jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Brasl » pát lis 15, 2013 9:27

Už jsem to tu zmínil, na léto přeháněli od HK do Krkonoš. To je cca 70km. Z obdělavatelné půdy na neobdělavatelnou. To může být i u Slap, třebaže ne tak daleko. Letní a zimní pastviny.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Zora » pát lis 15, 2013 9:33

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod tewby » pát lis 15, 2013 10:53

Karolína Vernerová: Moc děkuji za pomoc a za zájem o věc. Osoby, které jste našla jsou moji předkové. Matěj je můj pra..dědeček a Mariana jeho sestra. Doposud to byly jediné záznamy, které jsem měl k dispozici na kterých byl onen Václav zmíněný. To s tím hřebenem a obcemi kolem je opravdu moc dobrý nápad:-)
Zora: Děkuji za odkaz, rád si materiál pročtu. Bohužel na internetu moc psani o pastevectví není
Brasl: Určitě máte pravdu. Věřím, že pravidelně přecházeli.

Dal jsem na Vaše rady a prohledal další záznamy v okolí. Podařilo se mi dohledat další potomky zmiňovaného Matěje Hadraby a bylo tam psáno v kolonce u otce: Matěj Hadraba, obecní pastýř v Dražeticíh, syn + Václava Hadraby pastýře v Bojanovicích.... Toto první narození se událo v roce 1832. Tudíž Václav zemřel v období mezi 1797 (dohledané narození dcery Mariany) až 1832 a pokud platí to, co zmínila Karolína, že u pastýřu se uvádělo jako poslední místo pobytu, musel Václav zemřít právě v Bojanovicích. Pravděpodobně jsem v této matrice nehledal dost pečlivě:-(

Musím Vám všem poděkovat, že jste mě "nakopli" a ukázali i jiný směr. Díky Vám jsem se dozvěděl informace, o kterých jsem před tím neměl ani potuchy:-) Nejsem zrovna zkušený genealog. Rodokmen dělám teprve rok. Dohledal jsem zatím 350 prababiček a pradědečků a do teď jsem se zajímal jen o jména a data. Ale došlo mi, že mnohem zajímavější je pátrat i po způsobu života a povolání:-)
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Semik » pát lis 15, 2013 11:05

Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod tewby » pát lis 15, 2013 11:15

Děkuji Vám. Na této stránce jsem našel: 1679 – Kryštof Hadra, pastýř (MIK), Blanensko...pravděpodobně to příbuzný nebude, ale to příjmení je zajímavé. Pravděpodobně stejně jako tento Kryštof, tak ani můj Václav nebyl zrovna modní ikonou:-)
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Brasl » pát lis 15, 2013 12:52

Jistě, ve "vnitrozemí" to bude odlišné, ale zimní a letní pastva zůstává.

Možná trochu mimo.
Od svého otce (1933) jsem se dozvěděl, a později si i ověřil, že každá obec musela mít vyhrazený tzv. "cikánský palouček". Tj. místo na táboření s náležitostmi (voda). Obce to dělaly tak, že volili lokalitu nejbližší sousední vsi a nejvzdálenější od své. :)
Tak si tak říkám, jakou tohle hrálo úlohu v případě pastevců.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát lis 15, 2013 13:47

tewby: kdyby se Vám povedlo najít ten sňatek, to by bylo nejlepší- u něj bývají informace o trochu přesnějsí a museli se dokládat....
ale teď už asi víte, jak na to, tak hodně štěstí
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod tewby » pát lis 15, 2013 14:00

Brasl: tak o tom jsem nikdy neslyšel. Je dost možné, že právě na tomto paloučku přebývali:-) Dočetl jsem se, že každá obec měla pro pastýře svoje místo, kde se pastevci střídali.
Karolina: Pokusím se dohledat sňatek v obci nevěsty, ale bohužel tomu moc nevěřím. Nevím odkud jeho manželka pocházela, ale budu předpokládat, že ze stejné obce, jako její otec.
Ještě jednu otázku mi dovolte:-) Hodněkrát jsem slyšel, že se svatby konaly v místě bydliště nevěsty. Říkali mi to i na matrikách, že to bylo takové "pravidlo". Já mám spíše pocit, že svatby se konaly v bydlišti ženicha. Alespoň v mém rodokmenu je 90% dohledaných svateb právě v obci ženicha.
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát lis 15, 2013 14:09

zajímavé!
ale možné a bohužel s tím moc nenaděláme. u těch ovčáků mám pocit, že si možná nebrali jenom dcery ovčáků a že ty budoucí manželky přece jenom měli větší zázemí, než putující ovčák... ale to jsou jen spekulace.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Zora » pát lis 15, 2013 14:35

Co se týče obecního pastýře:
Byla s ním uzavírána smlouva na "dobu určitou", většinou rok, dva. Kromě pastvy měl
na starosti obecního býka a kozla, kvůli tomu většinou býval na kraji vsi, neb kozel, jak známo prká a smrdí :-)))
Pásl na obecních pastvinách, a obyvatelé, kteří využívali jeho služeb, platili obci poplatek.
Pastviny obce se mohly rozkládat kdekoliv, většinou to byly pozemky, které se hůře obdělávaly - strmější stráně, nevhodná poloha, špatně přístupné, proto nebyly využívány přímo k obdělávání. Dost často docházelo k přímým zákazům pastvy na konkretním místě a současně se obec snažila tyto pozemky pronajmout k obdělávání - zmírnění bídy, nedostatku základních potravin.
Dost často se páslo i v obecním lese.

Pastýři, kteří měli na starosti dobytek sedláka - ti pracovali za stravu a obydlí, většinu teplejšího období pásli na pozemcích, které patřily sedlákovi, dost často daleko od obce. Ne pro svoje pohodlí, ale pro pohodlí zvířat bydlili poblíž pastvy - v boudách, kolnách. Tam, měli základní vybavení, vodu, oheň. Samozřejmě se většinou ani moc nemyli ani nepřevlékali, proto asi to časté příjmení Hadrava, Hadraba. Manželka s dětmi tam většinou pobývala s nimi.
Ke slavnostním příležitostem přicházeli do vsi, do komory, kterou měli přidělenou, a oblékali si slavnostní - tedy čistý, zachovalejší oděv.

Pak určitě byly pastýřské profese, o kterých píší nade mnou v souvislosti s velkými plochami v majetku jedné osoby (krkonošské stráně a další), tam byla určitě práce organizovaná logističtějším postupem.
Nezapomínejte na to, že vrchní pastýř se věnoval spíš rozdělování práce, - kam, který pastýř požene jaké stádo, jak dlouho tam bude, pravidelná kontrola jakosti a množství pitné vody, obcházení pastvin, počítání přírůstků, organizovaní odvozu mléka, kontrola nemocných zvířat, zabezpečení proti útoku lesní zvěře.......
Domnívám se, že svobodný , tedy svobodník, nepoddaný, nepracoval pravděpodobně jako obecní pastýř , spíš si myslím, že mohl působit ve funkci vrchní pastýř. Šlo o povolání, kde byla potřeba velká zkušenost - rozhodoval prakticky o majetku vlastníka sám, okamžitě... a musel mít velice dobré znalosti jak dobytka, tak kraje.
Jde pouze o moji domněnku na základě zkušeností a informací z netu.
Malá poznámka - docela by mě zajímalo, proč v matrikách kolem Brna ani na Vysočině nejsou uváděny příslušnosti k panství, takže ani se neuvádí, zda byla osoba svobodná. (Kromě urozených osob, kde se to dá předpokládat)

Svatby se ve většině případů děly v domě nevěsty, otec ji (v)dával ženichovi, svatebčané se sešli v tomto domě, přinesli své dary, snoubenci dostali rodičovské požehnání a společně odcházeli (odjížděli) do kostela, první odjížděl ženich, který před kostelem vítal všechny účastníky, poslední odjížděla nevěsta, po obřadu se vraceli zpět k nevěstě a zde se odbývala slavnost.
Z otcovského domu pak nevěsta spolu s výbavou, dávanou na odiv, odjížděla na voze s manželem do jeho domu.
(Dost často šli novomanželé pěšky a majetek nevěsty měli smotaný ve větší nůši na zádech. Skoro vždy měla nevěsta aspoň peřinu...)
Úplně jiné to bylo, když se vdávala chudá děvečka, třeba svobodná matka, pak se vlastně jednalo jen o obřad v kostele, snoubenci museli ještě před odchodem splnit své pracovní povinnosti a po návratu se opět věnovali práci, jen nevěsta se přesunula do vyhrazeného obydlí k manželovi.
Nezapomínejte na to, že dříve se svatby děly na základě rozhodnutí rodičů, ti si navzájem vyměnili informace o dětech a pak uzavřeli dohodu o svatbě. Snoubenci toho moc neovlivnili, takže s trochou nadsázky, otec nevěsty předával svou dceru otci ženicha. Rozhodovali otcové.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Semik » pát lis 15, 2013 15:28

Zora píše:...proč v matrikách kolem Brna ani na Vysočině nejsou uváděny příslušnosti k panství, takže ani se neuvádí, zda byla osoba svobodná. (Kromě urozených osob, kde se to dá předpokládat)

Nebylo to proto, že tyto osoby nepodléhaly robotním povinnostem? Před r. 1848 to bylo privilegium "svobodných", navzdory tomu, že obecní pastýř byl spíše na nižší sociální příčce tehdejší venkovské společnosti.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Zora » pát lis 15, 2013 15:42

Napsala jsem to asi nepřesně.sorry. U žádného z mých příbuzných cca do r. 1650 není uvedeno, že byli poddaní, stejně tak to není uvedeno u žádného dalšího obyvatele prohlížených obcí. Tyto informace se neuváděly.
Určitě poddaní byli, Ivančice spadaly např. pod panství Moravský Krumlov.
Poznámka se netýkala pastýřů, byla míněna všeobecně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod tewby » sob lis 16, 2013 11:26

Všem děkuji za rady a za pomoc...Pokusím se podle Vašich rad dopátrat narození, nebo sňatek, ale bude to fuška
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Air15 » sob lis 16, 2013 12:55

ještě bych tady dal odkaz na zajímavou knihu o obecních pastýřích, je to spíš sborník jejich písní, ale i tak se tam dají dočíst zajímavé věci http://www.muzeum-pribram.cz/cz/muzeum/ ... h-pastyru/
Air15
 
Příspěvky: 75
Registrován: stř kvě 08, 2013 18:06
Bydliště: Praha-západ
Oblast pátrání: Úhonice, Drahelčice, Lidice, Loděnice u Prahy, Chrustenice, Rudná u Prahy (Dušníky, Hořelice), Chýně, Horoměřice,

Re: jak zjistit místo narození a pokračovat dál?

Příspěvekod Zora » sob srp 23, 2014 0:40

narazila jsem na příjmení Hadraba na Blanensku
Ludvíkov
viewtopic.php?f=9&t=16949&p=79581&hilit=hadraba#p79581
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29245
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků