Purkrabí v Nových Dvorech cca 1750

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Purkrabí v Nových Dvorech cca 1750

Příspěvekod Tinnelt » pát úno 14, 2014 10:43

Nevím jak dál nějakou logickou cestou, nikoliv jen odhady. Chtěl bych se posunout v poznání po mužské linii o další generaci.

Ze záznamů se mi potvrzuje, že můj předek dělal purkrabího Janu Karlu Chotkovi na zámku v Nových Dvorech, a to pravděpodobně hned po jeho koupi Janem Chotkem od roku 1764. Jelikož nacházím v zápisech k novodvorskému panství narození dětí mého předka v rozmezí 1767-1780 (podle příjmení v indexu), ale žádnou svatbu před (1700-1770), ani pohřeb (1700-1840) - usuzuji, že tam můj předek přišel už ženatý zároveň s koupí panství Chotky (jakoby si ho sám Jan Karel Chotek přivedl s koupí jako purkrabího) a někdy po roce 1780 se celá rodina zase odstěhovala.

Vím, že se předek jmenoval Antonin Tinnelt (manželka Regina), purkrabí na panství hrabat Chotků v Nových Dvorech u Kutné Hory. Podle záznamů byla paní Maria Theresia hraběnka Chotková, rozená Kotulínská, kmotrou jedné z dcer mého předka (Maria Theresia Anna Tinnelt *1769). Z rozmezí narození dětí odhaduji možné narození Antonina Tinnelta mezi 1730-1750, svatbu pak cca 1765.

Bohužel nevím jak nejlépe zjistit, odkud se Antonin Tinnelt v Nových Dvorech objevil a zda je moje domněnka, že tam přišel zároveň s koupí panství Chotky, správná? :roll:

A ještě druhý střípek z mozaiky - v děděných rodových záznamech mám informaci: Posloupnost rodová dle kostelních matrik sestavená známa byla i se znakem, jehož rod užívá a jenž dále popsán jest, vřaděna do III.svazku spisu: Genealogie a heraldika měšťanských rodů v Rakousku - Uhersku. Zde také tápu, protože jsem našel I. a II. svazek zmiňované knihy (Genealogie und Heraldik bürgerlicher Familien Österreich-Ungarns. Wien: H. Hermann, 1899-1902.). Ani v jednom z těchto dvou svazků není o rodu zmínka, a o nějakém vydání III. svazku není na internetu žádná zmínka.
Ptám se proto znalejších - má tato stopa nějaký potenciál? :?:
Tinnelt
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 13, 2014 0:16
Bydliště: Brno

Re: Purkrabí v Nových Dvorech cca 1750

Příspěvekod Zora » pát úno 14, 2014 11:52

Prohledala jsem web, rakouskou národní knihovnu - opravdu tam není nikde žádná zmínka o 3. svazku.

Jediné, co mě napadlo - na podzim absolvovaný výlet do Kutné Hory a okolí - tedy zámek Kačina - jen kolem, uvnitř jsem nebyla.
Je v něm expozice cílená na rod Chotků. snad je na zámku i velká Chotkova knihovna. Nemám zkušenosti s tímto muzeem, ale např. v Kutné Hoře byli nesmírně vstřícní. Zkuste je oslovit s dotazem, zda proběhla nějaká inventarizace knihovny, nebo přímo položit dotaz na příjmeního purkrabího...
http://nzm.cz/kacina/vystavy/?id=360

Stejně tak je asi třeba přemýšlet nad možným dalším "pravopisem" Vašeho hledaného příjmení, na netu nacházím často Tienelt, např. zde:
http://www.ortsfamilienbuecher.de/namel ... s=&lang=pl

Vzhledem k působení a funkcím Jana Karla Chotka nebude jednoduché určit, odkud si na panství mohl Vašeho předka přivést. Nabízely by se Veltrusy, ale to jste již pravděpodobně zvažoval...
zde pro jistotu záznam z rak. knihovny k Vámi hledané knize:
http://search.obvsg.at/primo_library/li ... =0&vl(1UI0)=contains&tab=default_tab&dstmp=1392373798495&srt=rank&mode=Basic&dum=true&tb=t&fromLogin=true&search=1&vl(freeText0)=Genealogie%20und%20Heraldik%20b%C3%BCrgerlicher%20&vid=ONB
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Purkrabí v Nových Dvorech cca 1750

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv úno 20, 2014 19:40

Chotkové předtím vlastnili Bělušice, v tamních matrikách (SOA Litoměřice) se vyskytuje Tinelt, Thinelt
Kód: Vybrat vše
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky_lite/pages/zoomify.jsp?page=0&loadDao=true&entityRef=(^n)(((localArchiv,^n,)(unidata))(7630))


http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 630&scan=1
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Purkrabí v Nových Dvorech cca 1750

Příspěvekod Tinnelt » sob úno 22, 2014 11:14

Moc děkuji oběma.
To pátrání mě nadchlo a už si plánuji jarní výlet za poznáním kraje mých předků včetně návštěvy Kačiny.
A ta stopa na Bělušice je super, to zkusím prolustrovat :-)

S hledáním mě napadají dvě takové obecné otázky:
1) U narození jednoho z předků *24.3.1767 je v matrice (viz. http://actapublica.eu/matriky/praha/prohlizec/4587/?strana=112, zápis vlevo odspodu 3.) připsána poznámka: "Kř.l do Vídně vydán 12/XII 1904"
Zajímalo by mě, z jakých důvodů k tomuto docházelo? Případně jestli to nemůže být indície na ten zmíněný, pravděpodobně nevydaný, III.svazek Genealogie a heraldiky měšťanských rodů R-U (protože II.svazek vyšel 1902)?

2) Kdy, jak a proč docházelo k vývoji příjmení v období 18.-19.st.?
Např. k tomu našemu Tienelt mám děděnou informaci (netuším odkud se vzala), že "Dieneltové, ve starších záznamech také Tineltové a Thineltové psaní, jsou již v listinách 16 věku zaznamenáni jako rod z Nizozemí pocházející, a v době kdy Nizozemí rakouskou provincií bylo, přestěhoval se rod tento též do království českého". Vývoj příjmení během staletí bez solidních záznamů chápu, proč ale je předek narozený 1767 v matrikách zapsán jako "Tienelt", ale odkazy na jeho syna jsou již "Dienelt" ?
Tinnelt
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 13, 2014 0:16
Bydliště: Brno

Re: Purkrabí v Nových Dvorech cca 1750

Příspěvekod Věra Mátlová » sob úno 22, 2014 11:58

Zápisy jsou psány foneticky tj. tak, jak je zapisující slyšel a tedy se i dost značně liší. Moji předkové jsou psáni Kinl, Khinl, Khünel, Kühnel, Khindel, Khindl, Kindl, Kyndl.... D a T jsou párové souzněné souhlásky, takže Tienelt - Dienelt je velmi pravděpodobné.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 27 návštevníků