VYŘEŠENO N, Žižkov, 1937, čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO N, Žižkov, 1937, čeština

Příspěvekod MachyVer » stř dub 17, 2024 15:52

Dobrý den, našla jsem v matrice narozených mého pradědu (řádek 588 Ladislav Josef). jde mi o jeho otce Václava Macháčka, vyčetla jsem, že to byl obuvník ze Žiškova narozený v Želkovicích. Nerozumím už tomu zbytku, zda se jedná o jeho rodiče, a jak jsou ty ostatní osoby s nim spojené, a to Tinny je jméno? Moc děkuji za pomoc s rozluštěním, pokud budete někdo tak moc laskavý.

https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/PaginatorMedia.action?rowTxt=350&_sourcePage=r64ooNbesfv9RIkyr3InG_oX0-smXF9_edDb4iqMRMtS2U0vbeEzh91Ai5ryc2-0lPwQcWK3dThuGEfvOPyXEeE4vgaOHLeWMTvY5gyIAzo%3D&__fp=3jdufIzp_DK7FmJmWYlFJjU-3AiD5Amn7NGCyJZ-TtzJOyK1a5lpxzi9qvmrlVke
Naposledy upravil MachyVer dne čtv dub 18, 2024 0:27, celkově upraveno 2
MachyVer
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát bře 22, 2024 22:54

Re: pomoc rozluštit zápis v matrice

Příspěvekod Zora » stř dub 17, 2024 17:46

jste v sekci Čtení, kde máme uvedena pravidla. Přečtěte si je a opravte
především předmět - vše je v pravidlech.

Opravte odkaz na matriku, musíte zvolit tzv trvalý odkaz, , permanentní, bývá často u něj symbol řetízku., je to tlačítko na stránce.
Přepište to, co přečtete v originálním jazyku zápisu, co nepřečtete přesně, nebo vůbec, vyznačte třeba otazníky.
Je třeba mít text v takové podobě, aby do něj kolegové mohli potřebné doplnit nebo opravit.

Dotazy nebo domněnky k tetu můžete samozřejmě uvést v samostatném odstavci na konci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: pomoc rozluštit zápis v matrice

Příspěvekod Zora » stř dub 17, 2024 20:15

Teď jste tu byla 20 minut, nic jste neopravila, na nic jste se nezeptala....
Nerozumím tomu, zatím je Váš příspěvek naprosto zmatečný, neznáme rok, neznáme příjmení... opravujte, přemýšlejte, ptejte se.
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: pomoc rozluštit zápis v matrice

Příspěvekod MachyVer » stř dub 17, 2024 23:23

Nezlobte se ja to tady lustim a hledam jak to udelat, popravde vubec nerozumim co mam spatne. Řetízek jsem uz nasla, ale nejde mi to vložit. Jeste to zkusim, pokud se mi to nepovede prispevek smažu.
MachyVer
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát bře 22, 2024 22:54

Re: pomoc rozluštit zápis v matrice

Příspěvekod MachyVer » stř dub 17, 2024 23:28

MachyVer
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát bře 22, 2024 22:54

Re: pomoc rozluštit zápis v matrice

Příspěvekod Zora » stř dub 17, 2024 23:38

Musíte si přečíst pravidla, ta jsou na této stránce.

Pak musíte napsat řádně předmět. u svého prvního příspěvku použijte tlačítko upravit.
Pak do předmětu napíšete:
N , obec, rok a jazyk, kterým je zápis psaný.

napište , o který zápis se jedná - pravá, levá strana a pořadí.
Do textu přepište znění zápisu v originálním jazyce.

Není to nic složitého, určitě to zvládnete. Pokud chcete dělat rodokmeny, genealogii, musíte se tyhle základy naučit.
Z

edit
odkaz nemáte správně. Je třeba mít otevřenou matriku na té stránce, kde je zápis a odsud převzít přímý odkaz na sken.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: pomoc rozluštit zápis v matrice

Příspěvekod Zora » stř dub 17, 2024 23:55

https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/pe ... 50#scan350

podle názvů kolonek se budete dobře orientovat. Co potřebujete dočíst, tam přepište pár slov okolo a poradíme.
Opravte si ale nejprve ten předmět.

Příště samostatně. Z

edit - to není Tiny, ale Anny

až budete k opravenému předmětu dopisovat slovo VYŘEŠENO, piště velkými písmeny a vkládejte toto slovo na začátek předmětu.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: pomoc rozluštit zápis v matrice

Příspěvekod Zora » čtv dub 18, 2024 0:01

Nevkládejte příkazy pro moderátora, smazala jsem,
a snažte se vše dotáhnout do konce.
Příspěvky zde nemažeme. Napsala jsem Vám postup, vyhledala jsem Vám zápis,
co potřebujete přečíst, přepište, použijte otazníky.
Nevím, jakou pomoc byste ještě potřebovala. Zajímavé je, že předmět neopravíte, ale pokyny moderátorovi dávat umíte.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N, Žižkov, 1937, čeština

Příspěvekod Zora » čtv dub 18, 2024 0:04

a navíc je ještě tento příspěvěk v sekci otázky a odpovědi, ach jo...
Přesunu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N, Žižkov, 1937, čeština

Příspěvekod MachyVer » čtv dub 18, 2024 0:09

Ste skvela dekuji za pomoc, slibuju ze příště uz sama, netusila sem jak je zacatek tezky se v tom zorientovat.

Jedna se o text na druhé strane, kolonka Otec, kde je psáno:
Vaclav Macháček, obuvník v Žižkově ČP 284, narozen v Zelkovicich 15, Horice Nova Paka. Syn Marie Machackove, dcery Anny, dcery Floriána Macháčka baracnika z Zelkovic, a Anny Pražakove.

Jde mi o to ze nerozumim tem vazbám. Chapu to tak ze Vaclav Macháček je syn Marie Machackove ale nerozumím uz jaky mel rodinný vztah k dcery Anny, dcery Floriána Macháčka a Anny prazakove. Je to pro ke dost nepochopitelny proto zadám o radu zkušených :) dekuju moc
MachyVer
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát bře 22, 2024 22:54

Re: N, Žižkov, 1937, čeština

Příspěvekod Zora » čtv dub 18, 2024 0:17

Vaclav Macháček, obuvník v Žižkově ČP 284, narozen v Zelkovicich 15, Horice Nova Paka. Syn Marie Machackove, dcery Anny, dcery Floriána Macháčka baracnika z Zelkovic, a Anny Pražakove.

Václav Macháček se narodil jako nemanželský, byl synem Marie Macháčkové. Marie byla matka

Marie Macháčková byla nemanželská, narodila se Anně Macháčkové Anna byla babička

Anna Macháčková byla manželskou dcerou Floriána Macháčka a (jeho manželky) Anny Pražákové. Ti byli pradědeček a prababička.


Do matrik se muselo uvádět jméno nejbližšího mužského předka. Nejčastěji to byl otec, někdy dědeček, výjimečně pradědeček.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: N, Žižkov, 1937, čeština

Příspěvekod MachyVer » čtv dub 18, 2024 0:24

Pani Zoro, ja ted koukam na ty pravidla a musim rict ze jsem uplny blb, ja je uprimne nikde nenasla ale ted po přečtení vim, co jste chtela a připadám si hloupe. Kazdopadne Vam obrovsky dekuji za vypsání rodinných vazeb, nechapu jak vyctete ze se jedna o nemanželské deti, mam se hodne co ucit a asi to bude na dlouho. Jeste jednou moc dekuji a toto faux pas bylo naposledy.V
MachyVer
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát bře 22, 2024 22:54

Re: N, Žižkov, 1937, čeština

Příspěvekod Zora » čtv dub 18, 2024 0:28

Víte, vždycky je dobré napsat, čemu nerozumíte, co jsem nenapsala přesně a podob. Nemá smysl čekat, že se to vyřeší samo.
Učený z nebe nespadl, ale proto máme možnost komunikace. každý jednou začínal.

No a k těm rodinným vazbám, vždy si všímejte, zda má dítě zapsaného otce a matku, pokud má jen matku, měli by se objevit v dalším textu zase její rodiče... Neplatí to samozřejmě ve starších matrikách, ale to víte, dostala jste se v rodě matky hodně daleko, jak jste psala.

Držím palce. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: VYŘEŠENO N, Žižkov, 1937, čeština

Příspěvekod MachyVer » čtv dub 18, 2024 0:32

Ano mate pravdu, moc dekuji, vážím si Vasi pomoci. V
MachyVer
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát bře 22, 2024 22:54

Re: VYŘEŠENO N, Žižkov, 1937, čeština

Příspěvekod Zora » čtv dub 18, 2024 0:36

V pohodě, jinak to nešlo, neznala jsem jméno ani rok narození...
nakonec jsem prolistovala Vaše starší příspěvky , našla jsem Macháček a prohledalala všechny řádky 588.
Příště to zase naučíte Vy někoho jiného. Ať se vám daří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 33 návštevníků