Zjištění data sňatku

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zjištění data sňatku

Příspěvekod Jakub » čtv pro 19, 2013 21:20

Potřeboval bych se dostat k zápisu sňatku mých prarodičů, který proběhl na Staroměstské radnici v Praze. Problém je, že jde o živou matriku, neznám přesné datum - pouze poměrně široké rozmezí 1951 - 1958 - a úřednice není ochotná v takovém rozsahu vyhledávat. A mě k té matrice nepustí. Poradila mi, ať napíšu na centrální evidenci obyvatel na ministerstvu vnitra, ale to mi zas odepsali, že podle nějakého zákona poskytují jen údaje o úmrtí a že mi nemůžou vyhovět.

Nevíte, jestli se to datum dá zjistit ještě jinak?

Díky,
Jakub
Naposledy upravil Jakub dne pát říj 03, 2014 7:24, celkově upraveno 1
Jakub
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob bře 30, 2013 12:56

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv pro 19, 2013 21:49

Takže jde o civilní sňatek? A odkud máte to datum dědova narození? btw - já jsem ze Říčan, jak se děda jmenoval?
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv pro 19, 2013 21:51

Nebo:
A na rodném listě Vašeho otce je o prarodičích co?
Resp. kdybyste požádal o výpis z matriky narození o Vašem otci, tak tam by něco být mělo ne? A z toho pokračovat dál... Nežádat nové rodné listy, ale výpisy z matrik....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod artepa » čtv pro 19, 2013 21:55

Náhodou indexy k těmto novějším matrikách neexistují?
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod Jakub » čtv pro 19, 2013 22:32

Děda se jmenoval Josef Čedík.. V archivu je index jen do roku 1926 a těch sňatků je v Praze 1 spousta, třeba jen pro rok 1926 jsou 4 indexy. Takže i když je asi na úřadě mají, tak si s tím hledáním nebudou dávat tolik práce.. Pak jedině zkusit najít praprarodiče v matrice Říčan a nebo až otevřou vojenský archiv, tak jestli nebude něco tam.
Naposledy upravil Jakub dne pát říj 03, 2014 7:26, celkově upraveno 1
Jakub
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob bře 30, 2013 12:56

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát pro 20, 2013 8:55

To mne taky napadlo, hledat rodiče dědečka v Říčanech....
Ještě bych se znovu pokusila najít ty staré listiny Vaší rodiny- nebo myslíte, že je to nadobro ztracené? Dědeček nebyl moc starý (moji se narodili 1910), tak nežije jeho nějaký dávný kamarád, co by si pamatoval, jak to bylo s jeho svatbou? Nebo kamarádka babičky, co by schovala svatební oznámení?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod Zora » pát pro 20, 2013 10:30

Teoreticky je možné, že se Josef Čedík narodil 2. března , ale rok není opsaný správně.
něco jako: 193?
Ono při přepisování a při čtení je snadno možné zaměnit třeba 6 nebo 9 na konci za nulu... Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod artepa » pát pro 20, 2013 20:04

Jestli mají ty indexy na úřadě, tak by Vás do nich měli nechat nahlížet. Alespoň mě to takhle řekli na jedné matrice a indexy mi daly (byly to matrikářky :) ) k dispozici. v nich jsem si mohla volně listovat, vypisovat si.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod Jakub » sob pro 21, 2013 13:24

Děkuji za rady. Já už právě moc nevím, kde ty listiny hledat. Bylo by ideální, kdybych mě nechali se do těch indexů podívat, ale už jsem se ptal a matrikářka mi odepsala, ať si podám žádost na tu centrální evidenci, takže moc ochotná není. Ale ještě to zkusím.
Jakub
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob bře 30, 2013 12:56

Re: Zjištění data sňatku

Příspěvekod ozana » sob pro 21, 2013 17:13

Běžte tam a nenechte se odbýt. Úřednice je placená z Vašich daní a máte na tu informaci nárok.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků