Šlechtic či nikoli

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » pát led 03, 2014 22:33

Dobrý večer,

obracím se na zkušené a žádám o pomoc. Jmenuji se Ondřej Jelínek. V naší rodině Jelínků koluje informace, že pocházíme ze šlechtického rodu snad stejného jména. Mě se podařilo zjistit svépomocí jen několik kusých informací o nejstarším členovi rodu a to o mém pradědovi Jiřím Jelínkovi. Nevím bohužel kdy se narodil, avšak nejstarší záznam o něm je z roku 1902, poté roku z 1921, kdy zakupuje zámek Skřivaň na Rakovnicku, jehož bývalou majitelkou byla hraběnka von Fürstenberg. O Jiřím Jelínkovi také vím, že měl být velmi majetný. Vlastnil velkostatky v Kobylisech a v Šutce v Praze, k tomu vlastnil několik domů přímo v Praze a později dokonce i pískovnu, bohužel však nemám bližší informace.

Střádám na odborníkem vedený genealogický výzkum, ovšem v současnosti na něj bohužel nemám dostatek financí. Chtěl bych se proto předběžně zeptat, zda je dle Vašeho pohledu možné, aby byl skutečně třeba předek tohoto pana Jiřího Jelínka šlechticem, jak se v naší rodině říká nebo zda se mohlo jednat pouze o zakoupený predikát "Edler von", a je-li nějaká možnost jak to zjistit na internetu.

Předem mnohokrát děkuji za jakékoli informace a pomoc.

Jelínek
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod ozana » pát led 03, 2014 22:47

Začněte klasický genealogický výzkum (od svého vlastního narození, přes sňatek rodičů, jejich narození a sňatek jejich rodičů, ...) a uvidíte, zda je to jen legenda nebo ne.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Zora » pát led 03, 2014 23:16

Ve Skřivani se k roku 1355 připomíná tvrz, pravděpodobně stála na místě nynějšího objektu zámku. Kdy došlo ke stavbě zámku, není jasné, snad za Renšperků, kteří vlastnili Skřivaň v letech 1596-1690. Posledními šlechtickými majiteli zámku byli Fürstenbergové, které o zámek resp. velkostatek Skřivaň připravila v roce 1921 první pozemková reforma. Zámek získal velkostatkář z Kobylis Jiří Jelínek, po roce 1948 byl zámek znárodněn.
http://www.krivoklatsko.cz/cz/memories. ... egory_id=1

Rodinná historka spíš bude vycházet z toho, že velkostatkář zakoupil zámeček po šlechtických majitelích.
Pokud ovšem neměl Jiří Jelínek mezi svými předky někoho dalšího ze šlechtického rodu.

Pátrání po svých Jelíncích můžete začít v policejních přihláškách Prahy, je pravděpodobné, že by se tam mohli předci vyskytnout.
http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... folium=970
Tady dva Jiří z mnoha dalších. Zora
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » pát led 03, 2014 23:52

To Ozana: samozřejmě genealogický výzkum se pokouším uskutečnit co nejdříve, bohužel je to poměrně nákladná záležitost. Prozatím bych rád získal co nejvíce informací jen bude možné s pomocí internetu, abych poté mohl výzkum zahájit snáze.

To Zora: Mnohokrát Vám děkuji za odkaz! Skutečně se zde objevují Jelínci, a je pravděpodobné, že se jedná o mé předky. Co paměť rodiny sahá měli pobývat v Praze přímo, či v nejbližším okolí. Pokud mohu obtěžovat, bylo by možné vyhledat ještě něco více, či mi poradit, jak dosáhnout s pomocí internetu kýžených informací? Osobně jsem v této záležitosti naprostým laikem a je pro mne tedy toto bádání naprostou novinkou, nicméně neskutečně důležitou. Budu Vám vděčný.

Tento Vámi zaslaný odkaz mne ohromil.
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod artepa » pát led 03, 2014 23:59

Zora nezklamala :) Nevím Zoro, jak to děláš, ale mě se nepodařilo nic najít k "zámku"
Ale Ondřeje by mělo zajímat následující
rodina statkáře Jiřího Jelínka
Kód: Vybrat vše
 http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.php?action=link&ref=czarch:CZ-100000010:874&karton=229&folium=967

Šutka patří do Troje, tam byl na začátku 20. stol. statkář Jiří Jelínek, viz např. zápis v matrice
Kód: Vybrat vše
http://amp.bach.cz/pragapublica/permalink?xid=7125C17477944286A0D6475BFB0A8F2D&scan=239

Chce si to udělat čas, určitě najdete informace
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » sob led 04, 2014 1:02

Báječné informace, děkuji mnohokrát! Jsem Vám neskonale vděčný. Nádherné, vidět jedny ze svých předků.:-)
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Zora » sob led 04, 2014 1:04

Pro Artepu:
Inu,. na googlu je latinka, na tu vidím.
Zadala jsem Jelínek, zámek "skřiváň" a zbytek udělal strejda google. Je docela dobré, dávat to nejpotřebnější (nejdůležitější, nejzvláštnější) slovo do uvozovek, strejda pak vyhledá ty odkazy, kde se ono slovo vždy vyskytuje a vynechává Jelínky bez skřivanů.
Ale zrovna Tobě je asi jasné, jak se "orientuji" v prazských matrikách... :-)))
Zato třeba ta gruntovnice, ta mně dá zabrat...
Pro Ondřeje:
Není třeba platit, je třeba mít chuť do genealogie, trochu volného času a spoustu trpělivosti.
Rádi pomůžeme radou všem, co chtějí pootevřít dvířka do minulosti.
Právě dnes jsem třeba objevila ,odkud přišel předek k nám a velice pravděpodobně posunula historii rodu před 30letou válku...Zde se potvrdila rodinná historka, nebo zvažovaná možnost původu. Trvalo to dva roky :-)))
a kromě matrik, kde si to ověřuji, potvrzuji a nacházím provázané stopy, mně k tomu dopomohl strejda googl. Fakt se to dá :-))))
(někdy)
Ale ta radost, ta za to pak stojí.
Co se týče Prahy, najdou se tu znalci, kteří rádi pomohou, určitě Artepa, ta najde v Praze i to, co tam snad zapomněli napsat.:-)))
Já jsem z Moravy, od Brna, takže působím spíš v moravském rybníčku. Ale pokud budu moct, ráda pomůžu.
Držím palce, at se posunete co nejdál.
Ještě upozoňuji na nositele stejného příjmení, který prodal Karlštějn :-)))
(To ale asi bude bez souvilostí s Vámï)
Např. zde:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluz ... ein-kampf/
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » sob led 04, 2014 1:19

Děkuji za odkaz i povzbudivá slova. Gratuluji Vám k tak nádhernému a dramatickému posunu v minulosti Vaší rodiny, je to zcela jistě báječný pocit.:) Nu pokud tedy jak říkáte je to s pomocí strýčka google a pomocí Vás jako odborníků možné, pak se do toho tedy velmi rád pustím sám, bude-li to alespoň trochu v mých silách.:)

Děkuji za odkaz, pevně doufám že tento vychytralý a mazaný nositel mého příjmení nemá s mou větví mnoho společného.:)) Ačkoli i tak bych byl nadšen.:-)
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod IvoD » sob led 04, 2014 8:30

Zora píše:Právě dnes jsem třeba objevila ,odkud přišel předek k nám a velice pravděpodobně posunula historii rodu před 30letou válku...Zde se potvrdila rodinná historka, nebo zvažovaná možnost původu. Trvalo to dva roky :-)))
a kromě matrik, kde si to ověřuji, potvrzuji a nacházím provázané stopy, mně k tomu dopomohl strejda googl. Fakt se to dá :-))))
(někdy)
Ale ta radost, ta za to pak stojí.
Tak to gratuluji, to máš hezký vstup do nového roku, to musela být přímo Sisyfovská práce, ale už nás nenapínej a trochu to popiš, může to být cesta i pro nás ostatní. Byl to ten Moskalík?

S pozdravem

IvoD
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Zora » sob led 04, 2014 9:38

Ještě k možnému šlechtictví - občas se stává, že rodinné historiky se zakládají na pravdě, ovšem v trošku pozměněné poloze.
V 17. století, z části i 18. st., bylo v českých zemích poměrně hodně šlechtických rodů (především nižší šlechta) Byly to početné rodiny, mnohdy méně majetné, a tak se často stávalo, že šlechtická dcerka přinesla místo peněz či majetku jako věno šlechtický původ a přivdala se do rodiny bohatého muže, ovšem nešlechtického původu.
Zajímavé na tom je, že v rodě se tato skutečnost tradovala, ovšem šlechtický původ byl přenesen na hlavní rodovou linii (příjmení po mužích).
Samozřejmě mohlo k takovému sňatku dojít i později, než zmiňované období.

Občas se také špatně vyhodnocuje, zda zápis "z obce" - psaný latinsky nebo německy, označuje místní původ, nebo je to součást šlechtického jména.
Většinou je u těchto osob uvedeno D:, Dua: značící jednak urozené osoby (muže a ženu), ale stejně tak může jít "pouze" o označení vážených, majetných můžů a jejich manželek či dcer v dané obci, pak jke třeba pátrat v různých seznamech šlechtických rodů.

Začněte bádat, přinese Vám to spoustu radostí a současně ušetříte :-))) A není nad to, když najednou před vámi leží naprosto netušená historie rodu :-))), nalezená naprosto samostatně.
Lexikon české šlechty , autor Jan Halada, 1999 příjmení Jelínek neuvádí... (je to ale nová kniha, vše může být jinak)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod alenas » sob led 04, 2014 10:37

Zdravím -
Petr Mašek : Šlechtické rody v Čechách, na Mpravě a ve Slezku.... uvádí pouze jeden rod "Jelínek"
Jelínek z Brandtscheinu - rod pochází z Uherského Hradiště. Martin Ignaz J., královský rychtář na Hradčanech, byl v roce 1652 povýšen do šlechtického stavu s predikátem "z Brandtscheinu"
Aš.
Dodatek
[url]Der adel von Böhmens, Mährens und Schlesiens[/url]
Jelínek
Jelínek (Jelnik) v. Koldín
Jelínek v. Brandtschein
Jelínek v. Jelení Hora
Jelinek v. Loveš
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Zora » sob led 04, 2014 11:19

http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4 ... d%C5%AF:_J
česká šlechta - nic pod J ani G
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_mor ... d%C5%AF:_J
nic
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_sle ... d%C5%AF:_J
nic

ale zde
http://www.coresno.com/index.php/stande ... 76-doerr-g
DOERR, AUGUST v. - "Der Adel der Böhmischen Kronländer"
zde
Gelinek von Brandtshein
Gelinek von Lowess

zde vyhledání:
http://www.coresno.com/index.php/search ... phrase=all

Takže chce to googlit - :-))) já bohužel musím vařit oběd a koukat slepě do gruntovnic. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » sob led 04, 2014 11:42

To Zora: Ano, to je velmi pravděpodobné, mohlo to tak být v rámci i těch mých Jelínků. Ta tradovaná pověst u nás totiž zní v tom smysly, že v dávnější minulosti jsme byli venkovská(nejspíše) šlechta, a odtud že nám zbyly tak velké statky, které však již dávno díky komunismu nemáme. Ovšem i já si kladu otázku, jak by mohl i onen pan Jiří Jelínek, kterého se mi s pomocí Vás velmi ochotných a znalých odborníků podařilo nalézt, přišel k takovému bohatství, aby si dovolil všechny své čtyři syny zaopatřit velkým majetkem. Každému totiž prý zakoupil nějakou nemovitost. Právě za tímto účelem zakoupil Skřivaňský zámek, aby jej následně dal jednomu ze synů, tuším také Jiřímu, pro Rudolfa měl zakoupit onu pískovnu, dále již bohužel nemám informace. Avšak že by "pouhý" statkář měl takové majetky mne přecijen trochu nutí uvažovat na možnou pravdivostí té naší legendy.:-) Ještě před odesláním příspěvku jsem si všiml Vaší odpovědi, mnohokrát Vám děkuji za odkazy! Musím je projít a s velkou chutí se pustím do googlení.:-)))

To alenas: Toto je zcela báječná informace! Sám jsem se pokoušel najít naše jméno v návaznosti na šlechtiký rod, ovšem toto je úžasné! A místo, tedy Hradčany je velmi povzbuzující. Ještě v současnosti mám zde vzdáleného strýce, na nějž však nemám žádný kontakt bohužel. Velmi Vám děkuji!
Naposledy upravil Ondřej dne sob led 04, 2014 12:10, celkově upraveno 1
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Zora » sob led 04, 2014 12:09

poslala jsem vám soukromou zprávu, hledejte tlačítko "nové zprávy", měla by tam být jedna přijata - budete to mít někde v záhlaví (mám starší verzi fóra, proto neradím přesně))

Kolem r. 1918 se dělo ledacos, blížila se pozen¨ková reforma, končila válka, majetek mohl pocázet z mnoha různých zdrojů. to nejlépe objasníte, pokud budete postupně odhalovat předky, v matrikách 19. století bývají pravidelně zapsány podrobné údaje o ekonomickém postavení - povolání, i o bydlišti a rodičích, často i prarodičích.
Tak přeji, aby se Vám u nás líbilo, pokud nedokážete něco přečíst, určitě se najdou zase ti, co se čtením pomohou.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Šlechtic či nikoli

Příspěvekod Ondřej » sob led 04, 2014 12:22

Děkuji, zprávu jsem již našel.:-)

Ano, samozřejmě i to je další z pravděpodobných možností. To pouhými dohady nezjistím, to máte pravdu.:-) Proto udělám co jen bude v mých silách, abych zjistil více, a samozřejmě s pomocí odborníků tohoto fora.

Děkuji, určitě požádám ještě mnohokrát, sám jsem v tomto oboru prakticky ztracen. Ještě budu obtěžovat mnohokrát.:-)))
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků