Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod layosh1 » úte lis 05, 2013 11:04

Právě se mi povedlo zjistit zajímavou věc. Mám jistého Ondřeje Čapka, který se ženil v roce 1796.
Zápis zde (2.zápis vpravo):
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2081/?strana=37
U jeho svatby je uvedeno, že jeho otec je František Čapek zemřelý 1/4 láník z Kuchařovic.
Jenže to má háček. Z různých zdrojů (gruntovní knihy, soupisy obyvatel, biřmovací seznam atd.) jsem dohledal matku, ta se jmenovala za svobodna Eva Slámová. A onen Ondřej se jí narodil jako nemanželský (zápis zde 5.zápis vlevo):
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/signatura/?strana=130&signatura=13415
A tam otec uvedený není.
Zajímalo by mě, zda je možné, že by si onoho otce vymyslela (je to vůbec možné) ? Nebo zda otec mohl být opravdu František Čapek? Nikde jsem ale nenašel v hodně širokém okolí žádného nositele takového příjmení a jména.
Dalo by se nějak zjistit, na základě čeho syn Ondřej dostal příjmení Čapek i přesto, že matka byla svobodná a nikdy se za žádného Čapka nevzala? Vdávala se později jako svobodná, zápis zde(hned první vlevo):
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2081/?strana=20
Dle zápisu v gruntovní knize pak po tomto nevlastním otci přebral Ondřej Čapek hospodářství.

Jsem z toho docela zmatený:-)
Dík za každou radu
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte lis 05, 2013 11:20

a šance, že by si Eva vzala Fr. Čapka až po narození Ondry, František by ho osvojil, pak ale zemřel a že by se farář u nového sňatku spletl a místo vdova napsala, že byla svobodná?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Zora » úte lis 05, 2013 11:25

Pro Karolínu:
Musel by se splést ještě jednou, chybí zápis u Ondřeje, že je legitimizovaný , v oddíle nemanželských dětí je zřejmé, že se legitimizace dopisovala. Navíc v malé obci by se při ohláškách někdo ozval, že není dcera ale především vdova po Čapkovi.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte lis 05, 2013 11:31

i to.
ale nějaký omyl v tom bude...
podle když se nemanželské dítě jmenuje jinak než matka, tak jediná možnost proč to tak je, je osvojení a to, jak jsem zatím tady na fóru chápala, vzniká jenom svatbou. nebo ne?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod layosh1 » úte lis 05, 2013 11:43

Nemohlo v dřívější době stačit, že se otec přiznal k dítěti, bylo sice nemanželské, ale příjmení pak mohlo nosit po otci? Jinak příjmení Čapek se v době narození onoho Ondřeje vyskytuje ale jen jeden jediný - Jiří Čapek. Buď je otec on (a nebo jeho bratr?) ale narození žádného Františka Čapka jsem nenašel:-/
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte lis 05, 2013 11:47

aha, a zkusit hledat jeho příbuzné? třeba budete mít štěstí....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Slim » úte lis 05, 2013 11:48

Když pominu, že Ondřej není v oddacím zápise psán Čapek, ale Čadek, podle čeho usuzujete, že se jedná o svatbu stejného Ondřeje? Chtělo by to ještě upřesnění a ten zápis z gruntovní knihy.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Zora » úte lis 05, 2013 11:53

Asi tím chceš říct, že :
narozené nemanž. dítě se vždy příjmením jmenuje jako matka.
Ke změně příjmení dítěte dojde jedině tehdy, pokud se matka vdá a její manžel se prohlásí za otce tohoto, (dříve) narozeného dítěte.
Pokud tento manžel a (nevlastní) otec zemře, dítě i matka nesou stejné příjmení po zemřelém
Pokud se matka - vdova, znovu provdá, pak dítě má příjmení po (nevlastním) otci, matka po novém manželovi.
Synovi se už příjmení změnit nemůže.

Bez záruky:
Jediná možnost, jak mohl Ondřej přijít k příjmení Čapek je ještě jedna svatba matky a legitimizace Ondřeje tímto manželem.
Změna příjmení tzv po chalupě (např - že by vyrůstal z nějakého důvodu u rodiny s příjmením Čapek nebo nosil velikou typickou čepici), je velice nepravděpodobná v daném období a v dané oblasti.

Pozn. Občas se v Čechách najde farář, který zapisoval domnělého otce,(muže, o kterém se důvodně domníval, že je otcem), k nemanželskému dítěti (rodiče neměli svatbu) ale dítě mělo skoro vždy příjmení po matce. Na JIžní Moravě jsem na to zatím nenarazila, ale i tohle by snad byla také (velmi nepravděpodobná) možnost.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Zora » úte lis 05, 2013 11:56

Otec se mophl k dítěti přiznat po svatbě s jeho matkou a s jejím souhlasem prohlásit, že je otcem dítěte. vše před svědky, vše ve formě zápisu, tzv. legitimizace.
V dané době byly nemanželské děti velice !hlídané", protö taky byly mnohdy odděleně zapisovány v matrice.
Pro nemanželské děti platila do budoucího života různá omezení - např. jim byla zpovězena učitá řemesla, studia, výkon státní správy a další.
až na zcela specifické vyjímky mohlo dojít ke změně příjmení pouze legitimizací.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte lis 05, 2013 12:20

ano.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod layosh1 » úte lis 05, 2013 12:23

Slim píše:Když pominu, že Ondřej není v oddacím zápise psán Čapek, ale Čadek, podle čeho usuzujete, že se jedná o svatbu stejného Ondřeje? Chtělo by to ještě upřesnění a ten zápis z gruntovní knihy.


Zápis z gruntovní knihy je podrobně rozebírán zde:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=9&t=10564&p=49490#p49490

Jiný Ondřej Čapek se v Kuchařovicích nevyskytoval a v širokém okolí se dokonce nevyskytoval ani žádný nositel příjmení Čapek. Jinak příjmení Čapek se komolilo, je uváděno jako Čabek a různé varianty Czabek, Czapek atd.
Jinak svatba Ondřeje je v matrikách(matriky se překrývají) dokonce 2x:
jednou zde (co jsem už psal):
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2081/?strana=37
podruhé zde (druhý zápis vlevo):
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2082/?strana=57

Pak mám zápis z biřmování, souhlasí čísla domů (Kuchařovice č.59) i původ (Blížkovice) v dalším fóru zde:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=16&t=11032

Podle těchto indicií se jedná o toho samého,ale nevím no...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod layosh1 » úte lis 05, 2013 12:38

Zora píše:Otec se mophl k dítěti přiznat po svatbě s jeho matkou a s jejím souhlasem prohlásit, že je otcem dítěte. vše před svědky, vše ve formě zápisu, tzv. legitimizace.
V dané době byly nemanželské děti velice !hlídané", protö taky byly mnohdy odděleně zapisovány v matrice.
Pro nemanželské děti platila do budoucího života různá omezení - např. jim byla zpovězena učitá řemesla, studia, výkon státní správy a další.
až na zcela specifické vyjímky mohlo dojít ke změně příjmení pouze legitimizací.
Z


No a o to mi šlo, zda se mohl přihlásit otec dodatečně a pokud by dítě legitimizoval, tak kde by se o tom dala najít informace? V té matrice, kde je zápis narození jsem takové informace o legitimizaci dětí nenašel.
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte lis 05, 2013 13:30

někdy je to dopsáno u narození
někdy je to dopsáno u svatby
a jednou jsem to zahlédla tak, že pak bylo dítě jako legitimní zapsáno mezi legitimní děti- ne dozadu mezi neligitimní (když už to vedli odděleně)... prostě ho tam vepslali- vmáčkli
a nedávno to bylo napsáno u prvního potomka narozeného v novém manželství...

nemá to moc standartizované řešení....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod Zora » úte lis 05, 2013 15:15

Legitimizace musí být zaznamenána písemně, tzv. legitimizačními protokoly. Co z nich zapíše (nezapíše) zapisující do matriky, je další věc. Pokud máte možnost hledat na faře, zkuste.
Zde: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=185
jedno z mnoha legitimizovaných dětí. Totéž,. co farář vepsal do matriky, by mělo být na zvl. listu, neboť i v této ukázce je na to číselný odkaz.
Znění asi tohoto typu: Já, otec XY se prohlašuji za otce dítěte (jméno) a to se souhlasem matky dítěte a za přítomnosti níže uvedených svědků. )
podpisy otce, jména, příjmení svedků, zaměstnání.

Další možností, která mě napadla, je to, že se jako všude, vedly dva (tři) stejnopisy matrik. Je těžké učit, do které se zapisovaly změny. V matrice, kde je narození Ondřeje, je sice u některých dětí dopsána legitimizace, ale u Ondřeje k legitimizaci mohlo dojít později, ne po narození... a mohlo se změnit použití konkr. knihy. (omylem a pod)
Napovídá tomu i dvojí matrika oddaných.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Otec nemanželského dítěte - jak zjistit více?

Příspěvekod layosh1 » úte lis 05, 2013 15:49

Prohledal jsem matriky farností příslušných obcí (Kuchařovice a Blížkovice) horem dolem. Nic co by souviselo s těmi jmény co jsem uváděl jsem nenašel. Zkusím ještě na faře přímo prohledat dokumenty,snad se povede něco objevit, jsou tam poklady už od roku cca 1750...

Ještě mě napadlo, nemohlo by se stát, že dotyční budou psáni v matrikách jiné církve? Nebo to v té době kolem roku 1768 nepřipadá v úvahu?

A ještě mě zaujala jedna věc,asi nesouvisející, ale v matrice narozených pro farnost Přímětice se vyskytují zápisy (hned první vpravo):
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/2075/?strana=70

kdy je tam u zápisu z roku 1783 přidána poznámka, že křest proběhl až 18.4.1812 - chápu to správně? Není to trochu zvláštní? Takových zápisů s poznámkou o pozdějším křestu je tam více, na každé stránce...

Každopadně díky za všechny tipy, je to opravdu takové záhadné a nevím kudy z toho ven...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků