jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Kašpar » sob srp 23, 2014 5:41

tewby píše:Brasl: tak o tom jsem nikdy neslyšel. Je dost možné, že právě na tomto paloučku přebývali:-) Dočetl jsem se, že každá obec měla pro pastýře svoje místo, kde se pastevci střídali.
Karolina: Pokusím se dohledat sňatek v obci nevěsty, ale bohužel tomu moc nevěřím. Nevím odkud jeho manželka pocházela, ale budu předpokládat, že ze stejné obce, jako její otec.
Ještě jednu otázku mi dovolte:-) Hodněkrát jsem slyšel, že se svatby konaly v místě bydliště nevěsty. Říkali mi to i na matrikách, že to bylo takové "pravidlo". Já mám spíše pocit, že svatby se konaly v bydlišti ženicha. Alespoň v mém rodokmenu je 90% dohledaných svateb právě v obci ženicha.

k oné otázce svatby u nevěsty - bývalo tomu tak, avšak jak ukazuje výsledek Vašeho bádání, vyjímka potvrzuje pravidlo. Po svatbě pak nevěsta, opouštěla rodné místo,
aby se, mnohdy natrvalo, se svými rodiči už nesetkala.
K této problematice mohu doporučit knihu Žena v českých zemích od středověku do počátku 20. stol. Má to sice kolem 600 stran, ale jsou v ní zajímavé informace,
nejen o svatbách. Knihu určitě seženete v dobré knihovně k zapůjčce.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Zora » sob srp 23, 2014 5:49

Jenže v případě Tewbyho se jedná o rod pastýřů a tam bylo všechno zcela jinak :-))) V podstatě se nadneseně dá říct, že lidé, vykonávající toto povolání, neměli svoje "doma".
Je třeba hledat literaturu vztaženou k tomuto povolání. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Kašpar » sob srp 23, 2014 5:59

Zora píše:Jenže v případě Tewbyho se jedná o rod pastýřů a tam bylo všechno zcela jinak :-))) V podstatě se nadneseně dá říct, že lidé, vykonávající toto povolání, neměli svoje "doma".
Je třeba hledat literaturu vztaženou k tomuto povolání. Z

nojo, zas mi něco uniklo - rod pastýřů
jak vidím zminku o nevěstě, tak mě napadla ta kniha
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 25 návštevníků