volyňští Češi - seznam?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod AndreaM » úte říj 29, 2013 22:06

Dobrý den,
předem děkuji všem kteří mi kdy zde na fóru poradili.
Chci se Vás zeptat, jestli existuje seznam, kdy a odkud odešli Češi na Volyň. zjistila jsem, že ti z mé rodiny (co emigrovali do USA) většinou bydleli na Volyni. Zaslala jsem dotaz na spolky na Ukrajinu, všichni ještě neodpověděli, ale jeden mi pragmaticky odpověděl "odešli z Čech hledejte tam" no to vím taky :P . Já myslela, že oni tam budou mít třeba něco : přišel tehdy a tehdy z ....
Předem děkuji.
AndreaM
 
Příspěvky: 84
Registrován: stř bře 27, 2013 20:08

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Věra Mátlová » stř říj 30, 2013 16:06

Na Volyni asi žádné seznamy neexistují, taky jsem tam nepochodila. Spíš bych zkusila (pokud víte jména a místo usídlení vašich předků na Volyni) se obrátit na spolky repatriantů z Volyně do Čech po roce 1945, ještě žije pár pamětníků, něteří by mohli vaše příbuzné na Volyni znát. Záleží ale na tom, kdy z té Volyně do Ameriky odešli. Já jsem takhle našla sestru o které jsem do svých 60 let nevěděla - a od ní vím, že ty české rodiny držely dost phromadě, věděly odkud kdo z Čech přišel, dokonce tam čas od času pořádají výlety podívat se na místa svého dětství. V Národním archivu v Praze na Chodovci taky existuje fond volyňských krajanských spolků, dá se v něm najít plno věcí.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Zora » stř říj 30, 2013 16:16

Zkuste kouknout na tenhle pořad:
http://tv.sms.cz/televize/CT2/20131029/ ... 7-Volynsti

a použít tady na fóru vyhledávání ve starých příspěvcích, je tu hodně členů, kteří pátrají po podobných informacích, třeba Vám pomůže něco již objeveného. Zkuste sem na fórum dát příjmení a předpokládané místo (obec) na Volyni, hodně se toho dá také vyhledat googlem, existují seznamy vázané na konkretní obce, jak těch, co odešli, tak naopak těch, kteří bydleli v konkretní obcina Volyni.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod artepa » stř říj 30, 2013 18:12

Na facebooku existuje skupina lidí se stejným zájmem.
Kód: Vybrat vše
https://www.facebook.com/groups/114077731954780/

Nevím, jak dát odkaz. Stačí zadat volynští Češi anebo jméno Lubomír Sazeček.
Tam se určitě dozvíte spoustu informací. Jestli tedy již nejste členkou.
A v ČT byl, ještě bude 3.11. v 9.35, dokument Volynští.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod tewby » čtv lis 14, 2013 9:53

Ve státním archivu na Chodově je neco jako abecední seznam lidí, kteří na Volyň odešli a odkud. Jedná se o mikrofilm. Pokusil jsem se v daném fondu dohledat své předky, kteří na Volyň odešli, ale je to opravdu složité. Záznamy jsou psány kurentem v německém jazyce a ještě ke všemu jich je většina vyskartovaná. Tady bych doporučil hledat pamětníky, nebo kroniky daných obcí. Z takových kronik jsem získal spoustu informací. Z jakých obcí na Volyni pochází Vaši předkové?
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Nayro » pon pro 26, 2016 20:21

Pátrání po předcích mě také zaválo na Volyň. V obci Jezírko se narodil roku 1890 Antonín Danda. Podařil se mi získat stručný historický popis obce včetně plánku s uvedenými jmény obyvatel před reemigrací. Není však z toho patrné, zda Dandovi patřili k zakladatelům vesnice, ani odkud z Čech na Volyň přišli. Jsem na facebooku ve skupině potomků a přátel Volyňských Čechů. Zjistil jsem spoustu zajímavých informací, v bádání po předcích Antonína Dandy jsem ale zatím nijak nepokročil.
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Zora » pon pro 26, 2016 21:43

www.scvp.eu/downloads/hulec_kniha.pdf

Netuším, kde je obec Jezírko.
Tak snad jen pro možné souvislosti, v této práci se vyskytuje příjmení Danda.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Nayro » úte pro 27, 2016 11:27

Je obdivuhodný Váš přehled. Uvedeníý zdroj již mám, přesto velmi děkuji. Jezírko (Ozerko) leží asi 4 km jihovýchodně od obce Mizoch a asi 35 km jižně od města Rovno (Rivne).
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Zora » úte pro 27, 2016 12:04

Uváděla jsem to proto, že v práci se hovoří o první vlně vystěhovalců , tuším 1868 ( z hlavy), je tedy možné, že Dandovi - prvousedlíci - se rozběhli do okolí.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Nayro » úte pro 27, 2016 22:37

Z kroniky nevyplývá, zda Dandovi patřili k prvním přistěhovalcům. V seznamu příchozích není uveden. Jméno se objevuje až v části, zahrnující období 1881-1914. Mohl tedy do obce přijít z jiné části Volyně. Jinak je to jedna z nejobsáhlejších kronik obcí na Volyni. Kdyby byly všechny alespoň z poloviny takové.
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Zora » stř pro 28, 2016 6:22

Tak to se omlouvám, zřejmě jsem si informace zařadila nesprávně, knihu jsem nečetla celou, pouze jednotlivé útržky, nikoho mezi vol. Čechy nemám, jen mě všeobecně zajímá tato problematika.
Zeptám se, pravděpodobně se někdo z Vašeho rodu vrátil zpět do "Česka", asi po roce 1945, řekla bych, že by si tito potomci mohli pamatovat, jak to bylo s první generací tohoto rodu na Volyni. Stejně tak by snad mohlo pomoci vyznání, obyvatelstvo jednotlivých vesnic a jejich "stěhování" do dalších vesnic Volyni by se mohlo poznat podle toho , zda si ponechali katolické vyznání, nebo se přiklonili k pravoslaví. Pokud jsem dobře pochopila, vyznání bylo v jednotlivých vesnicích různé, pravděpodobně podle okolností, které ve vesnicích panovaly.

Jinak existují také další práce těch, kteří se po repatriaci do vlasti předků usídlili třeba na Jižní Moravě a podávali zprávu o tom, kde kdo dříve bydlel ...

Stejně tak by alespoň z části mohl pomoci seznam vojáků s tímto příjmením, kteří bojovali ve Svobodově armádě a patřili mezi volyňsaké Čechy.
http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase

Z




. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Nayro » sob pro 31, 2016 2:43

Jediní dva žijící přímí potomci Antonína (jejich dědeček) a Alexandra Dandy (jejich otec), bohužel nic o tom odkud přišla první volyňská generace neví. Alexandr měl jediného bezdětného sourozence. Jedině, že by měl na Volyni nějaké sourozence Antonín Danda a do Čech pak přišli jejich potomci. To se mi zatím ještě nepodařilo zjistit. Dandovi ještě na Volyni přešli na pravoslavnou víru. Podobně jako většina volyňských Čechů. Po roce 1889 totiž ti, kteří nepřešli na pravoslavnou víru přicházeli o jistá zásadní práva. Databázi VUA Praha jsem již také prošel a u zjištěných Dandů si vyžádal kmenové nebo poslužné listy. Zatím ani toto mě nepostrčilo dál.
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52

Re: volyňští Češi - seznam?

Příspěvekod Nayro » stř lis 08, 2017 19:42

Na Volyni se nejspíš žádné seznamy přistěhovalců nevedly a pokud ano, tak se nedochovaly a patrně ani neobsahovaly údaje o tom kdy a odkud přišli. Díky tamním "divokým" poměrům se nedochovala ani celá řada matrik a v těch, které se dochovaly, jsou údaje dost strohé. U narozeného je zpravidla uveden, kromě data narození a křtu, také příjmení a jméno otce včetně jména po otci (bez uvedení jeho povolání a obce, jak jsme zvyklí z našich matrik) a pouze křestní jméno matky. Seznamy vystěhovalců na území tehdejšího Rakouska-Uherska vedly okresní hetmanství, které také vydávaly cestovní a vystěhovalecké pasy. Zpravidla bývají uloženy v okresních archivech. Obsáhlou knihu vystěhovalců mají například v okresním archivu v Příbrami.
Nayro
 
Příspěvky: 51
Registrován: úte pro 24, 2013 14:52


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků