Dvě čísla popisná

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dvě čísla popisná

Příspěvekod Lasztovicza » pon črc 07, 2014 11:30

Začal jsem si vést deníček, kde si zapisuji všechna čísla popisná mých předků. Mám tam tři kolonky: Č.popisné při narození, při svatbě a při úmrtí. Jenže při jedné svatbě jsem narazil na čísla popisná dvě. Které číslo označuje ten dům, ve kterém předek bydlel při svatbě?

http://bayimg.com/DApbkAaFc

Svatba mého předka - první záznam v levo. Dvě čísla popisná se objevují u všech lidí v této matrice.

Děkuji za vysvětlení :)
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod powery » pon črc 07, 2014 11:55

Nemohlo jít třeba o číslo orientační nebo přečíslování čísla popisného? viz
Kód: Vybrat vše
https://cs.wikipedia.org/wiki/Označování_domů
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod Zora » pon črc 07, 2014 12:00

Zkuste pátrat přímo v historii konkretní obce (já ji nepřečtu) , přečíslování se většinou v historii uvádí, nebo je to třeba důsledek sloučení obcí, osamostatnění dvoru a podobně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod Lasztovicza » pon črc 07, 2014 12:06

Je to obec Valašská (tehdy Velká) Bystřice. Asi budete mít pravdu, že šlo o přečíslování. Ten Josef Křiva se totiž narodil na č. popisné 10 a zemřel č. popisné 164. Půjde asi o tentýž dům, akorát že z desítky byl přečíslován na 164. Děkuji Vám moc za pomoc.
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod Zora » pon črc 07, 2014 12:22

Číslování domů bylo uzákoněno v době vlády Marie Terezie v únoru 1770 a ve většině obcí proběhlo od podzimu 1770 do roku 1771. Zpočátku nemělo charakter trvalého označení, ale pořadového čísla v konkrétním soupise, třebaže dům byl číslem až do dalšího přečíslování „popsán“ křídou na vrata či dveře. Číslování se provádělo s pomocí vojska v přirozeném sledu tak, jak lze obec postupně projít, obvykle po směru chodu hodinových ručiček. Začínalo obvykle nejdůležitější, zpravidla veřejnou budovou (panské sídlo, fara, rychta, nejbohatší usedlost). U obcí ležících podél silnice číslování obvykle začínalo prvním domem po pravé straně vesnice ze strany, kterou přijíždí vrchnost, po opačné straně se pak vracelo. Domovní čísla bývala napsána na dřevěné, plechové, popř. keramické tabulce, vytažena v omítce nebo provedena štukem. Ve vesnicích většinou od té doby číslování již nebylo měněno, takže okruh čísel z roku 1770 i sled čísel přidělených po roce 1770 poskytuje dobrou informaci o postupu vývoje obce. Ve městech byly většinou budovy od té doby několikrát přečíslovány. První vlna přečíslování proběhla v letech 1805–1815.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ozna%C4%8D ... _dom%C5%AF
Z.

PS Na netu je také k nalezení pěkný článek o historii pošty ve Vaší Bystřici.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod powery » pon črc 07, 2014 12:29

Odkaz jsem posílal už v první odpovědi ;)
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod Zora » pon črc 07, 2014 14:22

:wink: i to se stává.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod Lasztovicza » pon črc 07, 2014 16:09

Děkuji za pomoc. Přečetl jsem si i ten článeček o poště ve Val. Bystřici. Děkuji za dobrý tip :)
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod Zora » pon črc 07, 2014 16:23

:oops: Odkaz jsem nemnožila cíleně, jen jsem si to nezkontrolovala, prohlížela jsem více možných odkazů....

Ono je tam toho o této Bystřici velice mnoho... národopis především...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dvě čísla popisná

Příspěvekod Lasztovicza » pon črc 07, 2014 21:40

Vůbec nevadí, že je odkaz dvakrát, alespoň si to dvakrát přečtu a zopakuju si to. Máte pravdu. O Valašské Bystřici je toho hodně. Třeba i tady na fóru jsem našel "Vlastivědu moravskou - okres Rožnov", a i tam bylo o Valašské Bystřici a sousedních obcích mnohé (dokonce tam byly zmínky o mých předcích a příbuzných).
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků