svátost nemocných - poslední pomazání

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod Zora » ned čer 22, 2014 6:12

Jak dlouhá doba mohla uplynout mezi posledním pomazáním a úmrtím?
Jde mně o to, zda odstup cca 5 měsíců je možný, případně, za jakých podmínek by vůbec mohlo toto poslední pomazání platit i po uplynutí tak dlouhé doby.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod Radix » ned čer 22, 2014 6:31

Pokud jsem to pochopil dobře z odkazu, na uplynulé době nezáleží.
http://katolicky-katechismus.cz/categor ... 6ZpGv51PFY

O.T.: "Duše totiž neopouští tělo umírajícího s posledním výdechem, ale až později."
To by mě zajímalo, kdo a jak to zjistil.
Radix
 
Příspěvky: 3203
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod Zora » ned čer 22, 2014 7:29

Děkuji, pomohl jste mně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod Brasl » ned čer 22, 2014 8:37

Poslední pomazání mohl a může, přijmout kdokoli i několikrát. Naopak je často připomínáno, aby z pověrčivosti jej neodkládali až na poslední chvíli. Případně se uvádí, že má nemocnému ulevit na duši a spolupůsobit i na uzdravení. Na čase tedy nezáleží.

721. Kolikrát můžeme poslední pomazání přijmouti? Poslední pomazání můžeme přijmouti, kolikrátkoli nebezpečně onemocníme nebo v tétéž nemoci do nového nebezpečenství života upadneme.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3046947
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod Zora » ned čer 22, 2014 8:54

Brasl píše:Poslední pomazání mohl a může, přijmout kdokoli i několikrát. Naopak je často připomínáno, aby z pověrčivosti jej neodkládali až na poslední chvíli. Případně se uvádí, že má nemocnému ulevit na duši a spolupůsobit i na uzdravení. Na čase tedy nezáleží.

721. Kolikrát můžeme poslední pomazání přijmouti? Poslední pomazání můžeme přijmouti, kolikrátkoli nebezpečně onemocníme nebo v tétéž nemoci do nového nebezpečenství života upadneme.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=3046947


Tyhle odkazy jsem si našla , ale moc nerozumím jedné věci.
V úmrtních matrikách je kolonka pohřbil - to je jasné
ale pak je tam ještě kolonka o "něčem", kde bývá datum předcházející úmrtí , jméno kněze , někdy je v ní napsáno - kněz nevolán.
Předpokládala jsem, že jde o kolonku se zápisy, kdy kněz udělil svátost nemocných. Skoro vždy je tohle datum velice blízké úmrtí. Mám zápis, kde je na rozdíl od okolních zápisů zapsáno datum 5 měsíců před úmrtím. (r. 1922)
Jde spíš o omyl v zápise nebo o platné datum.
Omlouvám se, že výjmečně nepřikládám odkaz, jde o velmi osobní problém, zápis je naprosto čitelný i pro mě:-))), tam bych chybu nehledala.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod kulan » ned čer 22, 2014 10:40

Setkal jsem se s tím několikrát, že svátost byla udělena i několik měsíců před smrtí, takže hlasuji pro platné datum.
kulan
 
Příspěvky: 186
Registrován: pát dub 30, 2010 16:44
Oblast pátrání: Lnářsko, Posázaví, okolí Loun, Česká Kamenice, Nymbursko

Re: svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod Zora » ned čer 22, 2014 10:58

kulan píše:Setkal jsem se s tím několikrát, že svátost byla udělena i několik měsíců před smrtí, takže hlasuji pro platné datum.


Děkuji, zatím jsem právě těmhle zápisům - kolonkám moc pozornosti neěnovala, neb i sňatek prarodičů se udál na úřadě (1900). Bohužel, je to moje chyba, člověk by se měl snažit aspoň porozumět. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod eMKa » ned čer 22, 2014 12:03

kulan píše:Setkal jsem se s tím několikrát, že svátost byla udělena i několik měsíců před smrtí, takže hlasuji pro platné datum.

souhlasím
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: svátost nemocných - poslední pomazání

Příspěvekod Zora » ned čer 22, 2014 15:03

díky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků