Kudy dál?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kudy dál?

Příspěvekod Vizi » úte črc 28, 2009 6:14

Dobrý den,
narazil jsem při základním pátrání v matrikách na zcela zásadní problém - matriky farnosti (konkrétně Kamenice nad Lipou) do roku 1793 shořely při požáru :( Mám tedy rozpracován rodokmen k onomu roku, něco málo více či méně přesných dat i přes tento rok a přemýšlím kudy dál.
Jak takovou situaci řešíte či byste řešili, určitě lze pátrat ještě dál i bez matrik, ale odkuď začít, od jakých materiálů? Jde mi o to, že narozdíl od matrik, které jsou již digitalizovány, musím pro další pátrání přímo do třeboňského či jindřichohradeckého archívu a ty bohužel nemám za rohem :?
Předem díky moc za vaše tipy či rady
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Re: Kudy dál?

Příspěvekod Claricia » úte črc 28, 2009 7:24

Určitě bych zkusila pozemkové knihy, pokud se jednalo o sedláky - dá se z nich vysledovat poměrně dost informací, i když ne tolik jako z matrik (např. příjmení a místo původu manželky chybí v podstatě vždy). Dál bych zkusila nejrůznější fondy obce a farnosti, které se budou nacházet v SOkA - tady záleží na tom, co přesně bylo zachováno, případně z jaké doby. Dost často jsou k dispozici i poměrně staré soupisy duší apod.

Mimochodem, neexistují ke starším matrikám duplikáty? Nedávno se to řešilo na mageu, je potřeba se na to ale poptat přímo v SOA - tam by měli být schopní poradit.

Vizi píše:Dobrý den,
narazil jsem při základním pátrání v matrikách na zcela zásadní problém - matriky farnosti (konkrétně Kamenice nad Lipou) do roku 1793 shořely při požáru :( Mám tedy rozpracován rodokmen k onomu roku, něco málo více či méně přesných dat i přes tento rok a přemýšlím kudy dál.
Jak takovou situaci řešíte či byste řešili, určitě lze pátrat ještě dál i bez matrik, ale odkuď začít, od jakých materiálů? Jde mi o to, že narozdíl od matrik, které jsou již digitalizovány, musím pro další pátrání přímo do třeboňského či jindřichohradeckého archívu a ty bohužel nemám za rohem :?
Předem díky moc za vaše tipy či rady
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

SOA v Pelhřimov

Příspěvekod Petr.1965 » úte črc 28, 2009 8:57

Přeji hezký den !! ( ..u nás v Bydžově teda zrovna prší....)
Zkuste mrknout, třeba se Vám něco bude hodit...

Název fondu (sbírky): Vikariátní úřad Kamenice nad Lipou
Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov
Místa vzniku fondu Černovice; Deštná; Dráchov; Kamenice nad Lipou; Kardašova Řečice; Kostelní Radouň; Nová Včelnice; Žirovnice
Časový rozsah: (1628)1785-1945(1954)
Metráž: 6,08 bm (vše je zpracováno a inventarizováno)
Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů
Původce fondu (sbírky): Vikariátní úřad Kamenice nad Lipou (1785 - 1960)
Tematický popis: Fond obsahuje kompletní řadu správních knih a vizitační protokoly z let 1788-1891, dále jsou ve fondu dochovány cenné písemnosti charakteru správního (politické výnosy, vnitrocírkevní předpisy, statistická šetření, vizitační agenda, evidence náboženských společností a organizací, záležitosti nekatolické a židovské, matriční předpisy a revize matrik, sňatkové dispenzy a šetření o nich, to vše z let 1785-1945), dále písemnosti charakteru hospodářského a finančního (přehledy a revize kostelních účtů, příjmů a vydání, berní a daňové předpisy , výnosy o osobních příjmech duchovních a o nadacích, záležitosti stavební, přehledy movitého a nemovitého majetku far, to vše z let 1791-1942), všeobecné personální záležitosti (předpisy o funkcích, čestné hodnosti, jmenovací dekrety, konkurzy a generální konkurzní zkoušky na uprázdněná obročí, kněžská výpomoc, kaplanské smlouvy a nábor vojenských kaplanů a kaplanů pro vojenské špitály, to vše z let 1790-1930), záležitosti jednotlivých far řazené abecedně podle míst v nichž byla sídla farností a v rámci jednotlivých farností spisy členěny podle věcného hlediska do jednotlivých agend - správních, pastoračních, personálních, matričních, majetkových, finančních, stavebních a školských záležitostí (/1628/ 1785-1945 /1954/); v rámci agendy personální osobní spisy řazeny abecedně zvlášť pro správce obročí a zvlášť pro kaplany. Velmi důležitým souborem jsou spisy školského charakteru: kompletně dochovaná školní fase z let 1782-1869, řazená abecedně podle sídel jednotlivých škol, vzory a manuály pro zpracovávání celkových přehledů a přehlední tabely o stavu škol, soupisy školou povinných dětí (nekompletní, /1796/ 1819-1864), sumární přehledy a výkazy o školách, školní knihovny, zahrady a stromové školky, vlastní agenda školdozorců (1806-1869 /1908/), vizitace škol a vizitační zprávy (1806-1877 /1907/), korespondence s orgány školské správy, metodické pokyny a návody, záležitosti školní docházky a výuky náboženství, všeobecné personální předpisy pro učitelský personál, hospodářské a finanční záležitosti škol a penzijní zabezpečení učitelů, učitelských vdov a sirotků. Spisy jednotlivých škol řazeny abecedně podle míst, v nichž byla sídla škol, spisy rozděleny podle jednotlivých agend a v rámci každé školy přiřazeny personální spisy učitelů, kteří na škole působili (to vše z let 1788-1869 /1925/). V rámci fondu dochovány poštovní deníky, knihy výnosů z nadací a jiné účetní písemnosti včetně duplikátů zádušních účtů a kostelních účtů, seřazených abecedně podle sídel jednotlivých farností (/1766/ 1795-1945). V rámci dokumentace dochovány dobové tisky vyhlášek a nařízení, jednotlivá čísla katolických periodik, reklamy, nabídky zboží, plakáty, pozvánky a tištěné modlitby (1806-1940). Komplementární materiál k tomuto fondu se nachází v SOkA Pelhřimov v rámci fondů jednotlivých farních úřadů kamenického vikariátu, AM Kamenice nad Lipou a OÚ Kamenice nad Lipou. Další písemnosti součástí archivu arcikněžského úřadu v Jindřichově Hradci (nedochováno). Písemnosti o vzniku vikariátu a jeho organizaci součástí archivu českobudějovické biskupské konzistoře v SOA Třeboň.
Archivní pomůcky
MARTÍNKOVÁ LENKA: VIKARIÁTNÍ ÚŘAD KAMENICE NAD LIPOU, (1628) 1785 - 1945 (1954). Inventář, 1999, s. 96, ev.č. 180.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Re: SOA v Pelhřimov

Příspěvekod Vizi » úte črc 28, 2009 11:01

Petr.1965 píše:Zkuste mrknout, třeba se Vám něco bude hodit...

Název fondu (sbírky): Vikariátní úřad Kamenice nad Lipou
Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov


Díky moc, to je ono co hledám marně v třeboňských fondech :roll: No to bude hezké, fond velkostatku Kamenice je v Třeboni a fond Vikariátního úřadu v Pejřimově
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Pejřimov...

Příspěvekod Petr.1965 » úte črc 28, 2009 11:44

...tak hurá do Pejřimova !! Ale do archivu...krenatoriun si nechte na jindy :) :). Jestli můžu - pár užitečných odkazů při hledání, která ves kam patří, pod kterou farnost : http://www.diecezehk.cz/dieceze/vikaria ... c_kralove/
Je to sice odkaz na Hradecko, ale stačí se proklikat podle biskupství a vikariátů...
A pak stačí zadat do odkazu : http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/index.php
Doplnit jen místo vzniku fondu, odhadovaný časový rozsah ( např.1700-1950 ), skupiny tématické evidence (rozbalit a vybrat třeba 230000 = církevní instituce) a pak kliknout na hledání...
Snad jsem Vám to vysvětlil, jak jsem došel k Vašemu seznamu fondů...
Zdraví Petr!
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod JUn » pon srp 03, 2009 12:39

Claricii i Petru.1965 děkuji i já. Chtěl jsem sem časem napsat úplně stejnou otázku, ale říkal jsem si, že dřív zpracuji další větve.... Zdravím Viziho, krajana z Kamenice nad Lipou, co mu taky jména předků vzal velký oheň. :(
JUn
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 02, 2009 1:14
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod JUn » pon srp 03, 2009 12:56

Apropos, pro Petra.1965: v Pejru žádné krematorium není (dost často mě tam taky lidi posílají, když se zmíním o Pejru) 8)
JUn
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 02, 2009 1:14
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Vizi » čtv srp 13, 2009 11:33

JUn píše:Chtěl jsem sem časem napsat úplně stejnou otázku, ale říkal jsem si, že dřív zpracuji další větve....


Zdravím i já krajana, byť v tomhle případě jsem krajanem z 1/8, z daného kraje pochází pouze rodina Houserů, tedy mé prababičky z matčiny strany. Nicméně dnes jsem k danému tématu objevil vydání pořadu Kořeny pana Aloise Sassmanna, kde je prakticky kompletní odpověď na to, po čem se pídíme.
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 15 návštevníků