Hledání svatby

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Hledání svatby

Příspěvekod W4S3K » sob úno 22, 2014 12:44

Dobrý den,

nejprve bych se zeptal, jak to vůbec vlastně s těma svatbama. Podle čeho se určovalo, jestli bude svatba u ženicha nebo u nevěsty, zda se to dá nějak zobecnit. Mám na mysli, zejména když je rozdílná vesnice. A za jakých okolností se pak svatba koná na uplně jiným místě?

A abych přešel rovnou ke svatbě, kterou konkrétně hledám. Jde o Václava Stuchla a Kateřinu Chládkovou. Václav pocházel z Vosího u Švihova, Kateřina z Vítkovice u Planice. Václav měl již dvě manželky, druhá mu zemřela 14.12. 1819.

Ale už 27.4.1822 se jim narodilo první dítě, vše řádně zapsané, takže museli mít už po svatbě.

A kde jsem hledal? No skoro všude, všechni vesnice spadají pod faru Švihov, stejně i tak u Vítkovic, hledal jsem i ve Vřeskovicích, kde Václav narodil. Nikde nic a docela by se mi tato svatba hodila.

Ještě jsem zapoměl dodat, že během hledaný svatby mu bylo cca 50 let. Netušíte kam by se mi ta svatba mohla ztratit?

+ ještě mi přijde trochu podezřelá tato matrika z Vosího http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... -17-0050-o
prázdné roky (1817,1818) tam jsou proškrtány, ale 1822 až 1824 chybí ... nemohlo by to taky něco znamenat, třeba nějaká nedostupnost a dočasné přesunutí administrativy?
W4S3K
 
Příspěvky: 876
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Hledání svatby

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob úno 22, 2014 13:14

"+ ještě mi přijde trochu podezřelá tato matrika z Vosího http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... -17-0050-o
prázdné roky (1817,1818) tam jsou proškrtány, ale 1822 až 1824 chybí ... nemohlo by to taky něco znamenat, třeba nějaká nedostupnost a dočasné přesunutí administrativy?"

nevím, nezdá se, že by v matrice chyběl list a jméno kněze na obou stránkách je stejné..... to byste asi musel hledat v historii místního kostela. Napadlo mne podívat se na matriky stejné obce, stejného období, ale třeba narození a úmrtí- pokud i tam bude mezera, tak asi skutečně došlo k "administrativnímu okénku" :-)

A že je Kateřina z Vítkovice/Vítkovic, víte ze zápisů narození jejich dětí? Její narození máte?
K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Hledání svatby

Příspěvekod Zora » sob úno 22, 2014 13:43

Většina svateb se odehrávala v obci bydliště nevěsty.
Velmi malé procento bylo v bydlišti ženicha. (Například rodiče Alfonse Muchy byli oddání v místě bydliště ženicha - vdovce)
Občas se svatba odehrála v místě posádky vojáka ženicha - velmi zřídka.
Občas v místě, kde oba byli ve službě, nebo mohla nevěsta bydlet u prarodičů, u někoho jako schovanka... Těžko budete vědět, kde přesně bydlela před svatbou...

Někdy se odehrávala také svatba v kostele, ke kterému měli z nějakého osobního důvodu blízko, ale v době, o které píšete, je to málo pravděpodobné. Mám podobný případ v rodně, ale tak o cca 40 let později a jde o Moravu.
Svatba by se měla konat v rámci jednoho panství, kam oba ve Vašem případě patřili. (Opět ale šlo o problémy se získáním povolení, kde konat svatbu, ne o nemožnost)

Co se týče matriky můj názor, rozhodně nemusí být stoprocentě správný
- roky, u kterých je napsána proškrtnutá nula znamenají, že se žádná svatba nekonala, fara fungovala.
První matriční zápis na pravé straně je psán jinou rukou, než rukou faráře Knupfera, který na levé stránce učinil pravděpodobně vlastnoručně zápis In fidem.... (ve smyslu za správnost odpovídá ), i když je u zápisu uvedeno opět jméno tohoto faráře (kurátora)
Snad by mohlo být vysvětlení, že na farář svatby uskutečnil, ale zapisoval pak už někdo jiný a ne spolehlivý.
Na levé stránce jsou opravdu pečlivě zapsány všechny roky, (se svatbami, i beze svateb), na pravé straně nikoliv a kromě prvního zápisu pak pokračují další svatby s jiným knězem.
Jsou dvě varianty - žádná svatba se nekonala a nový zapisující zvolil jinou formu zápisů ( nezapisoval roky, kdy se nic nedělo), nebo se ztratily papírky s poznámkami a nebylo tedy možné svatby dopsat.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hledání svatby

Příspěvekod W4S3K » sob úno 22, 2014 15:23

děkuji za obsáhlou odpověď :)

Asi nejjednoduší vysvětlení bude to, že to opravdu nezapsal.

Jinak boužel nemám možnost si ověřit, zda Kateřina byla opravdu z Vítkovic (a svatba byla tam), protože narození z umrtí vychází na rok 1787 a knihy jsou až od roku 1788. Našel jsem pouze pár možných sourozenců, otec by seděl, ale matka už ne, ale je možný, že po jejím narození zemřela. Holt asi slepá ulička :)

Ale díky!

EDIT: tak ono možná ještě nějaká šance bude :)
W4S3K
 
Příspěvky: 876
Registrován: pon říj 21, 2013 23:08
Oblast pátrání: Klenčí pod Čerchovem, Ledeč nad Sázavou, Klatovy, Přeštice

Re: Hledání svatby

Příspěvekod magie16 » stř bře 05, 2014 21:06

V tom případě je naše rodina asi světlou vyjímkou , neboť pět generací mělo svatbu v místě bydliště ženicha
:)
magie16
 
Příspěvky: 224
Registrován: ned led 02, 2011 21:45
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Žirovnice, Kamenice nad Lipou, Valašské Klobouky. Česká Třebová,Pitín, Velké Popovice, Stránčice, Semanín


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků