a predaj ovocia, kôry, ak vlastnili nejaky povoz, tak furmankou, atd.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod jtks » ned pro 20, 2009 1:34

V mém rodě někteří domkaři vlastnili 1-2 kozy nebo 1 krávu a k tomu i nějaká pole. Ve sčítacích operátech je uvedeno: hlavní povolání - polní hospodářství, postavení v povolání - vlastník. Zřejmě typ označení (sedlák-rolník-domkař) záležel na výměře.
Obvykle muž ještě navíc někde pracoval jako nádeník.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Život staré Šumavy - Vlastimil Vondruška

Příspěvekod Milarka » čtv pro 24, 2009 22:56

Čerpám z knihy Život staré Šumavy (ještě je občas k dostání na netu), je sice hlavně o Šumavě, ale jsou tam i fakta všeobecná. K tématu domkářů jsem našla toto:

Cituji:
Feudální vesnice se dělila na několik skupin podle majetku. Nejvýše stáli sedláci celoláníci, majitelé nějvětších usedlostí. K sedlákům patřili i chudší hospodáři, půlláníci a čtvrtláníci. Dále se v pramenech uvádějí zahradníci a domkáři - hospodáři, kteří měli jen nepatrný pozemkový majetek a živili se buď jako domáčtí výrobci či jako zaměstnanci některého vrchnostenského podniku. Na vsi žili dále podruzi, čeledínové a různí bezzemci, vesměs lidé živící se doslova "z ruky do úst". Mnozí z nich nikdy neměli možnost založit rodinu, neboť by ji nedokázali uživit. Sama vrchnost sňatky těch nejchudších omezovala, protože rodina bez možnosti obživy jen ztěžovala situaci na venkově.
Konec citace.
Teď volný výcuc - čeleď tvořili většinou mladí a svobodní lidé, mnohé dívky si tak vydělávaly na věno, čeleď si najímali zámožnější hospodáři za mzdu na jeden rok, museli vykonávat všechny práce, které jim hospodář či hospodyně uložili.
Podruh - volnější vztah k hospodáři. Podruh si pronajímal komoru či jen její část na bydlení, často šlo o mladší sourozence. Platil nájem, ale byl také povinen pomáhat hospodáři za plat. Často byli ženatí, pracovala u hospodáře celá rodina. Řemeslní podruzi byli jen na byt (platili nájem), někteří si najímali i část pole.
Ale - čeleď mohla po roce odejít, podruh to měl s ohledem na rodinu těžší.

Knížka je to moc hezká, hezky napsaná, doporučuji sehnat a přečíst. I pro "nešumaváky".


Jak to tak po sobě čtu, tak je to maličko od tématu, čím se živili, ale třeba ještě najdu lepší citaci.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků