Stránka 1 z 1

propuštění z poddanství a nevolnictví - vysvětlení pojmu

PříspěvekNapsal: čtv lis 07, 2013 22:09
od marek
Prosím o vysvětlení, co znamená listina, kde je uvedeno, že Jan Josef Krakovský z Kolovrat propouští z poddanství a nevolnictví Jiřího Mayera z Běšin (hospodský). Co to pro Jiřího Mayera a jeho rodinu v praxi znamenalo?
Děkuji za vysvětlení

Re: propuštění z poddanství a nevolnictví - vysvětlení pojmu

PříspěvekNapsal: pát lis 08, 2013 10:25
od Brasl
Udělal jsem si exkurzi do doby a povinností našich předků. Neměli to jednoduché, a otázka k čemu konkrétně někdo potřeboval (k čemu mu sloužil) propouštěcí list, je poměrně široká. Důvodů (potřeb) je mnoho. Ony ty listiny byli různé. Nebudu to vypisovat, je to v odkazech. Z těch se dá sestavit celý obrázek.


Počátek, sněmy po husitských válkách :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Výhostní list a učeň :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=5151625

1820 domovské právo
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

Josef II a umírněné poddanství :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=

List propouštěcí a zachovalost pro toho kdo se chtěl stát mistrem :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4494885

List odchodní (propouštěcí) pro horníky :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4562182

Vyvázání z poddanství patentem 1849 :
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4684231

Re: propuštění z poddanství a nevolnictví - vysvětlení pojmu

PříspěvekNapsal: sob lis 09, 2013 16:45
od marek
Děkuji za informace. Marek

Re: propuštění z poddanství a nevolnictví - vysvětlení pojmu

PříspěvekNapsal: pát lis 15, 2013 21:38
od Brasl
Podanými byli všichni, vůči státu a církvi, záleželo na tom, zda ještě někomu. Podle toho se na ně (nebo podle příslušnosti k obci) vztahovalo právo.

Nevolnictví (závislost na jiném pánu nežli je král, stát) se vztahovalo především k půdě, nebo obci (i v případě měst). Povinnost roboty a dalších.

Wikipedie říká toto :
Z pohledu raně novověkého práva byla hlavním rozlišovacím kriteriem pro odlišení svobodného a nevolného obyvatelstva nemožnost volné změny místa pobytu. Nevolnictví se projevovalo zejména povinností robotovat, odvádět poddanské dávky odvozené od osobní závislosti na vrchnosti (někde jen v symbolické formě), na omezování či zpoplatnění sňatků a vystěhovalectví mimo hranice panství, nebo na nucenou čelední službu sirotků.
On rozdíl mezi poddaným a nevolníkem poněkud splývá. Dříve se užívalo výrazu člověčenství.

Tady je příklad člověčenství, a také (možná na následujících 2-3 stranách je podání ruky jako závazek poddanosti (a jak to probíhalo). Jinak je to zajímavá monografie.
Kulturní obraz českých měst
život veřejný v XV. a XVI. věku.

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4962343