Příčina úmrtí

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Zbožec

Příspěvekod Claricia » pon zář 10, 2007 5:51

Sorcerer píše:Sestra mé babičky zemřela, když jí bylo 14 dnů. Údajně na "zbožec". Setkal jste se už někdo s touto příčinou úmrtí? Co je to ze nemoc? Díky.


Zbožec neboli božec, případně německy Fraisen, je totéž jako psotník, což jsou křeče spojené s bezvědomím, které může vést ke smrti dítěte.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Zbožec

Příspěvekod Sorcerer » stř zář 12, 2007 21:14

Claricia píše:
Sorcerer píše:Sestra mé babičky zemřela, když jí bylo 14 dnů. Údajně na "zbožec". Setkal jste se už někdo s touto příčinou úmrtí? Co je to ze nemoc? Díky.


Zbožec neboli božec, případně německy Fraisen, je totéž jako psotník, což jsou křeče spojené s bezvědomím, které může vést ke smrti dítěte.


To samé jsem už zjistil, když jsem prohledal net trochu pečlivěji než posledně, ale chtěl bych vědět dnešní název této nemoci...
Sorcerer
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 01, 2007 20:28
Bydliště: Zábřeh,Czech Republic

RE: Sorcerer - Zbožec (božec)

Příspěvekod MildaK » čtv zář 13, 2007 17:35

Napsal jsem o tom takovou drobnost.
Božec
Tak tento výraz může mít hned několik významů. Začíná-li velkým písmenem, pak jde o název obce nebo její části. Začíná-li malým písmenem, pak může mít dva významy, z nichž jeden je až poetický a druhý smutný. Začněme tím smutným. Vyskytuje se především ve starých úmrtních matrikách jako příčina smrti, a to především malých dětí. Dnešní medicína tuto nemoc nazývá eklampsie. Její příznaky nám přiblíží ukázka z přednášky profesora MUDr. Jiřího Brdlíka, DrSc., kterou měl již v roce 1917: „... Matky líčí, že dítě zůstalo bez sebe, očička mělo obrácena v sloup, ručky zaťaty, nožičky nataženy. Jindy opět, že dítě se zajíkne, zmodrá, nemohouc popadnouti dechu. Není možno uváděti všecky příčiny této přecitlivělosti nervové u dětí, podotkneme jen, že věk dětský je bohatý na křeče všeho druhu, a rozhodnouti, jakého původu tyto křeče jsou, jest věcí odborného zkušeného dětského lékaře. Jednou to může býti vysoká horečka, po druhé zácpa, jindy průjem, jindy opět rachitis nebo potrava, někdy infekční nemoc, zánět mozkových blan atd. atd. ...“.
Pokusy, jak tuto chorobu léčit byly v minulosti různé. Zde je jedna možnost: „Všickni lékaři nynější užívají kořene i semene pivoňky do těla proti božci a padoucí nemoci, ale staří lékaři zevnitř toliko ho užívali.“ Na pomoc přišla i pověra: Dá-li se dítě po porodu do modré zástěry, nedostane božec.
A nyní k té příjemnější variantě. Božec byla také květina. Byl to jeden z lidových názvů pro Mařinku vonnou. V květomluvě to pak znamenalo: Podej mi ruku ke společné cestě životem.
MK
MildaK
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned čer 17, 2007 18:55
Bydliště: Sloup

Příspěvekod Gabriel » úte říj 16, 2007 10:53

zbožec je lidově psotník... :)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Gabriel » úte říj 16, 2007 11:08

Německy Fraisen (lidově), Ausgelassener. Latinsky Tetania infantum( = tetanie dětská). Jedná se o stav zvýšené dráždivosti nervosvalového ústrojí u dětí způsobený nejčastěji poklesem ionizovaného vápníku v krvi nebo alkalózou. Dětská tetanie se projevuje buď sklonem ke křečím (forma latentní) provázených až bezvědomím, nebo různými křečovitými stavy (forma manifestní). Jelikož se jedná o projev avitaminózy (ionizovaný Ca), nepřekvapí, že se často vyskytovalo u dětí trpících křivicí (iont K).Lidově byl psotník taky nazývaný "ta potvora". Používal se proti němu tzv. jelení duch, kterým maminky mazaly děti od hlavy k patě. Kvůli křivici se taky například používaly zavinovačky. Matky se bály, aby jejich dítě nebylo křivé, tak ho pevně a rovně zabalovaly a svazovaly...no a spoustu jiných memdicínských zázraků :)
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Gabriel » úte říj 16, 2007 11:11

jsem já to ale trdlo...příště se kouknu na druhou stranu, a možná to ani nebude vypadat, že mychruju s něčím, co už předemnou někdo napsal... :lol:
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Zbožec

Příspěvekod jtks » stř lis 07, 2007 0:18

Někde na internetu byl seznam příčin úmrtí (dala jsem si je do oblíbených, bohužel stránky později byly nedostupné).

Pamatuju se, že jako jedna z příčin byl uveden BOŽEC s překladem psotník.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Zbožec

Příspěvekod Sorcerer » ned lis 11, 2007 14:55

Název nemoci zbožec(božec) jsem ještě konzultoval s odborným dětským lékařem s mnohaletou praxí. Ten sice nevěděl dnešní název nemoci, ale řekl, že ještě začátkem 20.stol. a dříve byla diagnostika nemocí a příčin úmrtí zvláště u dětí na dost chabé úrovni z čehož vyplývá,že jestli se v matričním zápise jako příčina úmrtí u dítěte objeví "zbožec" nemusí to znamenat,že dítě na tuto nemoc opravdu zemřelo.Křeče s bezvědomím totiž může být pokročilé-konečné stádium více nemocí (což potvrzuje i citace v příspěvku MildaK).A tehdy se ani moc detailně nezkoumalo na co dítě zemřelo a smrt zejména malého dítěte-kojence se brala jako životní úděl.A potvrzuje to i to co řekla moje babička o úmrtí své sestřičky (viz výše) a sice, že ji pohřbili prakticky bez nějakého "klasického" pohřebního obřadu a hrob zůstal neoznačen (důvodem nebyl nedostatek peněz). Podle mne to mělo souvislost s na dnešní dobu velkým počtem dětí, které se tehdy rodily a jejich vysokou úmrtností.
Sorcerer
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 01, 2007 20:28
Bydliště: Zábřeh,Czech Republic

božec x psotník

Příspěvekod Pablo » ned zář 19, 2010 20:33

Nejsem si úplně jistý, zda je to totéž. Ve stejné matrice od stejného faráře na čtyřech stranách během jediného roku je v asi 6 případech napsáno psotník a přibližně uprostřed u jednoho případu božec. Proč by to psal zrovna jednou jinak?
Pablo
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob srp 09, 2008 15:12

Re: božec x psotník

Příspěvekod Sorcerer » sob zář 25, 2010 23:26

Pablo píše:Nejsem si úplně jistý, zda je to totéž. Ve stejné matrice od stejného faráře na čtyřech stranách během jediného roku je v asi 6 případech napsáno psotník a přibližně uprostřed u jednoho případu božec. Proč by to psal zrovna jednou jinak?

Myslím, že to je totéž. Už jsem se setkal taky s tím, že jednou se použil výraz zbožec a jindy psotník a myšleno bylo to samé...Prostě se tehdy používali oba výrazy...
Sorcerer
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 01, 2007 20:28
Bydliště: Zábřeh,Czech Republic

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků