duplikát narození.......

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

duplikát narození.......

Příspěvekod ladinek » sob srp 08, 2009 19:34

Nevíte někdo náhodou jestli se dá sehnat,nebo je založen doklad (duplikát)narození,svadbě nebo úmrtí(něco jako rodný list)?Nemyslím zápis v knihách.Z hruba od r.1850-1900 :(
ladinek
 
Příspěvky: 37
Registrován: čtv úno 12, 2009 18:47
Bydliště: Opava

Příspěvekod bursica.d » ned srp 09, 2009 9:46

Duplikát narození, sňatku nebo úmrtí je možné sehnat na matrice v místě narození,sňatku nebo úmrtí pouze tehdy, jestliže matrika ještě není uložená do archívu. K tomu je potřeba doložit příbuzenský poměr (měla jsem problém s oddacím listem mé babičky). K vydání tohoto dokumentu je však nutné znát všechna data. Jestliže je matrika v archívu, tak je možné požádat vyhotovení rešerše (je to nákladnější) a nebo si potřebná data vyhledat sám.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod michald » ned srp 09, 2009 10:35

Trošku mi uniká, co je myšleno pod pojmem "duplikát". Existují opisy matrik, existují matriční doklady založené (pokud se dochovaly) nejčastěji buď ve fondu farního úřadu nebo ve fondu "listiny k matrikám" apod. Klidně to může ležet ještě i někde na okresním/krajském úřadě v jejich archivu. Klidně to taky mohlo být vyskartováno. Hledal jsem matriční doklady k oddací matrice co dosud leží na Obecním úřadu (svatba v roce 1906) a bohužel jsem nedohledal (patrně skartace v 50tých letech již někde v archivní sítí po přebrání od farního úřadu). Nevím, jak moc je to časté...
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod bursica.d » ned srp 09, 2009 12:41

Při narození,sňatku nebo úmrtí se vydávají doklady (rodný list, úmrtní list atd.) - to jsou podle mne originály dokladů. Jejich další vydání je již duplikátem.Ze zkušenosti mohu napsat že na menších městech nebo obcích jsou často uloženy matriky s datem před rokem 1900. V Brně jsem se setkala na matrice s tím, že mi duplikát rodného listu z roku 1907 nevydali, protože matrika prý již byla uložena v MZA.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod michald » ned srp 09, 2009 20:27

Aha, tak potom ano. Ještě je v této souvislosti vhodné poznamenat, že pokud vydává takový "duplikát" matriční úřad, použije současný formulář a dojde k jisté "ztrátě informací" (např. o prarodičích dítěte nebo kmotrech) - to může někoho poněkud zarazit. Původně jsem dotaz chápal tím směrem, že tazatel potřebuje ověřit některé skutečnosti v matričním záznamu z jiného podkladu.
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod ladinek » pon srp 10, 2009 20:07

Když byl vydán křestní,sńatkový nebo úmrtní list,bylo většinou jasně napsáno,že otec (dcera) je synem(dcerou) toho a toho jména.V některých knihách mi tento údaj chybí,a proto je těžké dopatrát se správných rodičů a prarodičů.Teď je to jednoduché ,máme rodné číslo a je vše v pohodě,ale tenkrát to brali jinak.A to je ten problém.
ladinek
 
Příspěvky: 37
Registrován: čtv úno 12, 2009 18:47
Bydliště: Opava

Příspěvekod michald » pon srp 10, 2009 23:22

Osobně jsem nikdy neviděl křestní záznam v matrice bez rodičů (až na nějaké opravdu super specialitky typu nalezence). V oddací matrice záleží na době, v úmrtní se to obecně dřív moc nepsalo (jak kde a jak kdy). S křestními, oddacími a úmrtními listy bych to nesměšoval, to je záležitost tak 20.stol., dřív byl potřeba tak maximálně křestní list, ale ten se rozhodně nevydával hned při narození dítěte (nebyl důvod).
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod Vizi » úte srp 11, 2009 6:38

ladinek píše:Když byl vydán křestní,sńatkový nebo úmrtní list,bylo většinou jasně napsáno,že otec (dcera) je synem(dcerou) toho a toho jména.V některých knihách mi tento údaj chybí,a proto je těžké dopatrát se správných rodičů a prarodičů.Teď je to jednoduché ,máme rodné číslo a je vše v pohodě,ale tenkrát to brali jinak.A to je ten problém.


Problém je, že v minulosti byl vydáván křestní list nejčastěji až před svatbou, dále např. při vystěhování do ciziny nebo k ověření domovského práva. Dost často ale nebyl vydáván vůbec, pokud snoubenci pocházeli ze stejné farnosti kde se brali, pak k ověření potřebných údajů sloužily přímo příslušné matriky.
Několikrát jsem kopii křestního listu nalezl založenou přímo v matrice, ale jinak jedině jak bylo uvedeno výše, mohl by být uložen ve fondu farního úřadu nebo ve fondu "listiny k matrikám".
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků