Povoleni ke svatbe

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Povoleni ke svatbe

Příspěvekod phejl » úte srp 11, 2009 12:11

Zda se (podle matrik) ze muj praded s prababickou byli prabratranec a prasestrenice. Babicka zminovala ze "nekdy nekdo" ;) musel zadat o povoleni svatby do Liberce. Svatba byla v roce 1919. Netusite nekdo kde by mohlo byt takove povoleni, resp. zadost dostupna?
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Příspěvekod Vizi » úte srp 11, 2009 13:11

Pravděpodobně na děkanství do Liberce a jeho prostřednictvím možná na biskupství do Litoměřic. Každopádně v matrice by mělo být poznamenáno i číslo jednací, pod kterým bylo povolení ke sňatku vydáno, je ovšem otázka jestli se k tomu záznamu dostanete. To vlastní povolení by pak mohlo být v archívu ve fondu příslušné farnosti nebo jeho kopie možná ve fondu děkanství.
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod VLVOJTA » úte srp 11, 2009 18:17

Mám pocit, že se té žádosti říkalo "dispenc". :-)
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod phejl » stř srp 12, 2009 10:07

Diky za rady. Jeste jednou jsem to zacal zkoumat a v oddacim listu (k matrice jsem se zatim nedostal) zadny dispens neni.

Trochu me mate pocitani pobocneho pokrevenstvi. Podle poctu porodu a dle tohoto popisu kanonickeho prava http://www.katolik.cz/otazky/ot.asp?ot=3338 by slo o pobocne pokrevenstvi 6. stupne tj. bez povoleni. Nekde jsem ale cetl i jiny vypocet.

Samozrejme dispens z meho prvniho prispevku se mohl tykat i nekoho jineho - pamet uz neslouzi.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Povolení

Příspěvekod Jnka » stř srp 12, 2009 16:42

Nevím zdali Vám pomohu,ale měla jsem u manželova pradědečka ,vzal si 20letou dívku,měl s ní 5 dětí a ona v 28 letech po porodu 5 .dítěte zemřela a pradědeček ,hlava chytrá ,si vzal její mladší sestru musel mít hodně povolení ,aby si ji mohl vzít a jedno z nich se jmenovalo-vrchnoporučenské povolení z c.kr. okresního soudu a prominutí překážky švagrovství I.stupně od nejdůstojnějšího Ordinariatu v Praze.Nevím zda Vám to pomůže.Jnka
Jnka
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon črc 13, 2009 14:54
Bydliště: Litoměřice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků