legionářské potvrzení- s díky VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

legionářské potvrzení- s díky VYŘEŠENO

Příspěvekod Ondřej Holan » stř bře 05, 2014 20:13

Dobrý den,
mám dotaz ohledně legionářského potvrzení mého pradědečka. Píše se zde: "Do československé armády legionářské přihlásil se dne 8.9.1917." Trochu níže se uvádí: "Na území čsl. republiky z Ruska se vrátil dne 15.6.1920", dále: Jeho služba legionářská počítá se mu do konce června roku 1920, tekže celkem obnáší 8 roků a 6 měsíců kalendářních."
Ať počítám jak počítám, nemohu se dopočítat uvedených osmi a půl roku ve službě. Nemá s tím někdo zkušenosti, resp. nemohl by mi někdo vysvětlit jak se délka služby v legiích počítala?
Děkuji za pomoc.
Naposledy upravil Ondřej Holan dne čtv bře 06, 2014 18:24, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ondřej Holan
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 16, 2014 17:44
Bydliště: Kolín

Re: legionářské potvrzení

Příspěvekod Kirvin » čtv bře 06, 2014 10:24

Dobrý den,

nejlepší je vyhledat si k tomu příslušnou legislativu. Odkazy jsem někde viděl. Pokud Váš předek sloužil dále ve státní službě (policie, četnitvo, FS, nějaký státní úřad) započítavala se délka služby v legiích do výsluhových nároků dvojnásobně.. To je možné vysvětlení, ale také to tak být nemusí..
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: legionářské potvrzení

Příspěvekod Zora » čtv bře 06, 2014 10:29

http://is.muni.cz/th/52291/ff_m/Legionari_v_CSA.txt

I samotné získání potvrzení nebylo tak jednoduché jak by se mohlo zdát, protože celá řada dokladů
se ztratila a celá řada legionářů nemohla například doložit vstup do legií přihláškou. V tomto
případě museli získat potvrzení svého nadřízeného u příslušného legionářského útvaru[30] a
dokládali tak pouze dobu nástupu do služby. Samotná doba strávená v legii se jim dle výše popsaného
zákona započítávala trojnásobně jak do služby, tak i výslužby. Toto nařízení se dotýkalo také
legionářů, kteří přešli do Československé armády.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: legionářské potvrzení

Příspěvekod Kirvin » čtv bře 06, 2014 15:47

ano, trojnásobně. Omlouvám se za špatnou odpověď. Já se s tím setkávám zejména u policistů a četníků - to je moje parketa. Např. u armády a četnictva se léta strávená v legiích vyznačovala na stejnokroji..
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: legionářské potvrzení

Příspěvekod Zora » čtv bře 06, 2014 15:52

Já to naprosto netušila, vycházela jsem z toho, co jste napsal a využila nějakou diplomku. Krásně jste mě navedl :-)))
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: legionářské potvrzení

Příspěvekod Ondřej Holan » čtv bře 06, 2014 18:22

Velice děkuji za odpovědi i další informace. Bezpochyby je dále využiji.. :)
Uživatelský avatar
Ondřej Holan
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 16, 2014 17:44
Bydliště: Kolín


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 17 návštevníků