kam zmizel pradědeček

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

kam zmizel pradědeček

Příspěvekod Daniela » stř zář 16, 2009 19:00

doma se tradovalo, že děda se narodil r.1897 svobodne matce, ktera se pozdeji provdala za někoho jiného a měla další tři děti.
Když jsem pátrala v matrikach Jindřichova Hradce, tak jsem našla, že děda byl manželský syn a narodil se 5 let po svatbě.
Co se stalo dál nevim, jen to, že prababička s novým mužem, mým dědou a dalšími 3 dětmi pak bydlela v Kostelci nad Černymi lesy.
Hledala jsem co se stalo s pravým pradědečkem, ale mimo to, že se narodil r. 1869 a že mu byl vydán křestni list v r.1923 jsem nic jiného nenašla. Prošla jsem matriky zemřelych, ale ty nejsou až do roku 1923, pouze index zemřelých do r.1940 a tam praděda nebyl. Nenašla jsem jeho jméno ani v matrikach oddanych, kdyby se třeba znovu ženil. Psala jsem email na matrični uřad v Kostelci n.Č.lesy, ale neodpověděli mi. Vrtá mi hlavou co se s pradědečkem stalo, že se prababička znovu vdala a že děda žil v domněni, že byl nemanželský i když přijmeni jež užíval a měl ho i na křestnim listu bylo po jeho pravém otci, ktery tam je rovněž uveden.
Nemáte někdo nápad kde jinde bych mohla hledat? Bylo možné v této době se rozvádět?
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Příspěvekod duros » stř zář 16, 2009 20:16

Moja teoria:
Krstny list bol vydany zrejme na nejake uradne ucely. Je to obdobie po prvej svetovej vojne. Mozno bol pradedecek dobrodruznej povahy a od svojej manzelky odisiel a mozno sa ocitol v legiach v Rusku, odkial sa uz nevratil. Je mozne, ze ho chceli vyhlasit za mrtveho...Co hovori udaj pri druhej svadbe Vasej babicky? Je uvadzana ako vdova? Niekde sa zvyklo pisat udelenie dispenzu pre taketo pripady v matrike...
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod bursica.d » stř zář 16, 2009 20:19

Dobrý večer Durko, zdravím !

A co sčítací operáty ? Já na ně nedám dopustit; tam by se mohlo něco najít. Také je možné, že letopočty nejsou psaé správně.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Daniela » stř zář 16, 2009 20:37

ja jsem neviděla druhý oddaci list prababičky, udajně se provdala kolem r.1900. Z Kostelce mi vůbec neodpověděli. To, že prababička tam bydlela a že dědu vychovával otčím vim z vypravěni od svého otce, který prababičku i nevlasního pradedečka znal. Hledala jsem i ve vojenskem archivu, ale nic jsem nenašla. Až se příště vydám do Čech, tak osobně zajdu na faru a městský úřad v Kostelci. Třeba budu mit víc štěstí. :D
Dikz za odpoved
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Příspěvekod Daniela » stř zář 16, 2009 22:18

Děkuji vam za snahu mi pomoci, ale teď jste mě dostali :lol:
Co jsou a kde mohu najit sčítaci operáty? Bylo možné se v té době rozvádět? Kde by byl záznam o rozvodu? Sestavila jsem rodokmen teto rodinne větve až do roku 1704, ale nikde jsem na něčí rozvod nenarazila. Také mě napadlo, že v obdobi 1.svět.války, by pradědečkovi bylo 45 až 49 let a to mi připadá hodně na to aby byl legionářem. Ten praděda, ten mi dává.....
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Příspěvekod duros » čtv zář 17, 2009 7:26

bursica.d píše:Dobrý večer Durko, zdravím !

A co sčítací operáty ? Já na ně nedám dopustit; tam by se mohlo něco najít. Také je možné, že letopočty nejsou psaé správně.


Prijemny den pani Danka;-) S nespravnymi letopoctami mate pravdu - treba pocitat vzdy, aj ked moje skusenosti hovoria, ze od konca 19. stor. uz byvali len nepresnosti v umrtnej matrike v rokoch, ktorych sa nebohy dozil, aj to len velmi zriedkavo (u velmi starych ludi).
V tomto probleme nam ovsem scitacie operaty poskytnu len udaj ci sa dotycny v danom case nachadzal v danej obci, na danom popisnom cisle a v spolocnej domacnosti s XY osobami, ale nedozvieme sa kam sa podel...

Daniela píše:....Co jsou a kde mohu najit sčítaci operáty? Bylo možné se v té době rozvádět? Kde by byl záznam o rozvodu? Sestavila jsem rodokmen teto rodinne větve až do roku 1704, ale nikde jsem na něčí rozvod nenarazila. Také mě napadlo, že v obdobi 1.svět.války, by pradědečkovi bylo 45 až 49 let a to mi připadá hodně na to aby byl legionářem. Ten praděda, ten mi dává.....


Scitacie operaty su dotazniky vyplnovane pri scitani obyvatelstva, ktore sa konali (beruc v uvahu Vami spominane obdobia) v r. 1900, 1910 a 1921. Mali by byt ulozene v okresnych archivoch.
Rozvody boli skor vynimkou vtedy, ale netvrdim, ze doslo k rozvodu. Proste mohol zostat nezvestny (za takych sa zajatci v Rusku povazovali) a kym nebolo vydane svedectvo o smrti, alebo nemoznosti sa dostat zo zajatia, pochybujem, ze by ich boli rozviedli, resp. umoznili znova cirkevny sobas
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Vizi » čtv zář 17, 2009 7:31

Buďto mi něco uniká anebo z toho děláte větší "kovbojku" než se na první pohled jeví :) Občas se taky zamotám v takových divokých fantaziích jak to mohlo být a pomůže mi se problému chvilku nevěnovat a po čase se k tomu vrátit.

Začal bych rekapitulací základních faktů k téhle věci:
- rodina prababičky žila v Kostelci nad Černými lesy
- dle rodinné tradice byl dědeček (narozený v roce 1897) nemanželské dítě a byl vychován spolu se třemi nevlastními sourozenci
- tito sourozenci pochází z manželství prababičky uzavřeného kolem roku 1900

Vy jste pátráním zjistila:
- dědeček byl dítě manželské, sňatek byl v roce 1892
- jeho otec se narodil v roce 1869 a v matrice je poznámka o vydání křestního listu v roce 1923 (nemohlo to vydání souviset např. se sňatkem vašeho dědečka?)

Já to vidím tak, že někdy mezi lety 1897-1900 pradědeček zemřel a to především proto, že si nemyslím že na konci 19. století vůbec bylo možné se rozvést, byť si tím nejsem jist. Klíčem k objasnění téhle záhady je záznam o druhém sňatku prababičky, tam bude minimálně uveden její stav (vdova) a troufám si tvrdit, že tam bude i poznámka ohledně úmrtí prvního manžela.
Je otázka, jestli pátrat zrovna v Kostelci, nezmiňujete se odkdy tam měli bydlet, stejně tak to úmrtí nemusí být zapsané v matrice v Jindřichově Hradci, mohli se po narození dědečka přestěhovat, v té době to bylo již běžné.

Každopádně přeji v pátrání hodně zdaru :D
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod duros » čtv zář 17, 2009 10:14

Vizi píše:Buďto mi něco uniká anebo z toho děláte větší "kovbojku" než se na první pohled jeví :) ....
... Klíčem k objasnění téhle záhady je záznam o druhém sňatku prababičky, tam bude minimálně uveden její stav (vdova) a troufám si tvrdit, že tam bude i poznámka ohledně úmrtí prvního manžela.
.....


Ale ved nikto nehlada kovbojku;-) Ale musite uznat, ze tato moznost existuje a hned v prvom prispevku som sa pytal na udaje z druhej svadby, avsak pani Daniela tieto udaje nepozna...
A este k rozvodom: je fakt, ze to bolo nieco nepredstavitelne, ale uz za tureckych najazdov v Uhorsku poddani ziadali cirkev o povolenie druheho sobasa, ak im bol vzaty partner do zajatia. A neslo iba o ich umrtie v zajati, ale su aj pripady, ked zajata zena odkazala muzovi, ze je jej lepsie ako s nim a uz sa nevrati;-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod bursica.d » čtv zář 17, 2009 12:27

Jestli byl dědeček legionářem se dá zjistit v databázi na
http://www.vuapraha.army.cz/
nebo hledat v databázi padlých legionářů
http://www.pamatnik.valka.cz/novy/cz/kronika.php

Sčítací operáty naleznete v příslušném Státním okresním archívu; také spoustu dalších archiválií, které Vá mohou pomoci v hledání.
Teď mne napadá zda dědeček neodplul za "velkou louži", tady je pak databáze imigrantů
http://ellisislandrecords.org/
Nebo seznam pasažérů kteří vypluli z Brém
http://www.passagierlisten.de/

Seznamy pasažérů jsou dost přesné; na americkém serveru je dokonce možné v originálech listů najít další podrobnosti. Já jsem jednoho ze svých předků takto skutečně našla. :D

Protože také hledám dalšího nezvěstného předka z období WWI, procházím i takto tématicky zaměřená fóra. K věku dědečka-vojáka-legionáře si dovolím citovat toto:
http://vojenstvi.cz/vasedotazy_96.htm
1426. Zajímalo by mne v kolika letech museli muži narukovat do R-U armády před 1.sv, v době míru, a jak se tento věk měnil během 1.sv. (odpovídá Pavel Šrámek)
V době před 1. světovou válkou byla odvodní povinnost stanovena pro muže ve věku od 20 do 22 let. V okamžiku vypuknutí 1. světové války procházely základní vojenskou službou ročníky 1890 až 1892, povoláni byli záložníci ročníků 1882 až 1889 a nováčci ročníku 1893. K domobraně nastoupily ročníky 1872 až 1881. Postupně byly povolávány další a další ročníky, takže roku 1918 museli nastoupit záložníci ročníku 1865 a nováčci ročníku 1900, tedy v armádě sloužili muži od 18 do 53 let. Bližší údaje můžete nalézt ve 2. dílu „Vojenských dějin Československa“.
:D
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Re: kam zmizel pradědeček

Příspěvekod Vizi » čtv zář 17, 2009 15:23

Daniela píše:Bylo možné v této době se rozvádět?

Doporučuji stránky pana Ilčíka Manželství a rozvody našich předků
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Archiv obce/města

Příspěvekod Milarka » čtv zář 17, 2009 16:04

Ke sčítacím operátům doplním - viděla jsem ty z r. 1910 i 1921, u obojích bývaly přiloženy lístečky s údaji o narození synů v domácnosti. A bývají tam zapsáni oba rodiče. To by Vám také mohlo pomoci.
Ještě je jeden z možných zdrojů pátrání, kromě sčítacích operátů. Po r. 1920 měly obce povinnost vést "matriku" svých obyvatel, viděla jsem zatím jenom z malých obcí, kde se občas dochovaly. Tam také bývají zajímavé informace a i jsem viděla poznámku, kdo se kam odstěhoval či odkud přistěhoval. Ale nevím, jak je to u měst. Ale je to až po r. 1920.
Obojí uloženo v příslušném SokA.
S rozvody jsem se potkala až po r. 1918. Takže se stejně jako předchozí přispěvatelé domnívám, že pradědeček zemřel a aby prababička nebyla sama s malým dítětem, rychle si vzala někoho jiného. Doporučuji projít znovu matriky oddanných a hledat prababičku, možná i pod jménem za svobodna.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Příspěvekod Daniela » pát zář 18, 2009 6:40

děkuji vám všem za dobré rady a odkazy. Vše řádně proštuduji a rozšířím své pátrání podle vašich rad. To by bylo abych pradedečka někde nenašla. :lol: i kdyby byl za velkou louží, Milarko. Alespoň by se vysvětlilo po kom mam toulave boty :wink:
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Příspěvekod ozana » pát zář 18, 2009 7:09

bursica.d píše:Nebo seznam pasažérů kteří vypluli z Brém
http://www.passagierlisten.de/

díky, našel jsem (věk a povolání) jednoho vzdáleného příbuzného. Bylo známo jen jméno a cíl cesty.
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod bursica.d » pát zář 18, 2009 8:58

ozana píše:
bursica.d píše:Nebo seznam pasažérů kteří vypluli z Brém
http://www.passagierlisten.de/

díky, našel jsem (věk a povolání) jednoho vzdáleného příbuzného. Bylo známo jen jméno a cíl cesty.


To, co jste objevil byl jen lodní seznam. Při troše štěstí můžete na
http://ellisislandrecords.org/ vidět imigrační certifikát svého vzdáleného předka, originální lodní senam s cílem jeho cesty "za velkou louží", t.j. adresu kam cestoval i adresu nejbližších příbuzných které zanechal doma. Dokonce se můžete mnoho dozvědět i o tom jak příbuzný vypadal.
Server, na který odkazuji může vyžadovat bezplatnou registraci - vyplatí se.
:D
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod ozana » pát zář 18, 2009 10:03

I když plul do Argentiny a ne do USA?
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], Madlusa a 24 návštevníků