žebrák

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

žebrák

Příspěvekod Anna » pát lis 06, 2009 21:34

V úmrtních záznamech mých předků se často setkávám s výrazem "žebrák" uvedeným za jejich jménem.
Marně hledám na netu význam takového tehdejšího postavení. Má představa je, že to byli lidé, kteří byli nemajetní a aby mohli dostávat od domovské obce nějaké to "živobytí", museli být evidováni jako žebráci-chudí. S dnešní představou "bezdomovců" to zřejmě nemělo nic společného, nebo je to jinak? Poradí mi nějaká místní chytrá hlavička?
Předem děkuji
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod jtks » pát lis 06, 2009 23:37

Z knihy Zapomenutá řemesla:

"Na toulavé žebráky má se zvláštní pozor dávati a s nimi dle předpisů přísně jdednati. Poněvadž opravdoví chudí od ústavu pro chudé pomoci dostávají..."
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod namor » sob lis 07, 2009 10:49

Bude třeba odlišit "toulavého" žebráka od "obecního" žebráka. Většina obcí měla tzv. chudobinec, kde bydleli staří nemajetní lidé, kteří se již nedokázali sami o sebe postarat, byli odkázáni na pomoc druhých. Mám v rodomenu takového, který býval dlouhá léta obecním kovářem a co je důležité, měl v obci domovské právo. Kovárny bývaly obecním majetkem a tak když již nemohl svoji práci dále vykonávat, ovdověl, děti se odstěhovaly, obec ho umístila do chudobince. A když zemřel, farář do matriky napsal, žebrák.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Anna » sob lis 07, 2009 19:46

Souhlasím s odlišením chudého od toulavého žebráka. Ale s tím umístěním do chudobince jsem trochu zmatená, předci se ženili, měli děti v jednom č.p., kde pracovali jako podruzi a na úmrtním listě je opět stejné č.p., takže žádný chudobinec, přesto údaj "žebrák". Takže ve stáří asi měli kde bydlet, ale neměli žádné příjmy.
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků