Vyklad frazi v matrikach

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyklad frazi v matrikach

Příspěvekod phejl » pon zář 07, 2009 12:22

Zdravim,
dosud jsem si zaznamenaval pomerne peclive pouze to co je explicitne popsano v matrice. Nyni jsem si vsiml, ze nekde je informace "dcera po XXX" jinde "dcera XXX". Da se predpokladat, ze pri pouziti "po" byl dany clovek v te dobe jiz mrtvy nebo tento predpoklad neplati?

Take by me zajimalo, zda predpokladate, ze bydliste manzelu bylo shodne (explicitnich udaju o zenach je pomerne malo ;) ).

Diky,
P.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Re: Vyklad frazi v matrikach

Příspěvekod Claricia » pon zář 07, 2009 12:46

Pokud je uvedeno ono "po", tak je otec daného člověka s 98procentní jistotou po smrti - ta dvě procenta tam nechávám pro případné omyly v osobě a podobně.

Bydliště manželů bylo v drtivé většině případů shodné, pokud mluvíme o době, kdy jsou již manželi. Dřívější doma oddělené žití manželů příliš neznala, přece jen by podobná situace byla natolik neobvyklá, že by ji zapisující s největší pravděpodobností zmínil.

phejl píše:Zdravim,
dosud jsem si zaznamenaval pomerne peclive pouze to co je explicitne popsano v matrice. Nyni jsem si vsiml, ze nekde je informace "dcera po XXX" jinde "dcera XXX". Da se predpokladat, ze pri pouziti "po" byl dany clovek v te dobe jiz mrtvy nebo tento predpoklad neplati?

Take by me zajimalo, zda predpokladate, ze bydliste manzelu bylo shodne (explicitnich udaju o zenach je pomerne malo ;) ).

Diky,
P.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod ozana » pon zář 07, 2009 17:42

V matrikách, které jsem potkal, byl mrtvý rodič označen křížkem, např.
svob. dcera +Antonína ....
U vdov se křížek nevyskytuje např. vdova po Antonínu...
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod phejl » pon zář 07, 2009 21:35

S krizky jsem se take potkal. Jen je to oznacovani neni vzdy dusledne (netvrdim samozrejme, ze "po" je - jen je to dalsi zpusob jak krizem overit udaje).

Mam v matrice napr. "syn.....a Anny, dcery + Vaclava Frysa", pricemz v dobe zapisu byli jak Anna, tak Vaclav mrtvi.

Nebo jinem zapisu mam jak krizek tak "po": "syn + Jana .... a Anny dcery po Jirikovi ..."
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Příspěvekod VLVOJTA » sob lis 07, 2009 23:27

Křížky před jménem znamenají zcela jasně, že je dotyčný mrtvý; např. Josef syn +Jana ... znamená Josef synn zemřelého Jana....
Nicméně setkal jsem se s tím, že hodně farářů bylo nedůsledných --> ne každý kdo není označený křížkem musel být v okamžik záznamu mrtvý, na druhou stranu když byl u někoho křížek, tak byl jednoznačně mrtvý.

Setkal jsem se, ale i s názorem, že některý farář si označoval průběžně své zemřelé farníky zpětně. Šlo to v zápisu poznat podle toho, že některé křížky byly vtěsnány do mezery mezi slovy a také, že křížky byly někdy uvedeny jiným inkoustem než zbytek zápisu.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 32 návštevníků