Bylo možné se rozvést?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod Zora » pon úno 03, 2014 18:04

Vzhledem k tomu, že jsem odpovídala na dotaz k rozvodu v roce 1695, je jasné, že se odpovědi vztahují k ŘK náboženství, jako jedinému, tehdy platnému.

http://brno.biskupstvi.cz/cirkevnisoud/
Nemusíte nic zjisťovat, tady si to přečtěte a pro sebe považuji dané téma za uzavřené.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bylo možné se rozvést?

Příspěvekod IvoD » úte úno 04, 2014 13:24

Ahoj,

omlouvám se za zmatek, který jsem asi způsobil - u odpovědí v tomto příspěvku psaných v přítomném čase ("platilo, co platí dnes. Církevní sňatek nelze zrušit (velmi obtížně a s vysokými náklady lze získat neplatnost)", "Schvalování se ale provádí ve Vatikánu." apod.) jsem chápal, že tyto věty mluví o současnosti a k současnosti jsem se i vyjadřoval (a to žel nesprávně - žádost se neposílá na arcibiskupství jak jsem psal, to mne paměť klamala).

Pro současnost a ŘK církev platí následující (viz. vyjádření advokátky z církevního soudu, kterou jsem poprosil o vyjádření):

Žádost o neplatnost manželství se podává k příslušnému soudu 1. instance (ČR v současné době existují církevní soudy v Brně, Olomouci, Praze, Hr.Králové a Plzni). Je-li manželství prohlášeno za neplatné (nebo za platné a některá ze stran se odvolá), pak spis putuje k odvolacímu soudu, tj. k soudu 2. instance:
  • pro brněnský soud je to Interdiecézní soud v Olomouci, tj. soud metropolity (arcibiskupa olomouckého)
  • pro české soudy je to Metropolitní soud v Praze, tj. soud metropolity (arcibiskupa pražského)
  • byl-li soudem první instance soud v Olomouci, rozhoduje o odvolání soud v Praze (a opačně).
Protože se může stát, že rozhodnutí obou instancí se mohou lišit – např. brněnský soud se vysloví pro neplatnost manželský, odvolací soud v Olomouci rozhodne o platnosti manželství (aby mohla být prohlášena neplatnost manželství, musí existovat dva shodné rozsudky), pak je možné, aby se žadatelé odvolali k soudu Římské roty, který rozhodne s konečnou platností. Takže neplatí, že by se každá žádost posílala „do Vatikánu“. Před soudem Římské roty neprobíhá žádné další schvalování rozsudků vydaných místními církvemi, ty nabývají účinnosti plynutím času a nikoliv schválením nějakého dalšího soudu. Soud Římské roty sídlí ve Vatikánu – je možné ho nalézt na oficiálních stránkách Vatikánu: http://www.vatican.va/roman_curia/tribu ... dex_it.htm (nebo jiná jazyková mutace).

Poplatky spojené s prohlášením neplatnosti si můžete najít na stránkách našeho soudu http://brno.biskupstvi.cz/cirkevnisoud/?pg=dokumenty (viz záložka poplatky). Rozhodně nedosahují závratných výšek ve srovnání s poplatky u civilního soudu a „cena“ za řízení před první instancí (včetně zastoupení církevním advokátem) nepřesáhne 10 tis. Kč. Je nutné se uvědomit, že řízení probíhá soudním způsobem, tj. výslechy svědků, znalecké posudky, obhajoby atd. Soudní spis mívá několik set stran (samozřejmě s ohledem na náročnost kauzy, množství svědků atd.). Existuje-li důvod pro neplatnost manželství, který byl v řízení důkazně prokázán, pak neplatnost manželství prohlášena skutečně je. Pokud se žadatel obrátí na církevního advokáta, pak ještě před zahájením řízení může obdržet informaci, zda má cenu žádost podávat či nikoliv. Dalším sítem je rozhodnutí o přijetí / odmítnutí žaloby – předseda senátu, který dostane žalobu na stůl, zkoumá, zda skutečně žadatel správně vnímá, že manželství nebylo uzavřeno platně (tj. manželská smlouva nevznikla) nebo zda k rozpadu manželství došlo až z důvodů, které nastaly po jeho uzavření (nevěra manželů, alkoholismus apod.). Pokud žadatel odmítnutou žalobu nedoplní, řízení končí. Ohledně statistiky – zastupuji manžele, tj. spolu s nimi obhajuji neplatnost manželství, a naprostá většina mých kauz končí prohlášením neplatnosti manželství (a je i potvrzována odvolacím soudem). Není to nějaké „čachrování“ s důkazy, ale skutečně dobrá příprava každého řízení a sledování jeho průběhu. Stává se též, že žadatel ukončí řízení v jeho průběhu, pokud zjistí, že tvrzená fakta se nedaří prokázat (takto ukončená řízení mohou být opětovně zahájena, pokud např. žadatel sežene nový důkaz, objeví nového svědka apod.). Rovněž tak je velmi obtížné, aby před soudem vystupovali zmanipulovaní svědci – svědectví je velice náročné, každý důkaz hodnotíme zvlášť a spolu s jinými, takže lze i díky profesní zdatnosti soudců a obhájců zjistit, kde je co „podvrženo“.


Takže co jsem pochopil:
  • kde se provádí schvalování - jak jsem pochopil z výše citovaného "naprostá většina kauz" se vyřeší v rámci církevních soudů na území ČR, do Vatikánu putuje jen část zbytku z této "naprosté většiny" (pouze případy, kdy jedna instance soudu řekne ANO a druhá NE)
  • vysoké náklady - protože o neplatnost manželství se bude žádat patrně v případě rozvodu, asi se manželé budou přít o daleko vyšší částky a rozvodová stání budou rovněž asi dražší, než lze nalézt v uvedeném ceníku (samozřejmě můžeme pak diskutovat, jestli je částka 10 tis. Kč vysoká nebo ne)
  • velmi obtížně - pokud na to právo máte, tak to dostanete, pokud na to právo nemáte, tak nepomůže žádná síla. A protože "naprostá většina mých kauz končí prohlášením neplatnosti manželství (a je i potvrzována odvolacím soudem)", nemyslím si, že by to v případě nároku bylo obtížné ("Existuje-li důvod pro neplatnost manželství, který byl v řízení důkazně prokázán, pak neplatnost manželství prohlášena skutečně je"). Tedy spíše bych řekl - buď je to jednoduché nebo nemožné.

Howgh - domluvil jsem :D
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků