VYŘEŠENO Matrika Praha

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod minehava » sob pro 28, 2019 18:02

Dobrý den, dosud jsem hledala v Archivním katalogu měs. Ph pouze vnější obvody jako je Vinoř např a bez problemu, ale nedaří se mi najít narozeného- Praha- 1874 (konkrétnější místo neznám), ani v SOA Ph mi to nešlo, mužete mi prosím poradit jak na to? Jde mi jen o to, v kterých matrikách hledat.
Přikládám zápis z matriky, jedná se o zápis vpravo dole konkretně o- Vincenc Procházka.

https://ebadatelna.soapraha.cz/d/4858/241
Naposledy upravil minehava dne sob pro 28, 2019 19:45, celkově upraveno 2
minehava
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte pro 17, 2019 16:03
Bydliště: Praha 9 Kbely
Oblast pátrání: Kbely, Vinoř, Přezletice, Satalice, Ctěnice, Kaliště, Stará Boleslav, Křenek, Zápy .....
Rodokmen online: My Heritage

Re: Matrika Praha

Příspěvekod Menya » sob pro 28, 2019 18:40

Naposledy upravil Menya dne sob pro 28, 2019 18:49, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Matrika Praha

Příspěvekod minehava » sob pro 28, 2019 18:41

Děkuji Vám moc :) i za nález zapisu, jdu se podívat. Moc jste mi pomohla. E.

Tak mám přečtené, tušila jsem zádrhel. Otce vypatrat asi bude nemožné. Přesto jsem moc ráda, že jsem našla souvislosti a vím jak hledat v matrikach Praha.
Rikala jsem si, že je zvlastní, že je narozen v Praze, když pobývá Vosnice a matka také mimo pražská. Asi to tak chodilo u nemanželských dětí....
Ještě Vám jednou moc a moc děkuji za pomoc.
minehava
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte pro 17, 2019 16:03
Bydliště: Praha 9 Kbely
Oblast pátrání: Kbely, Vinoř, Přezletice, Satalice, Ctěnice, Kaliště, Stará Boleslav, Křenek, Zápy .....
Rodokmen online: My Heritage

Re: Matrika Praha

Příspěvekod Zora » ned pro 29, 2019 10:11

minehava píše:Děkuji Vám moc :) i za nález zapisu, jdu se podívat. Moc jste mi pomohla. E.

Tak mám přečtené, tušila jsem zádrhel. Otce vypatrat asi bude nemožné. Přesto jsem moc ráda, že jsem našla souvislosti a vím jak hledat v matrikach Praha.
Rikala jsem si, že je zvlastní, že je narozen v Praze, když pobývá Vosnice a matka také mimo pražská. Asi to tak chodilo u nemanželských dětí....
Ještě Vám jednou moc a moc děkuji za pomoc.


Je o Zemskou porodnici u Apolináře, , která byla zřízena především pro porody svobodných matek. Není nic zvláštního, že dívka přijela z venkova porodit v Praze, nebo mohla v Praze působit i jako služka. Hledejte na fóru nebo na googlu info o porodnici u Apolináře, resp. Zemská porodnice Praha.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod minehava » ned pro 29, 2019 11:44

Nemocnici info jsem si vyhledala, jen bych ještě ráda zjistila, kdy se Anna odstehovala z Vlasimi do Vosnice, pokud se stehovala. Abych vedela, kde hledat otce. Zkusím si najit vice záznamu o Anne. Při narození Vincence je uvedeno jen bydliště otce Anny. Anna rozená Vlašim. Svatba tedy neni a az pak Vosnice. Umrti jeji možná Vlašim, možná Vosnice. Pokusím se najít.
minehava
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte pro 17, 2019 16:03
Bydliště: Praha 9 Kbely
Oblast pátrání: Kbely, Vinoř, Přezletice, Satalice, Ctěnice, Kaliště, Stará Boleslav, Křenek, Zápy .....
Rodokmen online: My Heritage

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » ned pro 29, 2019 14:05

Je o Zemskou porodnici u Apolináře, , která byla zřízena především pro porody svobodných matek. Není nic zvláštního, že dívka přijela z venkova porodit v Praze, nebo mohla v Praze působit i jako služka.
Z


Jak píše Zorka, nejspíš se jednalo o služku. Někdy se dají najít v Pobytových přihláškách http://digi.nacr.cz/prihlasky2/ ale bohužel Vaše Anna v nich není - je tam pouze záznam z domácnosti vdovy Valburgy Vernerové se seznamem členů její domácnosti, kde je nějaká "Anna Procházková služka" napsaná - ale je to bez data a jakýchkoliv dalších záchytných bodů. http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session=b7661f7b7c2be916c50d4f73c789e62bf79b89ed8e9eff62dcdf0fbc6dc45e3c&action=image&record=1

Možná až bude dokončena v AHMP digitalizace soupisu pražských obyvatel s jinou domovskou příslušností http://www.ahmp.cz/index.html?mid=83&wstyle=0&page=%27%27 , najdete ji tam - ale to bude trvat tak počítám dalších 5 let, zatím jsou uprostřed písmene K. Nevím jaké jsou možnosti nahlédnout do dosud nezpracovaných záznamů, ale asi minimální.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod Zora » ned pro 29, 2019 14:08

Stejně tak není jasné, zda se do obce Osnice odstěhovala matka, nebo následně až její syn, je třeba pracovat se všemi variantami. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod minehava » ned pro 29, 2019 14:25

Upřímně obdivuji Vaše znalosti a schopnosti vyhledat jakykoliv záznam.
Možná je to ona. Určitě uložím. To by jsem nikdy nenalezla. Je to zatím jediná stopa kterou od Vás mám. Vytvořím si seznam, kde je všude možné nalezt nějaké udaje. Zatím vím jen o malo zdrojich a nalezt je mi take trva zatim dlouho, nekdy nenajdu.
Služka byt určitě mohla. Jeji otec byl měštan a pernikar. Měla asi nepřiliš pěkný život. Třeba měla i další děti, to by mohla byt stopa take. Jenže se ji narodily buh vi kde .)
Velké díky za pomoc a podporu při hledání a uceni se hledat.

Nemuzu si pomoc, nejspis se mi to jen zda, ale mám pocit, ze ma praprababicka, dcera Vincence něco povidala o Vernerovych, i o dochazeni slouzit za jejiho mladi v Praze. Ale to uz je dlouho a nevim vubec jiste. Prababicka se narodila v Osnici, ale pote se vdala do Kbel Praha.

Muze se jednat o jeji matku, Anna si vzala Vincka a byla myslim sluzka, pobyvala i v Praze pozdeji. Anna Procházková.
Při naletu prisla o oko za valky. Strepina. Narodilo se jim dvanact deti. Neprezilo jich deset nalet na Kbely, udajně. (zatim jsem nedohledala a nevim presny pocet) Našla jste mou prapraprababičku myslim si.
minehava
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte pro 17, 2019 16:03
Bydliště: Praha 9 Kbely
Oblast pátrání: Kbely, Vinoř, Přezletice, Satalice, Ctěnice, Kaliště, Stará Boleslav, Křenek, Zápy .....
Rodokmen online: My Heritage

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod Entita » ned pro 29, 2019 16:05

Ještě si dovolím upozornit na jednu možnost - v nalezeném záznamu narození Vincence je matka Anna jmenovaná Prochaska, což nemusí být náhoda.
Zkusila jsem hledat v konskripcích a našla jsem jednu možnou Annu Prochaska se zřejmě bratrem Karlem - je narozena 1853, dalo by se spekulovat o možnosti, že v Praze coby sirotci mohli být u příbuzných - paní Karásková je rozená Prochásková a možná teta. Záznam by měl být z roku 1862, Anně tou dobou 9 let, mladšímu Karlovi pouhých 5 let.
Zde odkaz: http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session=0b0efb4dcf3356177a67061e6cd38f317a18cfe83cc596f491ee85057e01a2c4&action=image&record=31

Každopádně dívka sirotek neměla na růžích ustláno, že byla ve službě, je víc než pravděpodobné a trochu bych se s touto osobní historií bála, že "najít" otce bude neřešitelné - ne že by to nebylo možné, ale dívky v takto nuzné situaci trpěly mnohem víc než mladickým vzplanutím a bolestným následkem tím, že bývaly podsouvány vplen postarším (bohužel i příbuzným) pánům domácím, nebo i mladým, které bylo potřeba držet doma... Dívka byla samozřejmě nucena mnoha způsoby toto držet v absolutním mlčení a jinou moc možnost, než sáhnout si na život nebo odejít s outěžkem živořit a padat hlady neměla...

Ještě doporučuju pohledět na rodné místo paní Karáskové rozené Procháskové - úplně to nevypadá na Vlašim, může to být taky třeba platné? A je tam víc možností Anny Prochaska, tato se zdá pravděpodobná, ale možná správná bude jiná. Přeju úspěšné hledání.
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod minehava » ned pro 29, 2019 16:33

Ano, všimla jsem si, že je dřive uvaděno přijmení se S, ptala jsem se na to vcera rodicu, jak je to s pismeny ve jmene. Nevi se.
Urcite to je zajímave a dekuji. Ano, meli to moc těžké. I od babicky jsem slychala, že to nebylo dobre období. Zahledla jsem pri hledani Anny jmeno mozneho bratra. Urcite znovu vyhledam a je mozné, že to tak bylo, jak píšete. To by mě nikdy nenapadlo. Vim, že nalezt otce je tezke v takovych pripadech, ale jak vidim, je možné i tak zjistit plno pro mě uzitecnych informaci a poznat blize jejich zivoty a o to mi jde predevším.
Možná to bude jejich příběh. Asi smutný, ale jsem tu diky jejich sile prezit i takové těžké osudy. Děkuji.
Naposledy upravil minehava dne ned pro 29, 2019 16:40, celkově upraveno 1
minehava
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte pro 17, 2019 16:03
Bydliště: Praha 9 Kbely
Oblast pátrání: Kbely, Vinoř, Přezletice, Satalice, Ctěnice, Kaliště, Stará Boleslav, Křenek, Zápy .....
Rodokmen online: My Heritage

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » ned pro 29, 2019 16:39

Anna opravdu asi byla polosirotek. Když si najdete ve vlašimské matrice její narození (1852) https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13715/77 a propátráte se k jejím rodičům, zjistíte že její matka zemřela roku 1874 ve vlašimském špitále jako vdova https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13700/148, úmrtí otce Karla jsem nenašla. V roce 1860 zemřeli pravděpodobně oba rodiče otce Karla, Marie 19.2. a Matěj 13.11. - jsou zapsáni v čísle 114 jako výminkáři, Karel tedy tou dobou nejspíš ještě žil. Není ale nikde psán jako perníkář ale jako tkadlec, vlašimský měšťan.
Mohla tedy Anna být opravdu v Praze u příbuzných (u tety). Ale našla jsem ve Vlašimské matrice i datum jejího sňatku v roce 1875 https://ebadatelna.soapraha.cz/d/13699/134# kdy si bere jistého Josefa Jelínka. Otec Vincka to nejspíš nebyl, jinak by byl tímto sňatkem legitimován. sňatkem
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod minehava » ned pro 29, 2019 16:48

Neuvěřitelné. To by mě nikdy nenapadlo. Zni to velmi verohodne a nejspise to tak bude. Nevím, jak se vam mohu odvdecit, moc rada bych. Na to bych nikdy neprisla bez Vás.
Vincenc se narodil 1874 a rok pote mela svatbu. Stale tedy pobyvala ve Vlasimi a do Prahy jela jen za ucelem porodu. Nebo byla ve vychove jine rodiny a pote se vratila domu. Myslite, že byl Vincek v jeji peci i po svatbe? Vzal by si tenkrát muz zenu s ditetem?
Naposledy upravil minehava dne ned pro 29, 2019 17:09, celkově upraveno 2
minehava
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte pro 17, 2019 16:03
Bydliště: Praha 9 Kbely
Oblast pátrání: Kbely, Vinoř, Přezletice, Satalice, Ctěnice, Kaliště, Stará Boleslav, Křenek, Zápy .....
Rodokmen online: My Heritage

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod Věra Mátlová » ned pro 29, 2019 17:00

Ale na to časem přijdete - osvědčený postup je, dohledat všechny dostupné informace u 100% jistých osob - tedy u Anny Procházkové, pak se například (v novějších zápisech po roce 1771, kdy byla zavedena čísla domů) dá podle bydliště zjistit a odvodit co se v průběhu času v tom domě událo - někdy tam bývá zdánlivě drobná informace která Vás navede dál.
A postupně se Vám přidají další užitečné znalosti - třeba ta o porodnici u Apolináře, nebo možnost najít osobu pobývající v Praze podle policejních přihlášek ...
tak přeju hodně trpělivosti a úspěchů!
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod Zora » ned pro 29, 2019 17:08

Věra Mátlová píše:Ale na to časem přijdete - osvědčený postup je, dohledat všechny dostupné informace u 100% jistých osob - tedy u Anny Procházkové, pak se například (v novějších zápisech po roce 1771, kdy byla zavedena čísla domů) dá podle bydliště zjistit a odvodit co se v průběhu času v tom domě událo - někdy tam bývá zdánlivě drobná informace která Vás navede dál.
A postupně se Vám přidají další užitečné znalosti - třeba ta o porodnici u Apolináře, nebo možnost najít osobu pobývající v Praze podle policejních přihlášek ...
tak přeju hodně trpělivosti a úspěchů!


Hlavně číst naprosto všechny podrobnosti a pokud možno - držet se jedné rodové linie, nepřeskakovat k dalším předkům. Vše zapisovat - ne na papírky, ale do nějakého systému
Bez čtení to opravdu nejde.
Procházková, - Prochásková - jde stále o jedno příjmení, zapsané dvěma různými způsoby, dříve se na pravopis nehledělo (pokud už vůbec existoval) a vždy záleželo na zapisujícím knězi, jakou variantu zvolil. V tom Vám prarodiče, rodiče vůbec nemohou poradit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO Matrika Praha

Příspěvekod minehava » ned pro 29, 2019 17:17

No, urcite souhlasim s tim dohledavanim a vim, že preskakuji z jedne vetve na druhou. Bohuzel mi stale nejde cist starsi matriky a zastavi me to. Snad casem a prave pri postupnem cteni od novejsich zapisu mi to pujde lepe :)
Jste moc fajn a dekuji moc a vsem preji hezky večer :)
minehava
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte pro 17, 2019 16:03
Bydliště: Praha 9 Kbely
Oblast pátrání: Kbely, Vinoř, Přezletice, Satalice, Ctěnice, Kaliště, Stará Boleslav, Křenek, Zápy .....
Rodokmen online: My Heritage

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků