Šáhli jste už někdy vedle

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Šáhli jste už někdy vedle

Příspěvekod Dr. Taby » čtv zář 14, 2006 13:55

Už jste se někdo seknul při tvorbě rodokmenu, nebo dáváte až se 100% jistotou? Mám totiž takový problém Mám zápis, že v v domě, kde bydleli několik generací moji předci Schöopsové žil další člověk tohoto jména, ale nevím, jestli to je jejich otec nebo děd. Je mezi nima takový rozdíl, že by to mohlo být tak i tak. Rád bych ho měl v rodokmenu, ale nevím jestli ho tam mám napasovat, když nevím přesnou vazbu.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lyra » čtv zář 14, 2006 18:24

Já mám zase chlapíka, který podle jednoho zdroje je nevlastním bratrem mé předkyně, podle jiného ale není jejím bratrem vůbec, jen mají stejné příjmení. A teď babo raď. Tak ho prozatím eviduju jako bratra, samozřejmě s tím, že mám u něj poznámku, že to ve skutečnosti může být kdo ví jak a je potřeba to důkladně prozkoumat.

Ale ve vašem případě stojí problém jinak. Kam do toho rodokmenu byste ho chtěl zařadit, když sám píšete, že vlastně nevíte, kam ho máte zařadit? Jmenuje se stejně, jako ten otec či děd zmíněných Schopsových? Podle čeho kromě shodného příjmení usuzujete na to, že je to přímý předek vašich Schopsů? Mohl by to být i otcův či dědečkův bratr, bratranec apod. Opravdu z toho zápisu nejde vyčíst jaký druh vztahu má k ostatním obyvatelům domu? Nebylo by jednodušší zjistit si jeho totožnost z jiných zdrojů a teprve pak, až budete vědět, kdo to vlastně je, ho zadat do rodokmenu?
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Dr. Taby » čtv zář 14, 2006 20:28

No protože ve stejný chalupě, kde žilo někoik generací Ignazů Schöpsů žil nějakej starej Ignaz schöps a měl syna Schöpse a já ho nejsem schopnej přiřadit k tý správný generaci.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lyra » sob zář 16, 2006 14:21

Pořád mi to nějak není jasné. Copak jeho příbuzenský vztah nejde spolehlivě vyčíst z rodné matriky? Jestli v domě žilo víc Ignáců Schöpsů, tak by tu správnou rodinu snad mělo být možné určit podle jména Ignácovy manželky, případně podle jiných údajů.

Jinak bych ho zatím do rodokmenu nedávala, dokud nevím, jak je s rodinou spřízněný. Ale vzhledem ke shodě příjmení a faktu, že bydlel ve stejném domě, tam příbuznost určitě bude, jen ji dohledat. Tak bych si toho záhadného Schöpse vedla zatím v evidenci někde bokem s tím, že tu příbuznost musím prozkoumat.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod VLVOJTA » ned zář 17, 2006 9:42

To já mám zase jinou komplikaci, zdá se mi, že při zápisu do rodné matriky někdo udělal chybu (asi rodiče faráři špatně nadiktovali údaje) a v tomto jednom případě se mi o 1 posunuly generace.
Zatím to mám v rodokmenu dle rodného listu, ale s otazníkem a patřičnou poznámkou a musím to při další návštěvě archivu ověřit z druhé strany.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Lyra » ned zář 17, 2006 15:57

Rodné listy, o těch mi ani nemluvte. Měla jsem příležitost porovnat rodný list mé babičky a jejího staršího bratra a každý z nich měl uvedeno úplně jiné jméno a příjmení své babičky z matčiny strany.

Oni v našem městečku nejspíš beztak v 19. a na počátku 20. století vedli matriky nějací neschopní diletanti. U prababičky a jejích sourozenců mám jména jejich prarodičů úplně domotaná - v každém druhém zápisu z rodné matriky mají jejich dědečci a babičky jiné křestní jméno a jednou je dokonce u jedné babičky uvedeno, že je její příjmení neznámé (ale v zápisech o narození předchozích i následujících dětí si ho ještě pamatovali, zajímavé). Prostě někdy je to pěkný binec.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Tomsa » pon říj 02, 2006 21:09

V Rodokmenu vedu u vsech jen overene vazby.
Jmenovce bez overenych vazeb tedy vedu bez vazeb - dokud k nim nenasbiram dostatek info ... 8)
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod HOZNA » pon říj 02, 2006 21:23

Co je prosím "ověřená vazba", když je v tom takový zmatek, jak je uvedeno v předchozím příspěvku ? Jak jinak mohu potom porovnat pravdivost dat, když základní údaje jsou mírně řečeno nepřesné?
Omlouvám se za naivní dotaz pro "profíky", ale začínám a sbírám cokoliv, co by mi zpočátku pomohlo....
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod Dr. Taby » stř říj 04, 2006 19:27

No ideální je, když to prostě navazuje jak má. V případě, že máš třeba zápis v matrice, kde se píše, XY je syn XX a YY a ti jsou zase potomci XA a XB a z druhé strany YA a YB. Pak je tam většinou čp. budovy. A když pak najdeš nějakého , který do toho 100% pasuje s návazností, tak to je on. Mě se stalo to, že mám XY - konkrétně Ignaz Schöps. Jenomže v tom domku žilo několik generací mužů téhož jména a já nevím, kam ho píchnout, protože mě k němu chybí ta správná vazba.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod HOZNA » stř říj 04, 2006 21:07

Děkuji za radu..... stejně ale - i když je mi to teoreticky zcela jasné, nedovedu si představit, jak bych v praxi takový salát dával dohromady. Asi je to tím, že začínám a představuji si vše "velice růžově" ( s nádechem do zelena) ...
HOZNA
 
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 30, 2006 10:05

Příspěvekod Lyra » čtv říj 05, 2006 17:40

HONZA: "Ověřená vazba" je, když si v matrikách dohledáš záznamy o narození, svatbě či úmrtí svých předků, jejich rodičů, prarodičů atd. adt. A když ti to všechno na sebe pasuje, tak je to "ověřená vazba".

Například, když máš v zápisu o narození dítěte uvedeno, že jeho matka je Marie, dcera Jana Nováka ze Lhoty. V rodné matrice té Lhoty pak najdeš záznam o narození Marie, jejímž otcem byl Jan Novák a která věkem odpovídá tomu, že by mohla být matkou tamtoho dítěte. Pokud se to v té vsi Nováky přímo nehemžilo a těch Marií, dcer Janů Nováků tam není několik, tak máš "ověřenou vazbu" na ten první zápis.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Popi » úte kvě 15, 2007 12:50

Někdy je to opravdu těžké. V mém případě žilo ve stejnou dobu ve Velkém Meziříčí 5 Jakubů Kolovrátků, ševců nebo jejich dětí. Ale těžko vybrat toho našeho , čísla se tehdy ještě nepsala. Tak co s tím, snažím se dobrat se jiných identifikací, ale jde to ztuha. Hlavně když není moc šancí dostat se do archívu v Brně.
Popi
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned kvě 13, 2007 21:00
Bydliště: Prostějov 3

Příspěvekod Anna » úte kvě 15, 2007 20:43

Ahoj,

někdy se to opravdu pěkně zašmodrchá!
Moje prababička prokazatelně podle matričních záznamů zemřela velmi mladá v roce 1932. Já jsem však v rodinných dokladech objevila úmrtní parte se jménem této osoby, která měla zemřít až v roce 1970. Bylo to docela překvapení, ale po dalším pátrání po všech možných žijících příbuzných jsem zjistila, že si manžel mé prababičky po její smrti vzal jinou ženu, která měla stejné křestní jméno a svatbou získala tedy stejné příjmení.
Odhalit tuto záhadu nebylo až tak težké, ale nejdřív mě napadlo, že naše rodina skrývá zřejmě nějaké tajemství. :shock:
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Kulik » stř kvě 16, 2007 21:13

Popi - Velké Meziříčí - znám - rodina Hudečků, Malečků jsou na tom podobně, u Hudečků byli všichni pro změnu kováři a měnily čísla domů...
Uživatelský avatar
Kulik
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř říj 25, 2006 13:25
Bydliště: Brno


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků