Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Příspěvekod Hrdlo » úte dub 29, 2014 18:51

Dobrý den,

obracím se sem s prosbou o radu. Při pátrání po rodičích jednoho z mých předků jsem narazil na zádrhel. Z matriky oddaných jsem zjistil, že Josef Petřík se oženil v roce 1829 v obci Dobrčice ve věku 24 let. Matrika zemřelých uvádí, že zemřel roku 1852 v Dobrčicích ve věku 47 let. Narození tedy vychází na rok 1804 až 1805. Prohledal jsem proto matriku narozených v obci Přestavlky a našel jsem tři Josefy Petříky. Všichni se ale narodili mezi léty 1798 a 1800. Josefa, narozeného 1804 až 1805, jsem nenašel. Tomuto období odpovídá jen narození Ignáce Petříka (1804). Hledání v matrikách v Dobrčicích a v okolních vesnicích bylo neúspěšné.

Buď je tedy v matrice oddaných a zemřelých chyba a Josef se narodil dřív.
Nebo byl Josef pokřtěn jako Ignác a Josef bylo druhé jméno.
Nebo záznam narození úplně chybí.

Nevím, jak teď postupovat dál. Poradíte mi prosím?

Děkuji.
Hrdlo
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 27, 2014 0:16

Re: Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Příspěvekod Zora » úte dub 29, 2014 19:15

- On vůbec nemusí být rozený z Dobrčič, svatby se odehrávaly v místě bydliště nevěsty a u svatby je zapsáno místo původu (bydliště v době svatby) ne místo narození
-Věk 24 roků při svatbě vyžadoval souhlas rodičů, aspoň zmínka by měla být uvedena.¨
- Věk v době úmrtí nemusí být směrodatný, běžná odchylka,
ale v souvilosti s věkem při svatbě (pokud by byl starší, byl by zletilý) asi nepůjde o chybu...
-U svatby by mohly být uvedeny podrobnosti o rodičích ženicha, nedá se z toho něco usoudit?

Jinak hledat další děti tohoto svazku, případně svatby , zda nejsou uvedeny bližší podrobnosti.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Příspěvekod Hrdlo » úte dub 29, 2014 19:25

Děkuji za odpověď. Zapomněl jsem dodat, že v zápise o svatbě je u ženicha uvedeno Přestavlky. Zde to je (1829): http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=11

Nejsem dobrý čtenář starého písma. Dá se z toho vyčíst ještě něco zajímavého?
Hrdlo
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 27, 2014 0:16

Re: Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Příspěvekod Zora » úte dub 29, 2014 19:36

Místo uvedené u ženicha je vždy v době svatby. netýká se místa narození.
JInak sorry, přečíst zápis musí někdo jiný, blbě vidím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte dub 29, 2014 19:45

U Josefa je tam povolání Inman- tak bych spíš věřila, že je z Přestavlk.
A kolegové: co se tam píše v poznámce o Přestavlcích sub No.9?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Příspěvekod Zora » úte dub 29, 2014 19:59

to, že je Inman, by mohlo svědčit právě o tom, že se pohyboval, nebyl vázán k půdě, hledal obživu i bydlení u někoho¨,
Z
Naposledy upravil Zora dne úte dub 29, 2014 20:34, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Příspěvekod Hrdlo » úte dub 29, 2014 20:06

To je pravda. Zdá se mi ale nepravděpodobné, že by přišel odněkud z daleka. V Přestavlkách a Dobrčicích (vesnice hned vedle sebe) bylo Petříků v té době spousty.
Hrdlo
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned dub 27, 2014 0:16

Re: Přestavlky, 1805, Josef vs. Ignác

Příspěvekod Věra Mátlová » úte dub 29, 2014 20:09

der obrigkeit(liche) Meldzettel des Guts Przestawlk = úřední ohlašovací(pobytový) lístek ze statku Přestavlky je (zřejmě uložen ve farním archivu) pod číslem 9
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků