(ne)manželský syn

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

(ne)manželský syn

Příspěvekod Lucinka19 » pon bře 24, 2014 15:12

Možná už jste se někdo setkal s něčím podobným. Jak jste to řešili?

6. generace: narozen František (1836), otce Václava, jehož otcem byl Tomáš.
7. generace: narozen Václav (1802), otce ---, matka ovdovělá - z toho jsem usoudila, že se Václav narodil až po smrti svého otce Tomáše; ve stejné matrice jsem nalezla i zápisy o narození jeho sourozenců na stejném č.p., takže tohle sedí určitě. I zápis o oddání říká: Václav, syn Tomáše.
JENŽE!
8. generace: narozen Tomáš (1742), který umírá 1797 na témže č.p.! Tedy téměř 5 let před narozením Václava. Jiný Tomáš tam v té době nezemřel.

Napadá vás, co s tím? Nechce se mi zatím smiřovat s tím, že si matka "odběhla" k sousedovi nebo za sedlákem (byla to rodina podruhů) :oops:
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Pichnat4 » pon bře 24, 2014 15:33

Přiložte odkazy ať se na to podíváme. Třeba bylo Tomášů více.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Lucinka19 » pon bře 24, 2014 15:57

6. generace - narození Františka (poslední zápis vlevo dole)
http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/3795/?strana=25

7. generace - narození Václava (předposlední vpravo)
http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/3794/?strana=25
- svatba Václava (2. shora)
http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/3797/?strana=29

8. generace - narození Tomáše
(index) - podle data svatby sedí rok 1742 v Dalešicích (vesnice vedle Blažimi) http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/9560/?strana=51
zápis (4. shora vpravo) http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/9525/?strana=55

svatba (3. zdola) http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/3796/?strana=11

úmrtí (5. zdola vpravo) http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/3799/?strana=17
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Tylda » pon bře 24, 2014 16:43

Dobrý den.

7. generace - narození Václava (předposlední vpravo)
http://actapublica.eu/matriky/praha/pro ... ?strana=25

Zde je Václav jasně zapsaný jako nemanželský. To by ale mělo být příjmení po matce za svobodna a ne Jirásek. Myslím, že Tomáš není jeho otec!

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Lucinka19 » pon bře 24, 2014 17:06

Tylda: Myslíte, že to "nemanželský" vždy znamená opravdu mimo lože? Nemohl to farář napsat proto, že zkrátka otec už "nebyl" a tudíž neměl koho do kolonky zapsat? Je mi prostě divné, že u svatby ho má zapsaného jako svého otce...
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Tylda » pon bře 24, 2014 17:20

Dobrý den.

Ano, vždy je to nemanželské dítě! Zde jsou ještě v kolonce otce proškrtané čárky. Pokud se časem otec chtěl ke svému dítěti přiznat, nechal se se dvěma svědky do kolonky pro otce zapsat. Pokud se s matkou dítěte oženil, bylo, dítě tímto sňatkem legitimované!
Protože je zde Václav omylem zapsán jako Jirásek, je později i omylem zapisován jako syn Tomáše Jiráska a to se pak už dál píše s touto chybou.

Ovšem to je můj názor!

Zdraví Tylda :)

Omluva:
Pokud se s matkou dítěte oženil, bylo, dítě tímto sňatkem legitimované! Správně legitimizované!
Naposledy upravil Tylda dne stř bře 26, 2014 17:25, celkově upraveno 2
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Pichnat4 » pon bře 24, 2014 17:33

Tak on ten Václav není omylem zapsaný Jirásek. Otec zemřel, jeho manželka byla vdova Jirásková (uvedeno i v zápise). Pak když vdova měla nemanželské dítě s neznámým otcem, tak dítě se jmenovalo po matce, tedy Jirásek.

Ale souhlasím s tím, že se pak přebíralo to, že je to dítě Tomáše Jiráska.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Zora » pon bře 24, 2014 17:38

Dítě narozené patřičnou dobu po smrti manžela matky dostávalo stejné příjmení jako měla matka za svobodna...
Ale chyba se mohla vloudit... nebo byly v dané oblasti jiné zvyky. Všeobecně platilo, že nemanželské dítě nemohlo dostat přijmení po zemřelém manželovi. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Lucinka19 » pon bře 24, 2014 17:40

Tylda: Aha, já jsem žila v domění, že dítě dostávalo vždy příjmení podle stávajícího příjmení jeho matky. S tím otcem máte asi pravdu, že se na děti pohlíželo v budoucnu asi tak, že jsou z jednoho "vrhu", tudíž Tomášovy... Otázka je, zda to Václav vůbec veděl, že není Jirásek.
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Zora » pon bře 24, 2014 17:44

Václav to pravděpodobně věděl, zkuste se podívat, jaký původ má zapsán v matričním zápise o svatbě (manž. - nemanž). Myslím, že v tomhle se moc chyby nedělaly. Nemanželský původ znamenal určitá úřední omezení pro budoucnost dítěte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Lucinka19 » pon bře 24, 2014 17:46

Zora: kolonka původ tam není, ale je zapsáno "Václav, syn Tomáše Jiráska..." To mě na tom všem právě mátlo.
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Tylda » pon bře 24, 2014 17:50

Dobrý den.

Já jsem se právě vždy setkala s tím, že se dítě vdovy po tak dlouhé době jako ve Vašem případě zapisovalo podle příjmení matky za svobodna.

Je prima, že na tomto fóru může každý uplatnit svoje zkušenosti!

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Lucinka19 » pon bře 24, 2014 17:58

Tylda: já jsem se s tím u sebe právě ještě nesetkala, tak jsem ráda za názory ostatních... Tak teda Tomáše a dalších 6 generací před ním mažu, škoda :(
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod hozacwa » stř bře 26, 2014 16:55

pro Tyldu:
nebylo automatickým pravidlem, že sňatkem svobodné matky se její dříve narozené dítě automaticky legitimizovalo a převzalo příjmení po novém otci. mám ve vedlejší větvi rodu svobodnou pětinásobnou matku, vdávala se před narozením svého šestého dítěte, ale legitimizovány po svatbě byly pouze tři, u kterých je konkrétní dodatečný zápis v matrice. navíc jeden ze dvou zbývajících nelegitimizovaných synů byl pak uveden s novým příjmením otce při své vlastní svatbě. a toto příjmení mu už zůstalo.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: (ne)manželský syn

Příspěvekod Tylda » stř bře 26, 2014 17:38

Dobrý den.

Já jsem se také setkala s tím, že nevěsta byla nemanželská a zápis o její legitimizaci byl v matrice narození do prázdné kolonky otce dopsán až těsně před jejím sňatkem (ona byla prvorozená, sourozenci se již narodili po sňatku rodičů). To proto, aby pak byla v matrice co nevěsta zapsaná jako manželská. Do té doby to asi nebylo potřeba zapisovat a rozhodně je předtím uváděna příjmením jako její otec.

Jinak toto byl jiný případ. Projděte si prosím předešlé příspěvky.

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků