Šlechtic či nikoli

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod IvoD » sob led 04, 2014 14:22

Taky bych spíš doporučil vlastní bádání než našetřit peníze a zaplatit si jimi rodokmen od profesionálního genealoga. Ochudil by ses o spoustu zábavy, informací (občanská genealogie to nejsou jen rodokmeny, ale i seznámení s historií a se životem v minulosti) a dokonce i profesionální genealog se může (stejně jako ten mistr) utnout - a teď mluvím o konkrétním případě. Když bude profesionál sestavovat rodokmen, nemůže se příliš zabývat detaily, to by se jeho práce nikdy nezaplatila, tak do rodokmenu zařadí první osobu, kterou najde a u které je alespoň trochu pravděpodobné, že to je ona. A dál už nepátrá, že tahle zařazená osoba zemřela v pěti letech ale ve stejné době se v sousedním městě narodila správná osoba. Zařadí do rodokmenu špatnou osobu proto, protože spěchá a o té správné neví. Kdežto když si rodokmen sestavuje člověk sám, tak tomu může věnovat daleko více času a případné problémy vyjasnit. Za ušetřené peníze spíš doporučuji si udělat výlet do míst bydlišť předků, do archivů apod. Občanská genealogie je opravdu pro každého, naučí se jí naprosto každý a mnoho z těch, kteří jsou na tomto fóru a nejsou profesionálními genealogy (i když i ti profesionální tady jsou), tak jsou opravdu špičkoví a některé (když už nenapíšu mnohé) profesionály by znalostmi a praktickými zkušenostmi strčili do kapsy.
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Zora » sob led 04, 2014 14:30

Řekněme rovnou, že mnozí genealogové, kteří dělají rodokmen na objednávku cizí osoby, sem chodí nechat si něco přečíst, vyhledat obec podivného jména, nebo se vyptat na možné souvilosti, jak hledat cestu do minulosti.
Neposuzuji, zda je to fér, jen potvrzuji Ivova slova. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Gringo » ned led 05, 2014 13:55

Musim potvrdit, ze rodokmen, ktery si nechali sestavit vzdaleni pribuzni a ktery mi na zacatku meho badani byl vychozim bodem uz jsem castokrat musel upravovat, zrejmne zadne remeslo neni neomylne.
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » ned led 05, 2014 14:14

Vaše zkušenosti a neskutečně krásný pocit, když objevíte další své předky mne přesvědčil, abych se do toho pustil zcela sám s pár radami zkušených, pokud to jen trochu půjde. Rozhodně se tomu nikdo nebude věnovat tak pečlivě, jako já, že ano.

Již se mi podařilo objevit své pra, pra předky k roku 1870. Snad dobrý začátek.:)
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » pon led 27, 2014 1:21

Vážení kolegové,

žádám opět o radu. Můžete někdo doporučit vhodnou literaturu, kterou mohu využít jako zdroj informací o Jelíncích z Lovoše (Lowess)? Knihy, stránky (ačkoli mnoho jsem jich nenalezl), cokoli. Chci se dozvědět co nejvíce a získat co největší množství dat.

Děkuji

J.
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16


Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Zora » pon led 27, 2014 8:53

https://www.google.cz/?gws_rd=cr&ei=kg_ ... ovo%C5%A1e

po zadání Jelínek z Lovoše v kombinaci se slovem osedlý google nabízí tyto výsledky:

Vzhledem k tomu, že neznám souvilosti, je na Vás, zda z nich něco vyberete :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » pon led 27, 2014 10:59

Děkuji, děkuji, děkuji!:-) Já už si vyberu co potřebuji.:-)
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod aloe » sob pro 19, 2015 19:27

Moji Jelínkové jsou z novoměstského panství byl to učitelský rod. Veilice ve své době rozšířený okolo Nového Města nad Metují. Na Jelínka z Koldína sem narazil pocházejí myslím z Náchoda nebo sem něco o jejich rodu četl v nějaké publikaci od Hrašeho
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod aloe » sob pro 19, 2015 20:05

Hraše - Ood nejstarsich dob az do bitvy na Bile hoře
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Radix » sob pro 19, 2015 21:24

Hraše je vynikající (Dějiny Náchoda). Katolíkům nedoporučuji.
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Sabina » úte dub 05, 2022 5:33

Dobrý den,
moje babička byla za mlada Jelínková a na Skřivani se narodila. Od mala mi tvrdí ,že naše pokrevní linie byla šlechtická. Také si celý život nejsem vším co říká jistá. Pokud vás zajímá více zavolejte mi. Protože je vlastně možné ,že jsme pokrevně příbuzní.
Za měsíc se dokonce na Skřivani budu vdávat. Za zámkem je hřbitov kde je tatínek babičky Jelínek pohřben.
Zámek teď spravuje pan Vrtilko. Pokud byste chtěl vedět více zde muj tel 605088282
Sabina
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 05, 2022 4:59
Oblast pátrání: Zámek Skřivaň, Šutka, Jelínci

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků