Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu- DÍKY

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu- DÍKY

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte zář 03, 2013 14:21

Dobré odpoledne,
tak po delší době prosím o postrčení- neb jsem asi stále ještě v práznidnovém provozu....

Mám na FamilySearch tento záznam
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1072064019

ze sčítání 1921.
Nějak neumím vyluštit, odkud pocházel Raimund Schönwalder (a ani co dělal), což není úplně kritické, ale zajímalo by mně, jak se mám dostat na FamilySearch k záznamům všech narození obce Rudník/Hermannseifen, když neznám, koho hledám. Raimunda se mi ve vyhledávači nepovedlo najít.... Na FS to prostě neumím.
A dříve nebo později dojdu k tomu, že Schönwaldovi se přistěhovali a chci hledat údaje o domu/domě na stavební parcele 16 (dnes č.p. 200), ne o jejich rodině..... Prostě jsem myslela, že pročtu matriky narození Rudníku a zjistím, co půjde o domě 16- ale neumím se k nim dostat.

Díky, Karolina
Naposledy upravil Karolina Vernerova dne úte zář 03, 2013 19:42, celkově upraveno 1
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu

Příspěvekod Tylda » úte zář 03, 2013 15:12

Dobrý den.

Asi zde Rudník není :(
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... %3D1804263


Jedině SOA Zámrsk. Rodina Raimunda Schönwaldera přišla z Polubného u Jablonce.

Zdraví Tylda :D

Ještě nově doplňuji:
Jsou zde evangelické matriky :)
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... %3D1804263

Evangelické matriky má také Zámrsk na internetu!

Zdr. T.
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte zář 03, 2013 19:19

Tak to se mnou nebude tak zlé/zlý.
:-)
Diky, Tyldo!
Pokud jsem dobře luštila, tak Raimund byl Alt Katolisch (nebo tak nějak), ale to samozřejmě neznamená, že předtím v chalupě nebydleli evangelíci. Bylo jich tam celkem dost- kostel sice zaniknul- už nemá střechu (ale hřbitov u něj obnovili místní nadšenci a chalupáři). A pro zajímavost- když se nesměli ke své víře hlásit- zasadili u lesního úvozu stromy do kruhu o průměru cca 4 m a scházeli se tam- jen stromy nedávno shořeli....
Asi byl Raimund poslední obyvatel chalupy za války.... Pak už JZD. Pokaždé si na tu nespravedlivost v Krkonoších vzpomenu. Němci tam hospodařili více než 2 století a byli to přátelé, spoustu věcí bychom bez nich neměli.....No to je ale off topic, ale nedalo mi to sem nenapsat....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Brasl » sob zář 07, 2013 9:52

Můžete zkusit něco najít i v kronice : http://vychodoceskearchivy.cz/trutnov/ebadatelna/ Rudník je tam má.

K off topic, oni byli odsunuti někdy i "jenom" do vnitrozemí, např k na statky k HK. Bylo to pro mne svého času překvapení, a vše ostatní co se k tomu váže také. Velké národní tabu, bohužel. :-(
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob zář 07, 2013 20:26

Moc děkuju za tip. To bude zajímavé čtení, i kdyby tam o naší chalupě nebylo....
A i za komentář- že není ticho po pěšině :-) Že byli někteří odsunuti i jen jinam v Čechách jsem nevěděla.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Brasl » pon zář 09, 2013 7:25

Já se informaci o tom, že některé rodiny přesídlili na statky u Hradce Králové dozvěděl náhodou. Jednalo se o rodinu/rodiny z Horního Lánova. To je vzdušnou čarou od Rudníku kousek.
A není zač. :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Kašpar » pon zář 09, 2013 13:27

no, a nebo si udělat výlet do SOkA Trutnov, kde Vám jistě poradí,nebo alespoň správně nasměrují....
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon zář 09, 2013 14:47

To Kašpar: tak já asi z mateřský DOVOLENÝ půjdu pracovat, abych našetřila rentu (neb kdo by nechtěl býti rentiérem a kde by Husákovi děti vzaly důchod) a pak mi snad čas na archivy zbyde (Trutnov, Plzeň, Benešov i Klatovy)- dovoluji si odlehčit....

Nicméně do Trutnova zkusím napsat- třeba odpoví :-) Díky za nápad, Kašpare.
Psala jsem na archiv katastrálního úřadu, zda mají písemný operát stabilního katastru pro mapový list Rudník, kde by mohlo být něco zajímavého, ale bohužel mlčí.

To Brasl: aha, tak Horní Lánov znám (taky samé údolíčko)- to je kousek, tak to by mohli i ti bolkovští (Hermannseifen, Rudník) být v HK....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Brasl » pon zář 09, 2013 20:13

Musela by to být velká náhoda. Já jsem se to dozvěděl korespondencí přes MyHeritage, a příjmení které ne zajímalo. Mimo to jsem se dozvěděl, že v Německu existují nějaké dokumenty (vážící se k tomu co mne zajímalo).
Ono je dost dokumentů v Německu, a dostali se tam různě. Dostat se k obsahu je asi hodně těžké, ale oni Němci udržovali a udržují rodinné kontakty. Jedině přes ně. SOkA Trutnov postrádá, nebo se jim dokonce ztratilo spousta věcí.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Peters » pon zář 09, 2013 20:42

Karolina Vernerova píše:Psala jsem na archiv katastrálního úřadu, zda mají písemný operát stabilního katastru pro mapový list Rudník, kde by mohlo být něco zajímavého, ale bohužel mlčí.
Písemný operát ke Stabilnímu katastru je uložen v Národním archivu na tř. Milady Horákové.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon zář 09, 2013 21:22

To Peters: Tam asi taky, děkuju za tip- psala mi to i Tylda vniřní poštou- jen jsem začala na katastru, kde nezklamali, že zklamali- kdysi jsem tam byla na praxi :-) Snad se to tam zlepší.
Takže se obrátím na NA- tam jsou podstatně ochotnější....

To Brasl: čtu tu kroniku po roce 1945 a Němci byli zastřeleni za držení a nevrácení zbraní, protože je určitě chtěli použít proti Čechům, stalo se to v den rozsudku vojenského soudu, zastřelili je u sokolovny a dali je do hrobů, které si sami vykopali. Řezník, pekař a hostinský, vůdci údajného plánovaného povstání proti Čechům. Ti ostatní Němci zaseli na jaře 1945 na poli a na podzim to sklízeli Češi, kteří se nastěhovali do jejich usedlostí... Na začátku 20. století bydlelo v Bolkově 80% Němců (a některé rodiny od 17. století) a na konci 1946 to bylo obráceně- 80% Čechů a pár Němců- prý odoborníků v místních továrničkách. Válka byla hrozná, o tom žádná, ale na tohle teda hrdá nejsem.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Brasl » úte zář 10, 2013 9:16

Není na co být hrdý. Na Bolkov to mám cca. 16-18km. Od hranic Sudet, té české. Tabu je z obou stran, ti co to zažili se snaží zapomenout.
Můžeme se pídit po informacích a snažit se to pochopit, ale dostaneme jen útržky a nezažili jsme tu dobu, tedy plně nepochopíme.
Lze se 68 let po válce se o tom bavit nezaujatě ??? Jenom pár vět o tom vyhrálo/prohrálo prezidentské volby. :-(
Pokud lze, je vůle, nebo potřeba, tak se k tomu nechá otevřít nové vlákno, třeba na nezávazném povídání o Genealogii.
Genealogie tu potřebu má, je to pátrání po historii., jde o to, zda tu potřebu mají i lidé co ji provozují.
Můj pohled je podobný Vašemu, nic jsem o tom nevěděl a měl mylné představy. Pravda je šokující.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte zář 10, 2013 13:53

Myslím, že nové téma už není potřeba, kdo bude chtít, najde si.... Díky. K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Radix » úte zář 10, 2013 15:50

A rejstříky ke katastru jste prohlédla?
http://cirkevni-restituce.cuzk.cz/VyberKatastrInfo.aspx
Radix
 
Příspěvky: 3203
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Family Search, Rudník, jak najít, kdo postavil chalupu-

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv zář 12, 2013 20:56

To Radix: Aha, neprohlédla. Děkuju. Našla jsem č. 16 na téhle stránce, ale nevím, které jméno to je.... Co myslíte? Baudiš nebo Bönisch?
Obrázek
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků