kovář versus kovařík

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

kovář versus kovařík

Příspěvekod magie16 » pon úno 17, 2014 19:06

NEvíte jaká je pravděpodobnost toho, že by se změnilo jméno z Kovaříka na Kováře ?
magie16
 
Příspěvky: 224
Registrován: ned led 02, 2011 21:45
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Žirovnice, Kamenice nad Lipou, Valašské Klobouky. Česká Třebová,Pitín, Velké Popovice, Stránčice, Semanín

Re: kovář versus kovařík

Příspěvekod Pichnat4 » pon úno 17, 2014 19:23

magie16 píše:NEvíte jaká je pravděpodobnost toho, že by se změnilo jméno z Kovaříka na Kováře ?

Dobrý den,

pokud chcete vědět přesnou pravděpodobnost, tak tu Vám samozřejmě nikdo neřekne. Šance na změnu tu ovšem je. Většinou jsem se setkal tedy se zdrobněním, ale opačně to možná také šlo. Pokud se např. v jedné vsi nacházelo více Kovářů, tak pro odlišení se použilo zdrobněliny z důvodu menšího fyzického vzrůstu-> Kovařík.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: kovář versus kovařík

Příspěvekod Zora » pon úno 17, 2014 19:48

Vysočina Horní Bobrová - cca kolem r. 1700 Smažíl versus Smažílek
pravděpodobně byl Fabián Smažil bratrem Kryštofa

Rozdíly v příjmeních si vysvětluji tím, že Fabián jako pastýř se pohyboval po mnoha vesnicích a tam ho zapisovali různě, faktem je, že rodu zůstalo příjmení Smažil.
Navíc - Vavřinec Smažílek má pravděpodobně zapsány nesprávně prarodiče, všechny nepřímé indicie tomu nasvědčují...
Zde výpis z matrik:

dítě příjmení otec matka
Vavřinec Smažílek Fabián Anna
Jan Smažílek, pastýř Fabián Anna
Bernard Smažil, pastýř Fabián Anna
Marta Smažilová, pastýř Fabián Judita
Zikmund Smažil, pastýř Fabián Judita
Matouš Smažil Jiří Marina
Uršula Smažílková Jiří Marina
Josef Smažil Kryštof Dorota
Jakub Smažil Kryštof Dorota
Magdalena Smažilová Kryštof Eva
Kateřina Smažilová Kryštof Eva
Tomáš Smažil Kryštof Eva
Jiří Smažil Kryštof Eva
Justýna Smažilová Matěj Marina
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kovář versus kovařík

Příspěvekod ledik » úte úno 18, 2014 9:10

Možné to určitě je. Setkal jsem se se změnou příjmení z Niedwiedz (medvěd) na Niedzwiadek (medvídek) u syna a následně zpět zase na Niedzwiedz asi o dvě generace později. Hlavně v 17. a první polovině 18. století je to běžné. Později už jsou příjmení více ustálená a s takovou změnou jsem se při vlastním bádání už nesetkal.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: kovář versus kovařík

Příspěvekod luko » úte úno 18, 2014 11:26

Já jsem zase měl Kolouch-Koloušek :D
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 547
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: kovář versus kovařík

Příspěvekod galulois » úte úno 18, 2014 13:18

V rodokmenu 1676 se nám narodil Bednařík, žení se už jako Bednář. Takže skoro běžné.... ? :-)
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: kovář versus kovařík

Příspěvekod Zora » úte úno 18, 2014 13:21

Skoro, jen ta jistota chybí :-)))
Já si to laicky vysvětluji tím, že se narodil synek, tedy malý potomek do otce Smažila, dostal tedy příjmení Smažílek, dospěl, stal se z něho Smažil. Ale čím se ubezpečit, že opravdu to tak bylo, a že opravdu jde o stejný rod, to nevím...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků