Katastr, objekt, majitel.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod bibi » sob pro 07, 2013 2:51

a nemůže to být tak, že Pravonín není zapsán jako místo narození, ale jako domovská příslušnost? Mám židovské příbuzné, kteří se vesele stěhovali z města do města, ale ve všech záznamech mají pořád původní obec domovskou (kterou dostávaly židovské děti podle domovské příslušnosti svých rodičů). A i když se stěhovali z místa na místo, tak i jejich děti mají pořád zapsánu tu původní obec, i když se v ní nenarodily a nikdy v ní nežily.
bibi
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned čer 20, 2010 1:24

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod airdesigner » sob pro 07, 2013 12:35

bibi píše:a nemůže to být tak, že Pravonín není zapsán jako místo narození, ale jako domovská příslušnost? Mám židovské příbuzné, kteří se vesele stěhovali z města do města, ale ve všech záznamech mají pořád původní obec domovskou (kterou dostávaly židovské děti podle domovské příslušnosti svých rodičů). A i když se stěhovali z místa na místo, tak i jejich děti mají pořád zapsánu tu původní obec, i když se v ní nenarodily a nikdy v ní nežily.


Ano, já mám ten samý příklad. Dokud nezískal některý z otců příslušnost k jiné obci či městu, táhla se příslušnost ku Pravonínu několik generací. To pro mě bylo dost zavádějící a ztěžovalo to hledání.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod Zora » sob pro 07, 2013 12:55

Domovské právo či též domovská příslušnost byl právní institut „příslušnosti k obci“. Představoval právo na nerušený pobyt v obci a na chudinské zaopatření z její strany. Institut domovské obce vznikl v českých zemích v souvislosti se zavedením obecní samosprávy v roce 1849, zůstal v platnosti i za první republiky a zrušen byl až roku 1948.

Domovské právo se nabývalo:

děti narozením (po otci),[1]
manželka sňatkem (po manželovi),[1]
udělením obecním úřadem (např. po delším trvalém pobytu v místě),[1]
získáním úředního postu v obci (např. četník).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Domovsk%C3%A9_pr%C3%A1vo

Pokud hovoříte o 1. čtvrtině 19. století, tak se asi nemohlo jednat o právo domovské.

Do katolických matrik se zapisovalo místo pokřtění (kostel) a místo, odkud pochází rodiče dítěte.
Neuvědomuji si, že by tam byla uváděna domovská obec místo bydliště, snad jen po r. 1849 občas "navíc" zmínka o domovském právu v obce XY.

Pokud se hovoří o židovských matrikách, ty neznám, ale určitě je tam nadepsaná příslušná kolonka, ozřejmující vepsanou obec (místo narození, místo bydliště, a podobně).

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod airdesigner » sob pro 07, 2013 13:58

Predek je zapsan v matrice Otrocic, ale misto narozeni je ve vsech dokumentech i jeho deti napr pri snatku uvadeno jako Pravonin. Podobne to bylo i s jinymi, narozeni v Otrocich, ale uvedeno Cechtice apod.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod Zora » sob pro 07, 2013 14:43

Zřejmě v Otročicích vedla židovská obec matriční knihy a v Pravoníně rodila bydlela. Bohužel jsem se sice snažila zjistit, kde byla židovská obec - tedy ke které obci patřila,(Pravonín - Otročice, ale na netu se mně to na prvních pár pokusů nezdařilo. K jediné židovské památce, která do dnešních dnů je zmiňována na netu - k židovskému hřbitovu se hlásí obe obce. :-))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod airdesigner » sob pro 07, 2013 15:49

Zora píše:Zřejmě v Otročicích vedla židovská obec matriční knihy a v Pravoníně rodila bydlela. Bohužel jsem se sice snažila zjistit, kde byla židovská obec - tedy ke které obci patřila,(Pravonín - Otročice, ale na netu se mně to na prvních pár pokusů nezdařilo. K jediné židovské památce, která do dnešních dnů je zmiňována na netu - k židovskému hřbitovu se hlásí obe obce. :-))
Z


děti se narodily v Otročicích mají to v matrice...IsáK 1817 Wotrothitz 8, otec a matka Pravonín.

http://www.badatelna.eu/reprodukce/?fondId=241&zaznamId=1132233&reproId=3859538
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod Zora » sob pro 07, 2013 16:00

Nerada bych to rozebírala dál, oblast prostě neznám, je třeba zjistit, jak to bylo s židovskou obcí v těchto vesničkách¨. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod bibi » ned pro 08, 2013 0:18

V knize Židé na Vlašimsku a Dolním Posázaví je zmínka i o Otročicích. Kromě jiného je tam psáno:"...v domě čp. 12(10,8) žil palírník Jakob Kraus se ženou Ráchel..." Jsou tam zmínky i o dalších Krausových a taky kapitola o městečku Pravonín (seznamy obyvatel, familiantská čísla).
bibi
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned čer 20, 2010 1:24

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned pro 08, 2013 8:22

Našla jsem mail od paní Matušíkové, že se snaží ty familianty do konce roku naskenovat- ale uvidíme....
Jinak si myslím, že Pravonín bylo jakési "okresní středisko", zřejmě tam sídlila pobočka ŽO... taky si myslím, že když neměli familiantské právo (byl to druhý nebo prostě každý ne první syn), tak prostě bydleli v nájmu a uváděli ten "okres" a znamenalo to, že se pohybují na Pravonínsku. Tak jsem to pochopila já u těch svých, kteří se tam taky pohybovali (než se ukázalo, že to je jiná rodina, jejíž příbuzenství se díky nedostatku dat nepovede dohledat).
Pan Muller z Toledotu mi to kdysi vysvětloval- včetně toho, jak měnili svá příjmení, aby mohli zůstat "doma", ale je to podle mne jiné případ od případu....
Ale jsou to jen moje dohady.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod airdesigner » čtv bře 06, 2014 11:32

mohl by jste mi někdo pomoci nalézt číslo popisné 10 v obci Otročice, mě se to nedaří, tedy spíše si nejsem jistý zda je čp 10 pod čp 8...není to moc dobře čitelné...když jdu zleva doprava tak vidím 8 pak není 9 a 10....jde 11...12..13..a tak dále.

http://archivnimapy.cuzk.cz/skici/skici/CAS/CAS574018380/CAS574018380_index.html

díky.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod Semik » čtv bře 06, 2014 17:25

Na č. 7 a č. 11 podle polností byli sedláci. 8, 9, 10 - to vypadá na tři domy bezzemků v jednom "dvoře".
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod Lepus » čtv bře 06, 2014 19:15

Pokud někoho zajímá něco k domovskému právu, stáhněte si pár stránek odsud - http://www.liborzajicek.cz/ruzne/sklad/ ... iha002.zip
Lepus
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon črc 31, 2006 16:42
Bydliště: Červenka

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod airdesigner » čtv bře 06, 2014 20:54

Semik píše:Na č. 7 a č. 11 podle polností byli sedláci. 8, 9, 10 - to vypadá na tři domy bezzemků v jednom "dvoře".


asi ano, vlastníka domu zjistím ve spisech k stabilnímu katastru v NA na Dejvické? Pokud ano, jak bych měl postupovat? Mám číslo mapy a domu, podle toho se to dohledává? Máte s tím někdo zkušenosti?
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod IvoD » ned bře 09, 2014 20:30

Ahoj všichni,

dá se dohledat poloha budovy na mapě stabilního katastru, když pro danou obec nejsou na webu zveřejněny skici ale jen otisky? Konkrétně se jedná o Oplocany č. 7 (panství Tovačov, okr. Přerov).

Dík - Ivo
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Katastr, objekt, majitel.

Příspěvekod Radix » ned bře 09, 2014 22:11

Pokud se nezměnilo číslování domů, tak ano.
Nebydleli tam Poláškovi?
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků