Svobodný nebo poddaný?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod BADATEL » sob kvě 13, 2023 11:20

Prosím o radu, nevím, zda můj předek Jan Voráček byl svobodný nebo poddaný.

Odkaz na soupis poddaných z roku 1753:
https://www.dropbox.com/s/fej4dksnmq6t8 ... 3.jpg?dl=0

Údaje o Janu Voráčkovi:
viewtopic.php?f=33&t=57857

V soupise poddaných je u jeho jména zapsáno jako u jediného německy: ,,Frey von Ge[ner]alen"
a u jeho manželky Doroty je zapsáno také německy: ,,Unterthänig",
ale v matričních zápisech se píše, že byl poddaný:
- v oddacím zápise je poddanost jen u jeho manželky (1751)
- panství Zvoleněves, Kněžně Toskánské (1752)
- panství Toskánské (1754)
- Princezně Toskánské (1757)
- v roce 1759 u narození jeho dítěte chybí komu je poddaný
- panství Kostelec nad Černými lesy (1762)
- panství Šternberk (1765, 1768).
BADATEL
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon srp 15, 2022 20:16

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2023 18:45

no, nevím,
Jednak to máte na uložišti, kde se musím přihlásit, to ani náhodou, nebo si to stáhnout do počítače, abych toi zvětšila (nebo jsem nepřišla na to, jak to zvětšit)
Druhak, jste si jistý, že to máte správně přečteno? Já tom vidím něco jiného, ale moje čtení je o ničem,.

Snad Vám poradí kolegové v sekci čtení.

Jen upozorním, že jde o podruha, takže nějaké šlechtické cestičky, které jste dříve hledal, opravdu nebyly správnou volbou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod BADATEL » sob kvě 13, 2023 19:40

Já vím,
tak jsem Vám to tam dal ještě jednou v čitelnější verzi:
https://www.dropbox.com/s/tmsl1z2g845x4 ... 9.jpg?dl=0
Zvětšit to jde, uprostřed dole na liště se nachází tlačítko +

Se čtením není třeba radit, je to dost dobře čitelné.
BADATEL
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon srp 15, 2022 20:16

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2023 19:47

ale já jsem si to stáhla do PC, jen to čtení se mně prostě nezdá...

Možná se ztrapním, ale tam asi není Frey von, vidím tam něco jiného... Fakt to zkuste dát do čtení.
Z

Ještě se třeba podívejte, od kdy do kdy a komu patřila panství původně kněžny toskánské...

v roce 17512 zemřela kněžna, dědila po ní její dcera, ale ta zemřela , po ní nastoupila její dcera Anna Karolína, ta zemřela 1751... a pak její syn. po něm kurfiřt bavorský, ale nevím od kdy.
Něco tady:
https://www.historickaslechta.cz/osobno ... 0%a0-1751/

Pozor, u každé z čísti panství to mohlo být po smrti dcery rozdílné...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod Zora » ned čer 04, 2023 15:04

Navazuji na dotaz i ve čtení
Psala jsem, Vám, abyste si našel, kdo získal - komu připadly jednotlivé části panství po smrti kněžny a následně její dcery v roce 1751.

Nic jste neuvedl, ale mělo - mohlo by to být podstatné.
U některých částí panství je uvedeno, že po smrti matky dědil její syn , který byl generálem, po jeho smrti získal panství bratr . Všechno jsem ale nehledala, to je na Vás...
Pokud je pro Vás důležité spojení Frey von Generalen, pak musíte začít od toho, komu byl předek poddaný, ten ho pravděpodobně osvobodil od poddanství...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod BADATEL » úte čer 06, 2023 16:53

Nejedná se o svobodu od jednoho generála, ale od více generálů (,,Generalen" = generálové).
Panství je několik (Kostelecké, Toskánské, Šternberské, Zvoleněveské), takže ani není jasné, z matričních zápisů, komu byl poddaný. Komu připadly panství po smrti velkovévodkyně Toskánské nevím, nemohu to dohledat.
Zajímalo by mě, proč má napsané v matričních zápisech, že je poddaný, ale v soupisech obyvatel má napsané, že je svobodný (,,Frey von Generalen" = svobodný od generálů).
BADATEL
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon srp 15, 2022 20:16

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod Zora » úte čer 06, 2023 17:16

druhý bratr byl taky generálem. Je třeba si to dohledat.

(Ne vždycky jsou ovšem zápisy v němčině naprosto správné , totožné s pravopisem. - to jen na okraj.)

Soupisy obyvatel a matriční zápisy neměly stejného původce (ve smyslu autor) , je možné, že každý čerpal z jiných zdrojů. Hledejte např. panství kněžny Toskánské.

Zbytek je na Vás, je třeba fakt hledat, já na to čas opravdu nemám. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod BADATEL » úte čer 06, 2023 17:38

Zápis Frey von Generalen je zapsán v několika soupisech obyvatel, takže si myslím že chyba to nebude.
Souhlasím, že mohli čerpat z jiných zdrojů, ale přikláněl bych se radši k těm vrchnostenským zápisům.
Panství velkovévodkyně jsem už hledal několikrát bez žádných výsledků.
Vyhledal jsem si jeho bratra, byl to nemanželský syn, vlastnil ale jiné panství (nebo jsem se alespoň o Toskánském panství nic nedočetl) o tom že byl generál také ne.
BADATEL
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon srp 15, 2022 20:16

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod Zora » úte čer 06, 2023 22:26

Po velkovévodkyni toskánské zdědila její majetek v r. 1741 dcera Marie Anna Karolína, ovdovělá vévodkyně bavorská. V polovině 18.století (1751 – 1777) patřilo toto panství jejím synům Klementovi Františkovi a Maxmiliánu Josefovi, bavorským kurfirstům.

https://www.historickaslechta.cz/osobno ... 0%a0-1751/

týká se Tachlovic, víc nevím, nehledala jsem.
Odkaz jsem vkládala hned na začátku
Z

edit
Domnívala jsem se, že hledáte poddanost Jana proto, abyste se dopídil místa jeho narození.

Pak je asi celkem zbytečné hledat, zda byl či nebyl po svatbě někdy po roce 1953? svobodný (nepoddaný)...
Možná by pomohlo zjistit, jak byl na tom s poddanstvím jeho syn. Ale to Vás jen odvádí od hledání místa, kde se Jan narodil...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod BADATEL » pát čer 09, 2023 16:18

Přečetl jsem si článek, ale nesedí mi, že byli bratři, jelikož mají oba odlišné rodiče.
,,V roce 1754 převzal panství bavorský kurfiřt Maxmilián Josef" a předtím ho vlastnil tedy Klement Frantíšek, takže by pak nedávalo smysl to ,,Frey von Generalen" jelikož to je v množném čísle a panství vlastnil vždy jen jeden z nich.
Nemyslím si, že byl svobodný pouze po svatbě, jelikož se u něj zároveň ve stejných letech píše v matričních zápisech, že je poddaný, ale ve vrchnostenských zápisech, že je svobodný.
Synové Jana Voráčka byli poddaní Českošternberskému panství, i když se psalo, že synové budou poddaní panství Kostelec nad Černými lesy.
BADATEL
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon srp 15, 2022 20:16

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod Zora » pát čer 09, 2023 16:33

Já už víc nezjistím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod BADATEL » pát čer 09, 2023 18:42

Ještě jsem se chtěl zeptat, zda Jan Voráček mohl umět německy, když má německý zápis v soupise obyvatel?
BADATEL
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon srp 15, 2022 20:16

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod Zora » pát čer 09, 2023 19:00

za sebe se omlouvám, ale nemám křišťálovou kouli. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod zburget » sob čer 10, 2023 1:24

No, na jednoduchou otázku, bych řekl, že je jednoduchá odpověď.
Němcky umět mohl. Proč by nemohl umět německy? Nic mu v tom zjevně nebránilo, aby uměl německy.

Jo, kdyby otázka zněla, jestli uměl německy, na to už bych si odpovědět netroufnul.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Svobodný nebo poddaný?

Příspěvekod BADATEL » sob čer 10, 2023 10:54

Zajímalo by mě, z jakého důvodu má jako jediný zápis německy, když ostatní mají zápisy v češtině.
BADATEL
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon srp 15, 2022 20:16

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků