VYŘEŠENO-Ostrov (okres Blansko), sňatek,1780, latina

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO-Ostrov (okres Blansko), sňatek,1780, latina

Příspěvekod hanovotna » sob dub 27, 2024 21:34

Dobrý den,
prosím o pomoc - v zápise o sňatku - Joseph Nevim a Magdalena Flek -poslední zápis vlevo
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03770.jp2
je u svědků tento (krásně čitelný) text:
Hi etiam Testes fuere promihsionis a sponso et sponsa facta de secum nonaccipienda uxore, et denon Seqvendo virum ad Regimen: uti et demutua matrimoniali agnitione iterum in redditu.

Nikdy jsme se takovým zápisem nesetkala, latinsky neumím, překladač to takto vcelku překládá nesmyslně a když to zkusím přeložit po částech, taky nejsem o moc chytřejší - mám několik variant, ale pořádně mi nedává smysl ani jedna. Chápu začátek - Tito byli také svědky slibu ženicha a nevěsty,.. Pakz toho chápu, že manželku nebral s sebou k pluku a že se manželství obnoví po jeho návratu, ale vůbec netuším, jestli to chápu dobře, nebo jsem úplně mimo.

Prosím tedy někoho zkušenějšího o vysvětlení, co ten zápis znamená.

Děkuji za Váš čas.
HN
Naposledy upravil hanovotna dne ned dub 28, 2024 14:40, celkově upraveno 2
hanovotna
 
Příspěvky: 131
Registrován: pát kvě 25, 2018 21:13

Re: zápis u sňatku,1780, latina

Příspěvekod Zora » sob dub 27, 2024 21:37

Opravte předmět, jen obec, druh události, rok a jazyk. Vše ostatní pište do předmětu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29192
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ostrov (okres Blansko), sňatek,1780, latina

Příspěvekod Zora » sob dub 27, 2024 21:53

Omlouvám se, přehlédla jsem sekci. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29192
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Ostrov (okres Blansko), sňatek,1780, latina

Příspěvekod zburget » ned dub 28, 2024 7:41

[quote="hanovotna"…je u svědků tento (krásně čitelný) text:[/quote]Ale i tak tam máte chybu:
Hi etiam Testes fuere promissionis a sponso et sponsa facta de secum non accipienda uxore, et denon Seqvendo virum ad Regimen[tum] uti et demutua matrimoniali agnitione iterum in redditu.

Já tedy latinsky taky neumím, ale překladač zase až tak nesmyslné výsledky nedává. A chápal bych to tak, že:
Ženich s nevěstou slíbili, že novomanželka nebude svého muže následovat k armádě (tedy ne, že by se dala naverbovat, ale že mu nebude dělat doprovod - což nebylo úplně neobvyklé třeba u vyšších šarží - s armádou táhnul poměrně početný doprovod řemeslníků a někdy i žen a dětí) a že zajistí, aby se novomanžel někde jinde znovu neoženil.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12626
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků