od Brasl » sob zář 28, 2013 10:07
Pokud jsem se díval, tak písmomalíř je až nový název. Původně - malíř písma.
Není to samostatné řemeslo, ale samostatné umění. A tak vlastně lakýrník prezentoval že umí více, nežli "jenom" natřít plochu. c.k. školství uvádí - malíř pokojů a písma. Kombinace je různá : pozlacovač, lakýrník, lakýrník kočárů, odlévač litinových písem, vše + malíř písma.
Prostě těch profesí a technik, a požadavků na písmo je moc. Od fasád po knihy. Je to řazené - malíř písma, krasopisec, rytec. Pak je ještě ornamentální výzdoba.
Měl jsem spolužáka, z Moravy, a ten byl z písmomalířského rodu, uměl krásně psát Tedy se to dědilo, vzhledem k tomu, že potřebovali předlohy a specifické znalosti je to pochopitelné.
Dnes např. se písmomalířství vyučuje na uměleckých školách, podle zaměření třeba jen 1/2roku v prváku.
S těmi řemesly je to tak, že poprávka vytváří specializaci, z již existujícího oboru. Lakýrníci nejen natírali, ale i si ty nátěry museli vyrobit.
Dělali se mistrovské zkoušky. Na majstrštychu, který předkládal komisi z cechu, muselo být řemeslo vidět. Také ho dělal třeba několik let. A museli umět vše od začátku. Kovář železo vyrobit, zámečník vykovat polotvar dílu, soustružník ještě v 50. letech vykovat a zakalit nástroj (jinak neměl s čím dělat).
Dnes klasické písmomalířství umí málokdo, a je to speciální záležitost. Většinou to nacpou do PC, a plotr vyhodí samolepící fólii, a jsou to taky písmomalíři.
Předloha, Monogramy, Paul Müller,
- Přílohy
-

- Monogramy1.jpg (213 KiB) Zobrazeno 2981 krát