Kde pátrat dál

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kde pátrat dál

Příspěvekod Niogaza » úte zář 10, 2013 15:35

Dobrý den, potřeboval bych pár rad.

V rodokmenu jsem se dostal až někam do roku 1680, kde začínají matriční záznamy. Vedlejšímu farnímu obvodu začínají matriky už okolo 1650, takže bohužel já ztrácim cenných 30 let a v seznamu matrik není žádná starší uvedená, takže to je asi konečná.

Nicméně mně zajímá, jestli bych ten časový úsek nemohl dohnat jinde. Urbáře, gruntovní knihy... Kde se dají takové dokumenty sehnat?

Z Čáslavské berní ruly vím, že ve vsích, kde mý předci žili neni nikdo uveden (což je okolo roku 1650 nepletu-li se), ale o nějakých těch 30-40 let už z matriky vím, že žili v jedné nebo dvou vsích, což by znamenalo, že z nějakého důvodu nebyli uvedeni (což mi přijde divné, když byli všichni sedláci a ne jen nějací podruzi), a nebo se mezi lety 1650-1690 přistěhovali.

Mohl by mi někdo poradit, jestli a jak by se dalo z tohoto období něco o mých předcích vypátrat?

Ještě doplním, že se tradovalo, že mý předci byli z nějakého zchudlého šlechtického nebo panského rodu (možná by pomohlo při pátrání) a stejné příjmení se vyskytuje o sto let dříve v pamětech Mikuláše Dačického v Kutné Hoře (což je 20km od místa, kde předci žili). Což ovšem může být všechno jen shoda příjmení atd...
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod hozacwa » úte zář 10, 2013 20:14

dobrý den.
jen tak bych to nevzdával; vaši předci nemuseli nutně celých 30 let "sedět na zadku" v téže obci, nebo téže farnosti; trochu rozumu do hrstiček a vzít v úvahu, co to vlastně bylo za dobu: celá země (o Evropě nemluvě) byla ještě v pohybu po 30leté válce; i moji předkové v jejím důsledku změnili působiště, někteří odešli jinam, než se následně od r.1580 vyskytovala další část rodu až dodnes; zkuste toho Dačického a Kutnou Horu, historické materiály (urbáře, gruntovní knihy, knihy obecních a sirotčích počtů; zkuste také pozemkové knihy, pokud byli "panského původu" mohly by tam být záznamy o jejich majetku, případně kdy a jak o něj přišli; je to samozřejmě časově náročné, ale některé archívy už aspoň část těchto materiálů zdigitalizovali a postupně je uvádějí na internet.
držím palce.
hozacwa
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Niogaza » úte zář 10, 2013 21:02

děkuju za podporu. určitě to ještě vzdávat nechci. ať už budu pokračovat na vlastní pěst nebo nechám přivydělat nějakému profesionálovi v oboru (to až mi dojdou nápady a vůle) :) teď ale zjistit kam se ohledně těhdle dokumentů obrátit. pražský archiv, okresní archiv případně jiné instituce...?
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Slim » stř zář 11, 2013 5:47

Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod stanley4 » stř zář 11, 2013 10:08

bolo by dobré napísať sem prievisko, po ktorom pátrate, prípadne bližšie určiť lokalitu - možno sa nájde niekto, kto už niečo podobné v oblasti riešil a bude mať konkrétnejšie riešenie...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Slim » stř zář 11, 2013 10:37

Jinak domnělí předci ze zchudlého šlechtického rodu jsou poměrně často tradovaní a méně častěji už pravdiví. Napomáhali tomu i genealogové na přelomu 19. a 20. století, kteří takové vazby i klientům uměle vybájili a co víc i vytvářeli. Nedávno jsem se setkal v jedné staré matrice s přeškrtnutým záznamem s dodatkem, že záznam zfalšoval genealog ten a ten a z rozhodnutí nějakého úřadu je záznam vyřazen. Na první pohled jsem žádné znaky falšování neshledal, záznam uprostřed stránky, stejné písmo, stejný inkoust, asi profík. Jenom se děsím kolik takových neodhalených podvrhů po matrikách může být. Dokonce i v rodině manželky se traduje projíždějící zchudlý polský šlechtic, v rodině sousedů zase šlechtic karbaník. To jenom u nás přízemnější tradování o tom, že nějaký prapraprapra... propil grunt (toho jsem snad kupodivu našel a díky zadlužení i spousty dokumentů z roku 1827. V jednom osobním dopise vrchnosti popisuje, jak ve vedlejší vesnici v hospodě, kde byla muzika, popíjel maje v kapse 40 zlatých, druhý den pak netušil, zda byl okraden, nebo dal peníze muzikantům. Zbylo mu jenom na zaplacení piva a 5 zlatých, které v zápětí dal nějakému podvodníkovi. Takže propití gruntu je docela pravděpodobné) :)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Niogaza » stř zář 11, 2013 13:43

Hledaným rodem je rod Holoubků. Čáslavský kraj (Chlum, Dobrovítov), nejstarší záznamy jsou z Krchlebské matriky.

Zkazky o šlechtických předcích neberu jako bernou minci, nicméně jak se řiká - na každém šprochu, pravdy trochu.

Faktem je (ačkoliv samozřejmě může jít jen o shody), že jméno Holoubek se tak porůznu v minulosti objevuje a zřejmě v nějakých vyšších kruzích. Na wikipedii je jakýsi rod pánů ze Starče, kteří si pak začali říkat z Holoubka (podle hradu, kde bydleli). Pak zmiňované paměti Mikuláše Dačického, kde se zmiňuje asi o dvou generacích Holoubků žijících v Kutné Hoře, ale nepíše co byli zač. Předpokládám ale, že když se dostali do těchto pamětí, že to nebyli úplný nýmandi.

A já teď nevím jak zjistit, jestli už mý předci v těch vsích žili před rokem 1687 (prvního narozeného jsem našel 1694), kdy začíná matrika a nebo jestli se třeba přistěhovali z té Kutné Hory. Kdyby v uvedených vsích bydleli už při sepisování Čáslavské berní ruly, tak jakožto sedláci by tam museli být určitě uvedeni, ale neni tam po nich ani památky.
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Semik » čtv zář 12, 2013 12:56

Niogaza píše:... Čáslavský kraj (Chlum, Dobrovítov), nejstarší záznamy jsou z Krchlebské matriky.

Tak to jste z "mého" kraje. Dobrovítov a Chlum byla panství. Podívejte se zde - http://semikovi.blogspot.cz/2013/03/jak ... -hory.html
V berní rule nebylo nic a co soupis poddaných? Existuje urbář pro Dobrovítov (1571), Světlou (1591) a důležitá informace:
1628 (Chlum+Dobrovítov+Vrbice) Marie Magdaléna Trčková, roz. z Lobkovic, připojila toto panství ke Krchlebskému. Popis statku Chlum "mnohými kontribucemi sešlý, ohněm popálený a jinak zplundrovaný" v době, kdy třicetiletá válka zdaleka ještě neskončila.

Dostupné v Národním archivu v Praze.
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod kulan » pát zář 13, 2013 17:50

Doporučit se dá i revizitace berní ruly, pokud tedy v místě proběhla a dochovala se; ta by mohla pokrýt stav ca 20 let po rule samotné. Příslušný fond v NA.
kulan
 
Příspěvky: 186
Registrován: pát dub 30, 2010 16:44
Oblast pátrání: Lnářsko, Posázaví, okolí Loun, Česká Kamenice, Nymbursko

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Niogaza » pon zář 16, 2013 10:41

díky za všechny informace! zatím jsem požádal jednoho z místních členů, aby se mi podíval do Soupisu poddaných, jak to vypadá s tímhle příjmením. mno a pak už jedině začít se shánět po těch urbářích.

na webovky semikovi.blogspot.cz jsem zatím mrknul jen zběžně, ale ještě se k ním vrátím. informace všeho druhu z tohoto okolí mně moc zajímají ;-)
Niogaza
 
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 05, 2013 22:41

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Rigel » pát zář 20, 2013 17:35

Měl bych obdobný dotaz, co dělat když matriky "došly" :) . V jiných zdrojích se neorientuji, z předchozích příspěvků moc moudrý nejsem, padly tu berní rula a urbáře... Je to tedy opravdu silně individuální, tj prostě zkusit víceméně všechno postupně, nebo se dají vytipovat některé zdroje, kde je největší šance jít před matriky (v mém případě 1667) nebo alespoň do té druhé poloviny 17. stol. a tím zpestřit i trošku mladší část rodokmenu? Zatím jen vím, že pozemkové knihy jsou o dost mladší.
Uživatelský avatar
Rigel
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon říj 10, 2011 20:03
Bydliště: Hodonínsko

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Semik » pát zář 20, 2013 20:32

Období před matrikami jsou zdroje omezené a odvislé místo od místa. Soupis poddaných (1651), Bernu rula (1654), Revizitace BR (1675), urbáře, sirotčí seznamy, zpovědní seznamy...
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Zora » ned zář 22, 2013 0:22

Teoretická možnost - souvilosti mezi hradem Holoubek u řeky JIhlavy a mincovnou Kutná Hora

Nohejlová E. 1933: Moravská mincovna markraběte Jošta.
http://www.numismatici.cz/cs/article/44 ... ete-Josta-

v seznamu mincmistrů markraběte Jošta se objevuje v této funkci
Martin z Jemnice, Martin z Radotic, a Martin z Holoubka.
Pokud si dáte tato jména do souvislostí s majiteli hradu Holoubek (páni ze Starče) a dalším majitelem hradu, mincmistrem Martinem z Jemnice a Radostic, je pravděpodobné, že se jednalo o totožnou osobu a Martin, mincmistr, se v určité době psal i z Holoubka.
(pozn. pozor, nejde o Radostice, ale správně o Radotice u Jemnice)

Ve výše uvedené knize je zřejmě nějaká další možná souvislost s mincovnou v Kutné Hoře, neb ve výčtu mincoven jsou uvedeny: Mincovna Brno, Mincovna Kutná Hora.
Snad by se s trochou nadsázky dalo uvažovat i tímto směrem , snad měl Martin syny, někteří mohli podědit stejné řemeslo a funkci a vykonávat ji v Kutné Hoře... Vzhledem k tomu, že sám Martin cestoval jako doprovod císaře Zikmunda do Kostnice, kde i zemřel, musel být významnou osobou a mít k vladaři dobrý vztah.

V seznamu mincmistrů již žádný další stejného jména není, ale potomci teoreticky mohli působit v Kutné Hoře v jiných funkcích nebo se jmenovat podle jiného majetku.

zde něco o osobě mincmistra Martina - nelze kopírovat
http://is.muni.cz/th/147085/ff_b/TISK_KON.pdf
historie hradu Holoubek zde:
http://www.atlasceska.cz/kraj-vysocina/ ... -holoubek/
seznam mincmistrů:

http://www.cnspg.cz/public_files/mincmistri2.xls
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29145
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod Tomas Holoubek » stř kvě 13, 2015 2:05

to je hodně zajimavá teorie. Mam předky z Poděbrad a točim se nekdy i kolem Kutné Hory. Škoda, že nejde udělat DNA test v Kostnici.:-))))))))) Je to pěkná pohádka, ale člověk nikdy nevi.:-) Holoubek
Tomas Holoubek
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 13, 2015 0:29
Oblast pátrání: Jičín, Poděbrady, Kutna Hora

Re: Kde pátrat dál

Příspěvekod vonTeschenfeld » stř kvě 13, 2015 14:02

Já osobně můžu poradit dokumenty městských soudů, hradní dokumenty (může se stát, že Váš předek zásoboval nejbližší hrad), městské kroniky, dokumenty tykající se daného panství, apod., pokud ovšem existují. Možná tam najdete své předky, jelikož lidé se kdysi soudili o cokoliv, a není možné, aby jste nenašel alespoň jeden zápis :-) Také u soudu se sjednávaly manželské smlouvy, práva dědičnosti, výchova dětí po zesnulých rodičích, takže možnosti je opravdu hodně.
Třeba můj rodokmen sáhá roku 1330, a rodina není šlechtická, ale měšťánská, ovšem datumy narození v tomto případě pokud nebyly zmíněny v dokumentech tak můžou být jen konstantované, jelikož matriky se tehdy nevedly. Velmi často neexistují ani příjmení, a proto je dost těžké spojovat lidi mezi sebou. Já jsem měl to štěstí, že moje rodina vlastní svůj měšťánský erb, takže podle jeho vyobrazení na pečetích jsem mohl určit, že jde o jednu rodinu. Jiná věc je taková, že jsem svá genealogická pátrání vedl v Německu, jelikož odtamtud moje rodina přišla v XVI století na území Slezska, nikoliv vím, že i v Českém Království to vypadalo podobně, takže by dokumenty alespo} ve zlomcích být měly.
vonTeschenfeld
 
Příspěvky: 48
Registrován: pát čer 28, 2013 22:18
Oblast pátrání: SLEZSKO (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)
TĚŠINSKÉ KNIŽECTVÍ (V JEHO HISTORICKÝCH HRANICÍCH)

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků